Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 1 00:57:18 00:11:14 00:00:16 00:30:30 00:00:17 00:15:01
2 Milan Tomin 1996 SRB 2 00:57:36 00:11:19 00:00:15 00:30:25 00:00:16 00:15:21
3 Jonathan Sammut 1997 AUS 3 00:58:05 00:11:06 00:00:16 00:30:39 00:00:16 00:15:48
4 Gültigin Er 1997 TUR 19 00:58:14 00:11:08 00:00:16 00:30:38 00:00:16 00:15:56
5 Luka Paliska 1997 CRO 4 00:59:08 00:11:13 00:00:19 00:31:20 00:00:19 00:15:57
6 Luka Dumančić 1998 CRO 56 01:00:10 00:11:13 00:00:13 00:31:48 00:00:14 00:16:42
7 Nikos Wilczek 1992 GRE 5 01:00:42 00:11:11 00:00:15 00:31:52 00:00:18 00:17:06
8 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 27 01:00:49 00:11:38 00:00:14 00:31:22 00:00:24 00:17:11
9 Luka Grgorinic 1999 CRO 25 01:01:00 00:11:12 00:00:14 00:31:46 00:00:18 00:17:30
10 Matija Avirović 1994 CRO 6 01:01:13 00:11:43 00:00:17 00:30:53 00:00:19 00:18:01
11 Alexandru Ion 1998 ROU 35 01:01:33 00:11:07 00:00:17 00:31:51 00:00:19 00:17:59
12 Cristian Virgil Tranulea 2000 ROU 45 01:01:47 00:11:13 00:00:18 00:31:49 00:00:21 00:18:06
13 Stefan Troanca 2000 ROU 48 01:01:52 00:11:52 00:00:19 00:32:59 00:00:20 00:16:22
14 Velizar Velizarov 1999 BUL 23 01:02:02 00:11:53 00:00:15 00:31:04 00:00:17 00:18:33
15 Marko Desimirovic 1996 SRB 12 01:02:24 00:12:18 00:00:15 00:32:27 00:00:19 00:17:05
16 Andrei Sergiu Chis 1999 ROU 42 01:02:57 00:12:10 00:00:18 00:32:37 00:00:25 00:17:27
17 Martin Štefan 1996 CRO 20 01:02:58 00:12:05 00:00:17 00:32:38 00:00:17 00:17:41
18 Fran Tisaj 2001 CRO 52 01:03:03 00:12:11 00:00:15 00:32:34 00:00:20 00:17:43
19 Dejan Popovic 1987 SRB 9 01:03:28 00:12:22 00:00:16 00:33:27 00:00:23 00:17:00
20 Hüseyin Hallaç 1999 TUR 44 01:03:30 00:12:19 00:00:15 00:32:25 00:00:21 00:18:10
21 Alexandru Toma 1982 ROU 16 01:03:35 00:11:45 00:00:23 00:32:55 00:00:23 00:18:09
22 Bojan Karanovic 1993 SRB 17 01:03:47 00:12:21 00:00:15 00:34:25 00:00:24 00:16:22
23 Muhammet Bertuğ Polatci 1999 TUR 49 01:03:49 00:12:29 00:00:15 00:34:03 00:00:18 00:16:44
24 Stanislav Vanev 1999 BUL 30 01:04:03 00:12:05 00:00:14 00:34:36 00:00:23 00:16:45
25 Catalin Romas 2000 ROU 24 01:04:25 00:12:27 00:00:17 00:33:23 00:00:23 00:17:55
26 Oktay Arıkan 2000 TUR 54 01:04:54 00:12:26 00:00:16 00:34:05 00:00:18 00:17:49
27 Veljko Maksimovic 1999 SRB 21 01:05:36 00:13:46 00:00:16 00:33:25 00:00:23 00:17:46
28 Nemanja Korac 1983 SRB 15 01:05:48 00:12:53 00:00:19 00:33:37 00:00:23 00:18:36
29 Emil Novosad 2000 CRO 31 01:06:18 00:13:09 00:00:16 00:33:18 00:00:20 00:19:15
