Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Brice Daubord 1985 FRA 23 01:32:29 00:23:38 00:00:36 00:54:34 00:00:34 00:13:10
2 Pavel Andreev 1983 RUS 10 01:33:44 00:24:34 00:00:34 00:54:05 00:00:34 00:13:59
3 Kris Coddens 1981 BEL 2 01:34:19 00:24:21 00:00:31 00:55:38 00:00:32 00:13:19
4 Bogdan Damian 1988 ROU 24 01:35:36 00:24:55 00:00:39 00:56:17 00:00:30 00:13:16
5 Francesco Figini 1985 ITA 21 01:36:36 00:26:19 00:00:43 00:53:40 00:00:36 00:15:20
6 Fausto Fognini 1985 ITA 14 01:36:42 00:26:28 00:00:42 00:53:53 00:00:42 00:14:59
7 Oivind Bjerkseth 1988 NOR 16 01:37:37 00:26:00 00:00:35 00:54:22 00:00:44 00:15:58
8 Frank Schotman 1983 NED 15 01:37:58 00:26:05 00:00:43 00:55:27 00:00:47 00:14:59
9 Tomas Kubek 1991 SVK 22 01:38:20 00:26:53 00:00:36 00:54:54 00:00:36 00:15:22
10 Filip Turk 1990 CRO 18 01:39:02 00:27:34 00:00:42 00:54:16 00:00:33 00:15:58
11 Pavel Jindra 1978 CZE 12 01:39:31 00:26:57 00:00:35 00:57:04 00:00:42 00:14:15
12 Ciprian Balanescu 1981 ROU 8 01:39:47 00:25:42 00:00:30 00:58:15 00:00:35 00:14:48
13 Bálint Mester 1985 HUN 3 01:39:51 00:25:14 00:00:59 00:58:58 00:00:39 00:14:04
14 Jerome Ewen 1986 LUX 5 01:39:53 00:26:06 00:00:41 00:57:37 00:00:45 00:14:46
15 Szabolcs Kovacs 1997 ROU 35 01:40:09 00:26:29 00:00:46 00:58:26 00:00:30 00:14:00
16 Massimo Cigana 1974 ITA 19 01:40:55 00:26:30 00:00:35 00:57:34 00:00:36 00:15:42
17 Joep Staps 1990 NED 1 01:40:59 00:26:18 00:00:43 00:59:02 00:00:48 00:14:08
18 Marcel Balan 1978 ROU 4 01:41:26 00:24:56 00:00:44 01:01:07 00:00:43 00:13:57
19 Aleksandar Srandev 1997 BUL 33 01:42:44 00:24:55 00:00:44 01:01:40 00:00:44 00:14:43
20 Tomas Jurkovic 1983 SVK 7 01:43:11 00:27:09 00:00:41 00:58:03 00:00:42 00:16:39
21 Aleksandar Vasilev 1987 BUL 20 01:44:53 00:27:08 00:00:39 01:01:49 00:00:42 00:14:37
22 Kirill Tarakanov 1996 RUS 31 01:45:25 00:25:45 00:00:39 01:03:15 00:00:49 00:14:59
23 Octávio Vicente 1984 POR 6 01:46:05 00:28:11 00:00:38 01:00:40 00:00:37 00:16:00
24 Andrei Nan 1977 ROU 9 01:46:16 00:27:18 00:00:52 01:01:48 00:00:56 00:15:23
25 Juul Van De Kruijs 1992 NED 17 01:47:57 00:27:12 00:00:32 01:03:03 00:00:36 00:16:36
26 Arkadii Aliavdin 1997 RUS 34 02:01:44 00:31:28 00:00:49 01:09:41 00:00:37 00:19:10
DNF Attila Daniel 1995 ROU 32 DNF 00:27:37 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Levente Kanizsay 1996 ROU 36 DNF 00:26:15 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Paul Groves/GBR. Race Referee Thomas Klingler/SUI. Competition Jury: Paul Groves/GBR, Chris Kitchen/GBR, Peter Klosz/ROU.
Distances: 1st run 6.2 km (2 laps); Mountain Bike 20 km (4 laps); 2nd run 3.1 km (1 lap)
Air temperature: 26.7ºC
Athlete #3 Mester/HUN served a 15 seconds penalty at T1 and 2x 15 seconds penalty during the 2nd run segment.
Athletes #4 Balan/ROU, #6 Vicente/POR and #23 Daubord/FRA served a 15 seconds penalty during the 1st run segment.
Athletes #1 Staps/NED, #12 Jindra/CZE,  #21 Figini/ITA and #31Tarakanov/RUS served a 15 seconds penalty during the 2nd run segment.