Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Manuel Gonzalez Ojea 1959 ESP 2746 02:15:17 00:37:33 00:01:38 01:16:11 00:00:47 00:19:05
2 Henry Dullink 1959 NED 2766 02:22:27 00:40:51 00:01:33 01:17:23 00:01:05 00:21:34
3 Jordi Moreno Montaner 1960 ESP 2740 02:29:04 00:42:01 00:01:45 01:22:59 00:00:58 00:21:20
4 Jose Caselles Serra 1961 ESP 2739 02:31:37 00:41:51 00:01:53 01:24:50 00:01:05 00:21:57
5 Rob Riekie 1962 GBR 2764 02:32:56 00:43:43 00:01:48 01:23:56 00:00:50 00:22:38
6 Kevin Sexton 1960 GBR 2750 02:33:42 00:44:05 00:01:33 01:24:07 00:00:51 00:23:04
7 Owen Barron 1962 IRL 2765 02:34:31 00:41:14 00:02:00 01:28:39 00:01:02 00:21:34
8 Bernardo Jareño Rodriguez 1958 ESP 2738 02:34:34 00:41:27 00:02:30 01:27:15 00:01:17 00:22:04
9 Steve Almond 1962 GBR 2763 02:36:51 00:45:28 00:02:32 01:22:51 00:01:28 00:24:30
10 Roberto Izquierdo Peñacoba 1961 ESP 2741 02:37:27 00:43:56 00:01:51 01:28:14 00:00:57 00:22:28
11 Stephen Goulding 1962 GBR 2760 02:38:14 00:44:13 00:01:39 01:27:59 00:01:00 00:23:21
12 Agustin Salvatierra Vicente 1960 ESP 2745 02:39:29 00:42:49 00:02:32 01:28:55 00:01:53 00:23:18
13 Dean Hardie 1959 GBR 2759 02:40:03 00:47:24 00:01:43 01:25:38 00:00:58 00:24:18
14 Tim Taylor 1959 GBR 2761 02:40:41 00:41:28 00:01:51 01:33:33 00:01:47 00:22:01
15 Kelvin Amos 1958 GBR 2755 02:41:35 00:45:23 00:02:06 01:29:47 00:01:16 00:23:02
16 Jaime Bautista Fernandez Rabago 1958 ESP 2747 02:42:10 00:46:21 00:02:09 01:28:43 00:01:08 00:23:46
17 Jeremy Page 1960 GBR 2752 02:44:45 00:48:06 00:02:26 01:25:04 00:01:33 00:27:34
18 Martin Davies 1959 GBR 2753 02:45:56 00:44:57 00:01:48 01:34:51 00:00:56 00:23:23
19 Graham Atkins 1962 GBR 2751 02:46:21 00:45:31 00:01:38 01:33:45 00:00:57 00:24:28
20 Ray Gilbey 1958 GBR 2757 02:48:54 00:49:33 00:02:03 01:30:24 00:01:15 00:25:37
21 Luis Cuesta Crespo 1960 ESP 2742 02:51:13 00:48:58 00:02:19 01:31:59 00:02:11 00:25:43
22 Julian Meldrum 1958 GBR 2754 02:52:26 00:45:53 00:02:51 01:38:18 00:01:31 00:23:50
23 Pedro Crespo Martinez 1961 ESP 2743 02:54:18 00:46:19 00:02:16 01:40:00 00:01:26 00:24:15
24 Peter Exton 1958 GBR 2756 02:54:31 00:51:48 00:03:15 01:31:48 00:01:22 00:26:16
25 Ricardo Sanz Martin 1959 ESP 2748 02:56:47 00:47:22 00:02:57 01:39:05 00:01:50 00:25:32
26 Julian Antonio Ruiz Santolaya 1962 ESP 2749 03:08:27 00:48:54 00:03:13 01:49:25 00:01:00 00:25:54
27 Antonio Brandao 1958 POR 2767 03:09:06 00:54:50 00:02:02 01:43:06 00:01:02 00:28:04
28 Simon Claridge 1959 GBR 2762 03:11:04 00:50:09 00:03:21 01:33:15 00:02:29 00:41:49
Program notes:

Technical Delegate: Anabela Santos/POR. Race Referee: Juan Jose Juste/ESP. Competition Jury: Anabela Santos/POR, Jorge Garcia/ESP, Alicia Garcia/ESP
Distances: 1st run: 10 km (4 laps); Bike 40 km (3 laps); 2nd run: 5 km (2 laps)
All athletes in the start list finished the race.