30 Adrian Morar 2000 ROU 55 01:06:59 00:11:47 00:00:19 00:34:02 00:00:10 00:20:41
31 Ahmet Berk Koscagiz TUR 28 01:07:24 00:14:00 00:00:16 00:35:37 00:00:20 00:17:11
32 Filip Filošević 2000 CRO 38 01:07:34 00:13:53 00:00:21 00:35:48 00:00:26 00:17:06
33 Kaan Çakir 1999 TUR 22 01:08:18 00:12:25 00:00:19 00:34:49 00:00:19 00:20:26
34 Lazar Dedic 2000 SRB 29 01:08:35 00:12:28 00:00:20 00:35:03 00:00:20 00:20:24
35 Simeon Yanev BUL 37 01:08:43 00:11:47 00:00:18 00:35:52 00:00:25 00:20:21
36 Filip Cvijetic CRO 50 01:09:02 00:13:33 00:00:22 00:36:03 00:00:23 00:18:41
37 Stilyan Dechev CRO 51 01:09:29 00:13:15 00:00:20 00:36:21 00:00:21 00:19:12
38 Luka Penić 2001 CRO 46 01:09:36 00:12:13 00:00:18 00:34:38 00:00:18 00:22:09
39 Tuncer Temiz TUR 39 01:11:46 00:12:40 00:00:22 00:38:38 00:00:15 00:19:51
40 Kristiyan Velikov BUL 47 01:11:51 00:15:28 00:00:33 00:36:40 00:00:14 00:18:56
41 Georgi Valchev 1991 BUL 14 01:12:12 00:17:31 00:00:38 00:33:18 00:00:36 00:20:09
42 Stefan Gagic CRO 36 01:12:40 00:13:41 00:00:17 00:36:03 00:00:21 00:22:18
43 Martin Murgin 1979 BUL 8 01:12:43 00:15:04 00:00:30 00:38:35 00:00:31 00:18:03
44 Steryan Atanasov BUL 43 01:14:29 00:14:48 00:00:29 00:37:26 00:00:15 00:21:31
45 Lyubim Kirilov 2000 BUL 32 01:19:19 00:12:45 00:00:25 00:42:13 00:00:21 00:23:35
46 Emre Altunay TUR 34 01:20:00 00:13:52 00:00:30 00:42:57 00:00:25 00:22:16
47 Georgi Ognyanov BUL 58 01:21:36 00:19:03 00:00:20 00:38:36 00:00:13 00:23:24
48 Viktor Tsvetanov BUL 53 01:26:50 00:17:40 00:00:35 00:44:42 00:00:25 00:23:28
49 Hristiyan Borisov BUL 57 01:26:52 00:17:44 00:00:38 00:45:58 00:00:27 00:22:05
50 Martin Panev BUL 41 01:27:32 00:16:35 00:00:23 00:47:41 00:00:18 00:22:35
DNF Cvetko Mitervski MKD 26 DNF 00:16:24 00:00:22 00:57:16 00:00:00 00:00:00
DNF Nikola Medan 2000 SRB 33 DNF 00:13:40 00:00:17 01:00:36 00:00:00 00:00:00
DNF Emil Stoynev 1992 BUL 10 DNF 00:11:38 00:00:21 00:30:52 00:00:19 00:00:00
DNF Vladimir Danko 1996 SRB 11 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alexandru Diaconu 1987 ROU 7 DSQ 00:12:44 00:00:16 00:35:50 00:00:31 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Peter
Klosz/ROU. Race Referee: Adina Dusa/ROU. Competition Jury: Peter Klosz/ROU, Emil Stoinev/BUL, Zeljko Bijuk/CRO.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 Km (4 laps); Run 5 Km (2 laps).
Water Temperature 26ºC, Air Temperature 28ºC. Non wetsuit swim.
Athlete #14 Valchev/BUL served a 10 seconds penalty during the run segment.
Athlete #7 Diaconu/ROU was disqualified because he missed one run lap.