Results: 2017 Tiszaujvaros ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Tiszaujvaros, Hungary • 23 Jul, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bence Bicsák 1995 HUN 3 00:54:58 00:09:13 00:00:54 00:29:15 00:00:23 00:15:14
2 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 8 00:55:13 00:08:53 00:00:55 00:29:36 00:00:21 00:15:30
3 Ilya Prasolov 1994 RUS 2 00:55:18 00:09:07 00:00:56 00:29:20 00:00:28 00:15:29
4 Matthew Sharpe 1991 CAN 1 00:55:19 00:09:01 00:00:55 00:29:25 00:00:21 00:15:38
5 Stefan Zachäus 1990 LUX 27 00:55:19 00:08:58 00:00:58 00:29:26 00:00:21 00:15:38
6 Tamás Tóth 1989 HUN 15 00:55:22 00:09:19 00:00:59 00:29:07 00:00:23 00:15:36
7 Márk Dévay 1996 HUN 26 00:55:26 00:08:47 00:00:58 00:29:37 00:00:21 00:15:44
8 Jonas Schomburg 1994 ITU 5 00:55:31 00:08:49 00:00:57 00:29:37 00:00:21 00:15:48
9 Raoul Shaw 1990 FRA 22 00:55:36 00:08:44 00:01:01 00:29:39 00:00:22 00:15:52
10 Luciano Taccone 1989 ARG 23 00:55:38 00:09:26 00:00:57 00:29:04 00:00:26 00:15:48
11 Alessandro Fabian 1988 ITA 17 00:55:43 00:09:08 00:00:55 00:29:20 00:00:24 00:15:58
12 Ákos Vanek 1984 HUN 9 00:55:44 00:09:10 00:00:57 00:29:17 00:00:22 00:16:01
13 Charles Paquet 1997 CAN 19 00:55:49 00:09:21 00:00:56 00:29:05 00:00:28 00:16:01
14 Marcel Walkington 1993 AUS 16 00:55:51 00:09:19 00:01:00 00:29:07 00:00:23 00:16:04
15 Jørgen Gundersen 1995 NOR 21 00:56:05 00:09:01 00:00:58 00:29:25 00:00:23 00:16:18
16 Casper Stornes 1997 NOR 28 00:56:15 00:09:22 00:00:59 00:29:05 00:00:29 00:16:22
17 Jannik Schaufler 1997 GER 31 00:56:23 00:09:17 00:00:56 00:29:13 00:00:22 00:16:37
18 István Király 1994 HUN 11 00:56:34 00:09:20 00:00:59 00:29:05 00:00:24 00:16:49
19 Christopher Perham 1995 GBR 10 00:56:43 00:09:04 00:00:54 00:30:38 00:00:20 00:15:50
20 Vasco Vilaca 1999 POR 4 00:56:50 00:09:23 00:00:58 00:30:15 00:00:23 00:15:53
21 Florin Salvisberg 1990 SUI 29 00:56:57 00:08:56 00:00:57 00:30:18 00:00:23 00:16:25
22 Peter Denteneer 1990 BEL 20 00:57:34 00:09:12 00:01:01 00:29:14 00:00:25 00:17:44
23 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 25 00:59:00 00:09:16 00:00:56 00:31:57 00:00:28 00:16:25
24 Oleksiy Syutkin 1985 UKR 24 00:59:25 00:09:14 00:01:02 00:31:51 00:00:24 00:16:56
DNS Gaspar Riveros 1990 CHI 18 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrey Bryukhankov 1991 RUS 6 DNF 00:08:51 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Manoel Messias 1996 BRA 7 DNF 00:09:24 00:00:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kenji Nener 1993 AUS 12 DNF 00:09:12 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Massimo De Ponti 1987 ITA 14 DNF 00:09:15 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Menno Koolhaas 1995 NED 30 DNF 00:09:07 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Race Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: John Petrides/GBR, Chris Kitchen/IRL, Ian Howard/GBR.
Distances: Swim 750m (3 laps); Bike 20km (8 laps); Run 5Km (4 laps).
Water temperature: 29.2ºC; Air temperature: 33.7ºC; Wetsuits not allowed.
Athlete #21 Gundersen/NOR served a 10 seconds penalty during the run segment.