Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Valentin Wernz 1995 GER 27 00:55:32 00:08:59 00:00:55 00:30:05 00:00:23 00:15:09
2 Calum Johnson 1994 GBR 9 00:55:34 00:09:02 00:00:59 00:30:01 00:00:22 00:15:08
3 Matthias Steinwandter 1993 ITA 3 00:55:35 00:09:16 00:00:58 00:29:47 00:00:25 00:15:07
4 Márk Dévay 1996 HUN 14 00:55:37 00:08:39 00:01:00 00:30:20 00:00:24 00:15:12
5 Constantine Doherty 1995 IRL 11 00:55:40 00:09:43 00:00:53 00:29:21 00:00:22 00:15:18
6 Henrik Goesch 1994 FIN 4 00:55:42 00:08:59 00:01:04 00:29:59 00:00:26 00:15:13
7 Luca Facchinetti 1988 ITA 6 00:55:47 00:09:01 00:01:00 00:30:00 00:00:24 00:15:21
8 Sylvain Fridelance 1995 SUI 5 00:55:53 00:09:10 00:00:59 00:29:50 00:00:24 00:15:28
9 Delian Stateff 1994 ITA 17 00:55:57 00:09:01 00:01:05 00:29:55 00:00:24 00:15:30
10 Andrey Bryukhankov 1991 RUS 10 00:55:59 00:09:00 00:00:58 00:30:03 00:00:31 00:15:25
11 Bob Haller 1993 LUX 2 00:56:08 00:09:13 00:00:57 00:29:49 00:00:24 00:15:43
12 Johannes Vogel 1996 GER 40 00:56:09 00:09:41 00:01:01 00:29:22 00:00:24 00:15:39
13 Bence Lehmann 1997 HUN 31 00:56:16 00:09:02 00:00:59 00:30:02 00:00:27 00:15:44
14 Jean-Paul Burger 1996 NAM 15 00:56:20 00:09:37 00:01:01 00:29:27 00:00:24 00:15:48
15 Mikita Katsianeu 1996 BLR 45 00:56:25 00:09:22 00:01:05 00:29:39 00:00:24 00:15:53
16 Ákos Vanek 1984 HUN 25 00:56:30 00:08:59 00:00:58 00:30:05 00:00:27 00:16:00
17 Alexey Kalistratov 1994 RUS 33 00:56:32 00:09:36 00:01:01 00:29:26 00:00:27 00:16:01
18 Tomasz Marcinek 1991 POL 39 00:56:39 00:09:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
19 Luke Pollard 1991 GBR 28 00:56:46 00:09:52 00:00:58 00:30:09 00:00:24 00:15:22
20 Alessio Fioravanti 1994 ITA 21 00:56:56 00:09:14 00:00:59 00:29:49 00:00:28 00:16:23
21 Jørgen Gundersen 1995 NOR 29 00:56:57 00:08:57 00:01:03 00:30:02 00:00:27 00:16:25
22 Michał Oliwa 1997 POL 37 00:57:02 00:08:54 00:01:03 00:30:07 00:00:25 00:16:30
23 Walter Schafer 1991 USA 19 00:57:10 00:09:59 00:00:55 00:30:04 00:00:25 00:15:45
24 Harry Leleu 1996 GBR 56 00:57:15 00:09:06 00:01:01 00:29:55 00:00:23 00:16:48
25 Donald Hillebregt 1992 NED 8 00:57:19 00:09:03 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
26 Henry Räppo 1998 EST 51 00:57:19 00:09:20 00:00:56 00:29:48 00:00:26 00:16:47
27 Edouard Garneau 1996 CAN 16 00:57:19 00:09:56 00:00:58 00:30:06 00:00:25 00:15:52
28 Giulio Soldati 1997 ITA 34 00:57:22 00:09:17 00:01:00 00:30:41 00:00:25 00:15:56
29 Mikita Bely 1995 BLR 46 00:57:37 00:09:43 00:01:02 00:30:12 00:00:30 00:16:08
30 Morten Hansen 1995 NOR 35 00:57:48 00:09:53 00:00:58 00:30:06 00:00:23 00:16:27
31 Christopher Mintern 1994 IRL 47 00:57:53 00:09:08 00:00:58 00:29:59 00:00:29 00:17:18
32 Nicola Azzano 1997 ITA 32 00:58:03 00:09:09 00:01:00 00:30:41 00:00:28 00:16:43
33 Peer Sönksen 1998 GER 43 00:58:22 00:09:47 00:00:54 00:30:00 00:00:44 00:16:56
34 Colin Wyss 1995 SUI 67 00:58:27 00:09:49 00:00:59 00:30:11 00:00:26 00:16:59
35 Ron Lewinsohn 1995 ISR 36 00:58:31 00:09:18 00:00:59 00:30:56 00:00:29 00:16:48
