Results: 2017 Sarasota ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Sarasota, FL - Nathan Benderson Park, 5851 Nathan Benderson Circle, Sarasota, FL 34235, United States • 07 Oct, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 4 00:49:36 00:06:49 00:00:31 00:26:15 00:00:00 00:16:02
2 Marten Van Riel 1992 BEL 8 00:49:43 00:06:55 00:00:20 00:26:17 00:00:00 00:16:13
3 Kevin McDowell 1992 USA 3 00:49:44 00:06:56 00:00:19 00:26:20 00:00:00 00:16:10
4 Aurelien Raphael 1988 FRA 16 00:49:54 00:07:00 00:00:19 00:26:13 00:00:00 00:16:24
5 Diogo Sclebin 1982 BRA 39 00:49:56 00:07:02 00:00:20 00:26:13 00:00:00 00:16:22
6 Jorik Van Egdom 1995 NED 27 00:49:57 00:06:54 00:00:19 00:26:16 00:00:00 00:16:29
7 Ran Sagiv 1997 ISR 43 00:49:59 00:06:56 00:00:19 00:26:19 00:00:00 00:16:26
8 Crisanto Grajales 1987 MEX 2 00:50:00 00:06:47 00:00:33 00:26:09 00:00:00 00:16:32
9 Matthew Wright 1992 BAR 31 00:50:00 00:06:58 00:00:19 00:26:15 00:00:00 00:16:29
10 Tony Smoragiewicz 1994 USA 22 00:50:04 00:06:57 00:00:20 00:26:12 00:00:00 00:16:36
11 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 5 00:50:08 00:06:55 00:00:20 00:26:20 00:00:00 00:16:35
12 Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 29 00:50:11 00:06:56 00:00:20 00:26:18 00:00:00 00:16:39
13 Tommy Zaferes 1986 USA 40 00:50:13 00:07:00 00:00:19 00:26:14 00:00:00 00:16:42
14 Iestyn Harrett 1993 GBR 26 00:50:16 00:06:55 00:00:20 00:26:18 00:00:00 00:16:43
15 Ben Kanute 1992 USA 12 00:50:19 00:07:00 00:00:19 00:26:11 00:00:00 00:16:51
16 David Mendoza 1992 MEX 18 00:50:19 00:06:58 00:00:19 00:26:17 00:00:00 00:16:46
17 Alois Knabl 1992 AUT 10 00:50:33 00:07:00 00:00:21 00:26:12 00:00:00 00:17:02
18 Jan Celustka 1982 CZE 19 00:50:33 00:07:01 00:00:20 00:26:11 00:00:00 00:17:03
19 Jason West 1993 USA 20 00:50:45 00:06:55 00:00:19 00:26:17 00:00:00 00:17:15
20 Henri Schoeman 1991 RSA 1 00:50:50 00:06:54 00:00:20 00:26:18 00:00:00 00:17:20
21 Irving Perez 1986 MEX 6 00:50:52 00:06:55 00:00:19 00:26:18 00:00:00 00:17:21
22 John Rasmussen 1991 CAN 17 00:50:55 00:07:10 00:00:20 00:26:05 00:00:00 00:17:21
23 Eli Hemming 1995 USA 9 00:50:55 00:07:00 00:00:19 00:26:16 00:00:00 00:17:22
24 Jaime González Buganza 1994 MEX 47 00:51:08 00:06:59 00:00:32 00:26:03 00:00:00 00:17:36
25 Eric Lagerstrom 1989 USA 21 00:51:10 00:07:02 00:00:19 00:26:11 00:00:00 00:17:39
26 Miguel Arraiolos 1988 POR 23 00:51:29 00:06:54 00:00:19 00:26:21 00:00:00 00:17:56
27 James Teagle 1996 GBR 30 00:51:30 00:06:54 00:00:20 00:26:23 00:00:00 00:17:55
28 Jørgen Gundersen 1995 NOR 32 00:51:37 00:07:05 00:00:21 00:26:07 00:00:00 00:18:05
29 Collin Chartier 1993 USA 36 00:51:39 00:07:17 00:00:21 00:25:55 00:00:00 00:18:08
30 Brian Moya 1993 COL 24 00:51:51 00:06:55 00:00:31 00:26:08 00:00:00 00:18:18
31 Alexandre Nobre 1994 POR 33 00:52:15 00:07:02 00:00:20 00:26:12 00:00:00 00:18:43
32 Hunter Lussi 1993 USA 42 00:52:20 00:07:14 00:00:21 00:26:01 00:00:00 00:18:45
33 Anthony Pujades 1991 FRA 28 00:52:43 00:06:56 00:00:20 00:26:14 00:00:00 00:19:15
34 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 14 00:53:02 00:06:54 00:00:31 00:27:52 00:00:00 00:17:46
35 Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 38 00:53:11 00:06:57 00:00:20 00:26:20 00:00:00 00:19:37
36 Nicholas Sterghos 1987 USA 46 00:53:26 00:07:10 00:00:34 00:27:36 00:00:00 00:18:08
37 Martin Bedirian 1989 ARG 44 00:54:32 00:07:36 00:00:21 00:28:02 00:00:00 00:18:34
38 Tyson Wieland 1994 USA 51 00:55:32 00:07:01 00:00:20 00:28:42 00:00:00 00:19:30
39 Eduardo Lass 1992 BRA 35 00:56:23 00:07:37 00:00:22 00:28:00 00:00:00 00:20:25
40 Noam Ronen 1997 ISR 48 00:58:06 00:07:15 00:00:21 00:30:40 00:00:00 00:19:51
41 William Huffman 1993 USA 41 00:58:33 00:07:04 00:00:20 00:27:53 00:00:00 00:23:18
42 Ben Allen 1985 AUS 49 00:59:12 00:08:04 00:00:24 00:30:35 00:00:00 00:20:12
DSQ Michael Arishita 1994 USA 34 DSQ 00:07:08 00:00:21 00:27:28 00:00:00 00:21:47
DNF Shachar Sagiv 1994 ISR 7 DNF 00:06:53 00:00:20 00:26:18 00:00:00 00:00:00
DNF Matthias Steinwandter 1993 ITA 15 DNF 00:06:57 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Abraham Rodriguez Moreno 1999 MEX 37 DNF 00:07:01 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Race was modified to a Sprint Duathlon. Distances: 1st Run 2.5 km (1 lap), Bike 18.3 km(3 laps) 2nd Run 5 km (2 laps). Points were reduced to 75%.
The T2 times are included in the Bike times.
Technical Delegate: Janice Turner/CAN. Race Referee Andrew Dacanay/CAN. Competition Jury; Janice Turner/CAN, Leslie Buchanan/CAN, Tim Yount/USA.