Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Filippo Pradella 2000 ITA 74 01:01:23 00:08:30 00:00:37 00:37:58 00:00:35 00:13:46
2 Miquel Valls Alemany 2000 ESP 88 01:01:48 00:09:05 00:00:27 00:38:06 00:00:36 00:13:37
3 Miquel Riusech 1999 ESP 73 01:03:18 00:09:08 00:00:34 00:39:24 00:00:32 00:13:42
4 Francesco Podda 2001 ITA 98 01:04:37 00:09:09 00:00:25 00:40:16 00:00:29 00:14:20
5 Veljko Maksimovic 1999 SRB 79 01:04:40 00:10:06 00:00:34 00:39:53 00:00:41 00:13:28
6 Sixto Vaquero 1998 ESP 93 01:04:43 00:09:48 00:00:41 00:39:07 00:00:44 00:14:25
7 Petr Velisek 1999 CZE 80 01:04:52 00:10:05 00:00:37 00:39:23 00:00:40 00:14:09
8 Dominik Dańkowski 2000 POL 78 01:05:00 00:09:11 00:00:38 00:39:16 00:00:40 00:15:17
9 Daniel Polizzi 1998 ITA 72 01:05:18 00:08:33 00:00:32 00:41:00 00:00:36 00:14:39
10 Élgar Lloret Pérez 1998 ESP 95 01:05:46 00:09:38 00:00:30 00:41:34 00:00:33 00:13:33
11 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 82 01:06:42 00:09:04 00:00:37 00:41:37 00:00:36 00:14:50
12 Enrique Terol 1998 ESP 96 01:07:26 00:09:12 00:00:33 00:40:40 00:00:34 00:16:30
13 Thomas Francesco Previtali 1998 ITA 87 01:08:11 00:08:28 00:00:31 00:42:54 00:00:33 00:15:46
14 Luca Patris 1998 ITA 75 01:08:15 00:11:30 00:00:48 00:39:44 00:00:37 00:15:38
15 Emil Novosad 2000 CRO 85 01:08:53 00:09:57 00:00:33 00:41:47 00:00:38 00:16:01
16 Quirijn Waaijenberg 1999 NED 92 01:09:13 00:10:29 00:00:41 00:42:19 00:00:45 00:15:00
17 Christian Trapani 2001 ITA 86 01:09:49 00:09:53 00:00:42 00:42:03 00:00:36 00:16:36
18 Ákos Takács 1998 HUN 76 01:10:32 00:09:39 00:00:28 00:44:00 00:00:41 00:15:46
19 Borna Katić 2001 CRO 94 01:12:41 00:10:10 00:00:45 00:46:17 00:00:28 00:15:03
20 Jelle Van Lanen 2001 NED 81 01:12:58 00:09:02 00:00:28 00:48:33 00:00:31 00:14:25
21 Dmytro Shabanov 1998 UKR 77 01:13:34 00:08:36 00:00:34 00:48:44 00:00:36 00:15:05
22 Botond Zoldi 2000 ROU 71 01:15:51 00:10:13 00:00:32 00:46:17 00:00:31 00:18:20
23 Nikola Medan 2000 SRB 84 01:16:17 00:09:02 00:00:37 00:50:49 00:00:39 00:15:10
24 Andriy Zolotukhin 1998 UKR 83 01:17:45 00:09:42 00:00:31 00:52:08 00:00:31 00:14:54
25 Theodor Serban Barna 2000 ROU 90 01:20:04 00:09:53 00:00:55 00:49:32 00:00:53 00:18:52
26 Marko Švarc 2001 CRO 89 01:26:28 00:13:49 00:00:49 00:54:26 00:00:28 00:16:58
DNF Cristian Virgil Tranulea 2000 ROU 91 DNF 00:08:51 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Paul Groves/GBR. Race Referee Thomas Klingler/SUI. Competition Jury: Paul Groves/GBR, Chris Kitchen/GBR, Peter Klosz/ROU.
Distances: Swim 500m (1 lap); Mountain Bike 13.7 km (2 laps); run 3.1 km (1 lap)
Water temperature 24.1ºC. Air temperature: 21.2ºC Wetsuits not allowed.
Athlete #86 Trapani/ITA served a 15 seconds penalty during the run segment.