36 Tadeas Fazekas 1996 SVK 68 00:58:34 00:09:55 00:00:56 00:29:53 00:00:43 00:17:05
37 Anton Kozlov 1991 RUS 41 00:58:39 00:09:30 00:01:02 00:31:54 00:00:24 00:15:47
38 Joel Af Hällström 1997 FIN 58 00:58:49 00:09:46 00:00:59 00:30:17 00:00:26 00:17:19
39 Conor Sproule 1996 AUS 60 00:59:05 00:09:51 00:00:57 00:30:13 00:00:28 00:17:34
40 Luke Burns 1998 AUS 18 00:59:41 00:09:45 00:00:54 00:31:46 00:00:25 00:16:50
41 Kevin Vabaorg 1998 EST 52 01:00:01 00:09:23 00:00:59 00:30:17 00:00:25 00:18:55
42 Tautvydas Kopustas 1995 LTU 53 01:00:04 00:09:56 00:01:03 00:31:27 00:00:28 00:17:07
43 Jacek Krawczyk 1996 POL 42 01:00:12 00:09:42 00:01:05 00:33:00 00:00:22 00:16:01
44 Darren Dunne 1997 IRL 50 01:00:15 00:09:54 00:01:03 00:32:21 00:00:24 00:16:32
45 Alexander Bründl 1996 AUT 70 01:00:26 00:09:58 00:00:58 00:32:26 00:00:25 00:16:37
46 Kieran Jackson 1995 IRL 44 01:00:42 00:09:44 00:00:57 00:31:43 00:00:24 00:17:51
47 Hans Korman 1989 EST 61 01:00:52 00:10:10 00:00:59 00:32:11 00:00:26 00:17:04
48 Ludwig Fleetwood 1993 SWE 23 01:01:52 00:09:25 00:00:56 00:32:04 00:00:28 00:18:57
49 Matthew Nelson 1992 GBR 65 01:01:54 00:09:57 00:01:09 00:32:14 00:00:24 00:18:07
50 Michele Bonacina 1996 ITA 64 01:02:33 00:09:26 00:01:00 00:33:13 00:00:27 00:18:25
51 Arthur Kooser 1997 EST 71 01:03:06 00:10:13 00:01:05 00:32:04 00:00:30 00:19:13
52 Johannes Sikk 1999 EST 54 01:03:46 00:10:36 00:00:58 00:34:27 00:00:28 00:17:15
53 Denis Dudko 1998 BLR 57 01:04:06 00:09:56 00:00:59 00:32:26 00:00:26 00:20:17
54 Max Studer 1996 SUI 26 01:13:41 00:09:11 00:00:55 00:31:02 00:00:28 00:32:03
DSQ Callum Mcclusky 1998 AUS 38 DSQ 00:09:52 00:00:57 00:30:13 00:00:29 00:19:15
DSQ Anthony Haynes 1995 GBR 49 DSQ 00:09:29 00:00:59 00:29:38 00:00:25 00:15:54
DNF Alexander Bryukhankov 1987 RUS 7 DNF 00:09:02 00:01:00 00:31:06 00:00:40 00:00:00
DNF Vladimir Turbayevskiy 1983 RUS 1 DNF 00:08:57 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jack Van Stekelenburg 1997 AUS 20 DNF 00:09:04 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Matevž Planko 1998 SLO 24 DNF 00:09:21 00:00:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Henadzi Semashka 1995 BLR 48 DNF 00:09:44 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Liam Sproule 1998 AUS 63 DNF 00:09:16 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cheng Tai Wu 1993 TPE 66 DNF 00:09:57 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Archie Molesworth St Aubyn 1997 GBR 69 DNF 00:09:23 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Sarah Taylor/GBR. Race Referee: Duncan Hough/GBR. Competition Jury: Sarah Taylor/GBR. Margus Lepik/EST, Mariya Charkouskaya-Tarsevich/ BLR
Distances: SWim 750m (2 laps); Bike 20 km (4 laps); run 5 km (2 laps.
Water Temperature: 17.7ºC, Air Temperature 20.0ºC. Wetsuits allowed.
Athletes number #35 Hansen/NOR, #37 Oliwa/POL and #50 Dunne/IRL served a 10 seconds penalty during the run segment.
Athlete #38 Mcclusky/AUS was disqualified because he shortcut the swim course.
Athlete #49 Haynes/GBR was disqualified because he did not stop at the penalty box.