Results: 2017 Subic Bay ASTC Triathlon Junior Asian Cup | Junior Men
Subic Bay, Philippines • 29 Apr, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Shing Him Yu 1999 HKG 3 01:00:13 00:09:48 00:01:14 00:31:20 00:00:00 00:17:51
2 Daryn Konysbayev 1999 KAZ 8 01:01:09 00:10:43 00:01:19 00:32:08 00:00:00 00:17:00
3 Cheung Sing Nicholas Tsang 2000 HKG 15 01:01:36 00:09:57 00:01:15 00:32:11 00:00:00 00:18:13
4 Chia-Hao Chang 2000 TPE 4 01:02:19 00:10:28 00:01:14 00:32:08 00:00:00 00:18:29
5 Andrew Remolino 2000 PHI 18 01:02:31 00:10:12 00:01:17 00:32:34 00:00:00 00:18:28
6 Tsz Ho Li 2001 HKG 5 01:03:34 00:10:26 00:01:17 00:32:09 00:00:00 00:19:42
7 Jason Tai Long Ng 2000 HKG 2 01:03:50 00:09:57 00:01:13 00:32:09 00:00:00 00:20:31
8 Juan Carlos Abad 1998 PHI 25 01:03:54 00:10:12 00:01:21 00:32:25 00:00:00 00:19:57
9 Julius Constantino 1998 PHI 12 01:04:16 00:10:34 00:01:24 00:32:10 00:00:00 00:20:08
10 Russell Yuan Wei Liew 2001 MAS 17 01:04:22 00:10:29 00:01:25 00:32:10 00:00:00 00:20:19
11 Nicholas Rachmadi 2001 SGP 19 01:04:23 00:10:28 00:01:30 00:32:08 00:00:00 00:20:17
12 Ivan Shumeiko 1999 KAZ 16 01:05:05 00:10:49 00:01:15 00:33:19 00:00:00 00:19:42
13 Lucian Alejo 2000 PHI 23 01:05:22 00:11:00 00:01:31 00:32:49 00:00:00 00:20:02
14 Samuel Ranque 1998 PHI 28 01:05:28 00:10:44 00:01:28 00:33:16 00:00:00 00:20:00
15 John Caleb Barlin 2000 PHI 24 01:06:42 00:12:07 00:01:26 00:33:39 00:00:00 00:19:30
16 Chin Wa Wong 2000 MAC 10 01:06:49 00:10:51 00:01:16 00:35:13 00:00:00 00:19:29
17 Liam Tangan 2000 PHI 26 01:07:17 00:12:01 00:01:29 00:33:47 00:00:00 00:20:00
18 Jack Heneberry 2001 IRL 7 01:07:53 00:11:58 00:01:34 00:34:18 00:00:00 00:20:02
19 Xian Hao Chong 2001 MAS 11 01:08:03 00:10:54 00:01:29 00:35:00 00:00:00 00:20:40
20 Brent Valelo 2000 PHI 22 01:08:14 00:12:18 00:01:28 00:33:31 00:00:00 00:20:57
21 Henderson Owen 2000 HKG 20 01:08:20 00:10:39 00:01:12 00:35:19 00:00:00 00:21:10
22 Austine Morfe 1998 PHI 29 01:08:40 00:12:10 00:01:28 00:33:37 00:00:00 00:21:25
23 Li Rong, Luke Chua 2001 SGP 14 01:09:41 00:10:41 00:01:25 00:35:12 00:00:00 00:22:23
24 Aleksandr Trebunskii 1998 KGZ 9 01:09:41 00:12:44 00:01:30 00:34:58 00:00:00 00:20:30
25 Ryan Villaraza 2000 PHI 27 01:10:08 00:11:57 00:01:33 00:33:41 00:00:00 00:22:56
26 Jamin Johan 1998 INA 6 01:11:50 00:12:18 00:01:33 00:34:39 00:00:00 00:23:19
27 Casey Kin Yun Lim 2000 MAS 21 01:16:36 00:12:56 00:01:29 00:38:49 00:00:00 00:23:22
28 Tsz To Wong 1998 HKG 1 01:20:40 00:09:57 00:01:12 00:50:59 00:00:00 00:18:32
Program notes:

Technical Delegate: Koji Koganezawa/JPN. Race Referee: Daniel Sng/SGP. Competition Jury: Koji Koganezawa/JPN, Justin Park/KOR, Tom Carrasco/PHI.
Distanes: Swim 750m (1 lap); Bike 20 km (1 lap); Run 5 km (2 laps). Water temperature 28º. Wetsuits not allowed.
All the athletes in the start list finished the race.
Athlete #7 Heneberry/IRL served a 10 seconds penalty during the run segment.