Results: 2017 Soria ETU Duathlon European Championships | 50-54 Male AG Sprint
Soria, Spain • 30 Apr, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Wayne Aylesbury 1964 GBR 1773 01:06:59 00:18:17 00:01:23 00:37:04 00:00:49 00:09:25
2 Leon Field 1965 GBR 1787 01:07:52 00:18:55 00:01:37 00:36:18 00:00:54 00:10:06
3 Tomas Perez Cervantes 1966 ESP 1760 01:08:40 00:18:40 00:01:40 00:37:37 00:00:51 00:09:50
4 Pierrick Jaffre 1965 FRA 1772 01:10:32 00:18:55 00:01:29 00:39:44 00:00:46 00:09:36
5 Juan Luis Maiza Begiristain 1965 ESP 1761 01:11:04 00:18:47 00:01:23 00:40:31 00:00:44 00:09:37
6 Harry McDermott 1965 IRL 1792 01:11:31 00:18:55 00:01:37 00:40:15 00:00:50 00:09:53
7 Juan Carlos Vallecillo Gallego 1965 ESP 1770 01:13:11 00:20:23 00:01:50 00:39:36 00:00:55 00:10:25
8 Francisco Javier Sanchez Dominguez 1966 ESP 1764 01:13:29 00:18:58 00:02:02 00:41:22 00:01:13 00:09:52
9 Marius Kwint 1965 GBR 1788 01:13:30 00:19:12 00:01:30 00:42:11 00:00:44 00:09:51
10 Jose Manuel Fort Martinez 1966 ESP 1763 01:14:36 00:19:37 00:01:32 00:42:04 00:01:00 00:10:21
11 Cesareo Romero Jara 1964 ESP 1762 01:14:43 00:20:24 00:01:35 00:41:12 00:00:52 00:10:38
12 Maximiliano De Frutos Serna 1966 ESP 1767 01:14:47 00:19:22 00:01:34 00:42:41 00:00:46 00:10:23
13 Gerry Hyde 1963 GBR 1786 01:14:50 00:20:41 00:01:44 00:41:15 00:00:45 00:10:23
14 Robin Harris 1967 GBR 1776 01:14:50 00:21:11 00:01:31 00:40:20 00:00:47 00:11:00
15 Garry Banks 1963 GBR 1785 01:14:54 00:20:44 00:01:38 00:40:55 00:00:44 00:10:51
16 Michael Gill 1966 GBR 1779 01:15:16 00:20:28 00:01:55 00:41:34 00:00:51 00:10:26
17 Neil Kerfoot 1967 GBR 1775 01:15:59 00:21:48 00:01:55 00:40:19 00:00:53 00:11:02
18 Andrew Bowler 1966 GBR 1778 01:16:03 00:20:34 00:01:37 00:42:05 00:00:54 00:10:51
19 Santi Ribot Terricabras 1963 ESP 1771 01:16:14 00:20:43 00:02:02 00:41:20 00:01:03 00:11:04
20 Edward Bolland 1967 GBR 1789 01:16:34 00:20:33 00:01:42 00:42:45 00:01:08 00:10:24
21 Richard Conway 1967 GBR 1774 01:16:54 00:20:09 00:02:05 00:43:19 00:00:46 00:10:33
22 Doug Bentall 1965 GBR 1780 01:17:12 00:19:32 00:02:52 00:43:27 00:01:05 00:10:14
23 Alastair Fadden 1965 GBR 1781 01:17:27 00:20:39 00:01:59 00:43:09 00:00:55 00:10:43
24 Dan Foster 1966 GBR 1790 01:17:33 00:21:00 00:01:30 00:43:37 00:00:37 00:10:47
25 Daryl Herridge 1964 GBR 1784 01:18:05 00:21:14 00:01:46 00:42:44 00:01:04 00:11:16
26 Colin Frew 1965 GBR 1782 01:18:10 00:20:44 00:01:44 00:43:57 00:00:57 00:10:46
27 Timothy Criddle 1964 GBR 1783 01:18:26 00:22:03 00:01:45 00:42:01 00:00:58 00:11:38
28 Franky Wright 1964 IRL 1791 01:19:53 00:21:00 00:01:34 00:45:36 00:00:50 00:10:51
29 Fernando Sainz De Ugarte Fernandez 1966 ESP 1766 01:23:17 00:22:25 00:01:49 00:45:58 00:01:18 00:11:45
30 Luis Redondo Badás 1963 ESP 1768 01:23:26 00:21:51 00:02:15 00:47:14 00:00:56 00:11:10
DNF Iurii Gorobets 1965 UKR 1794 DNF 00:19:43 00:01:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Anabela Santos/POR. Race Referee: Juan Jose Juste/ESP. Competition Jury: Anabela Santos/POR, Jorge Garcia/ESP, Alicia Garcia/ESP
Distances: 1st run: 5 km (2 laps); Bike 20 km (3 laps); 2nd run: 2.5 km (1 lap)