Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bence Bicsák 1995 HUN 2 00:55:54 00:09:19 00:00:58 00:29:37 00:00:21 00:15:41
2 Sylvain Fridelance 1995 SUI 5 00:56:18 00:09:20 00:00:58 00:29:38 00:00:19 00:16:06
3 Márk Dévay 1996 HUN 8 00:56:29 00:08:58 00:01:05 00:29:51 00:00:18 00:16:20
4 Samuel Dickinson 1997 GBR 18 00:56:38 00:09:15 00:01:01 00:30:24 00:00:19 00:15:40
5 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 1 00:56:41 00:09:12 00:01:02 00:29:43 00:00:18 00:16:28
6 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 7 00:56:44 00:09:50 00:01:02 00:30:01 00:00:20 00:15:33
7 Amitai Yonah 1994 ISR 14 00:56:46 00:09:56 00:01:05 00:29:52 00:00:21 00:15:33
8 Delian Stateff 1994 ITA 15 00:56:49 00:09:36 00:01:02 00:30:19 00:00:21 00:15:32
9 James Teagle 1996 GBR 10 00:56:58 00:09:29 00:01:03 00:30:21 00:00:19 00:15:49
10 Ran Sagiv 1997 ISR 19 00:57:05 00:09:37 00:01:13 00:30:06 00:00:25 00:15:45
11 Itamar Alster 1995 ISR 28 00:57:07 00:09:26 00:01:04 00:30:24 00:00:19 00:15:56
12 David Luis 1995 POR 23 00:57:16 00:09:20 00:01:02 00:29:35 00:00:24 00:16:58
13 István Király 1994 HUN 4 00:57:27 00:09:52 00:01:03 00:30:05 00:00:21 00:16:08
14 Alexey Kalistratov 1994 RUS 22 00:57:29 00:09:55 00:01:02 00:29:57 00:00:21 00:16:16
15 Frantisek Linduska 1994 CZE 31 00:57:33 00:09:26 00:01:09 00:30:21 00:00:18 00:16:21
16 Andrey Moiseenko 1994 RUS 25 00:57:46 00:09:34 00:01:03 00:30:19 00:00:20 00:16:32
17 Mikita Bely 1995 BLR 38 00:57:53 00:09:53 00:01:05 00:30:03 00:00:25 00:16:29
18 Liam Lloyd 1994 GBR 9 00:58:03 00:09:52 00:01:08 00:30:03 00:00:29 00:16:34
19 Noah Servais 1997 BEL 12 00:58:06 00:09:41 00:01:02 00:30:18 00:00:22 00:16:46
20 Milosz Sowinski 1995 POL 53 00:58:12 00:09:42 00:01:04 00:30:10 00:00:19 00:16:59
21 Lukas Pertl 1995 AUT 3 00:58:21 00:09:32 00:01:05 00:30:21 00:00:20 00:17:05
22 Antonio Benito Lopez 1994 ESP 16 00:58:22 00:09:28 00:01:05 00:30:27 00:00:19 00:17:05
23 Alexandre Nobre 1994 POR 11 00:58:26 00:09:49 00:01:05 00:30:04 00:00:20 00:17:10
24 Bence Lehmann 1997 HUN 21 00:58:34 00:09:12 00:01:00 00:30:46 00:00:21 00:17:16
25 Calum Johnson 1994 GBR 6 00:58:44 00:09:32 00:01:06 00:30:18 00:00:18 00:17:31
26 Pedro Afonso Gaspar 1994 POR 20 00:58:51 00:09:17 00:01:01 00:30:45 00:00:26 00:17:25
27 Roy Zuaretz 1994 ISR 24 00:59:00 00:09:34 00:01:05 00:30:21 00:00:18 00:17:45
28 Milan Tomin 1996 SRB 30 00:59:20 00:09:30 00:01:03 00:30:18 00:00:17 00:18:15
29 Martin Demuth 1995 AUT 29 00:59:24 00:09:27 00:01:05 00:30:30 00:00:23 00:18:01
30 Kacper Stepniak 1994 POL 32 00:59:34 00:09:36 00:01:03 00:31:44 00:00:20 00:16:53
31 Ondrej Olsar 1997 CZE 46 00:59:49 00:09:23 00:01:01 00:30:34 00:00:18 00:18:35
32 Patrik Zékány-Nagy 1996 HUN 48 00:59:57 00:09:32 00:01:03 00:30:28 00:00:21 00:18:36
33 Sergey Kostenko 1996 UKR 44 01:00:21 00:09:44 00:01:03 00:31:38 00:00:23 00:17:35
34 Luka Paliska 1997 CRO 50 01:00:26 00:09:52 00:01:01 00:31:27 00:00:20 00:17:48
35 Anton Ponomarev 1997 RUS 47 01:00:32 00:09:49 00:01:05 00:31:27 00:00:21 00:17:52
36 Renze Postma 1996 ARU 26 01:00:44 00:09:35 00:01:14 00:31:35 00:00:23 00:17:59
37 Ivan Menshykov 1994 UKR 27 01:01:01 00:09:58 00:01:05 00:32:04 00:00:21 00:17:35
38 Rafael Domingos 1995 POR 49 01:01:09 00:09:46 00:01:09 00:31:26 00:00:19 00:18:31
39 Ruslan Terekhov 1994 RUS 36 01:01:12 00:10:02 00:01:05 00:31:56 00:00:19 00:17:52
40 Nuno Ribeiro 1996 POR 34 01:01:22 00:09:28 00:01:06 00:31:51 00:00:21 00:18:38
41 Mikita Katsianeu 1996 BLR 33 01:01:43 00:09:39 00:01:06 00:31:36 00:00:18 00:19:07
42 Jacek Krawczyk 1996 POL 37 01:01:44 00:09:55 00:01:05 00:33:04 00:00:17 00:17:24
43 Ilya Suslov 1995 RUS 41 01:02:27 00:09:38 00:01:07 00:33:22 00:00:23 00:17:58
44 Lukas Cervenka 1995 CZE 51 01:02:38 00:09:15 00:01:08 00:30:37 00:00:22 00:21:18
45 Maksym Anzin 1997 UKR 52 01:03:13 00:09:57 00:01:04 00:33:08 00:00:21 00:18:44
46 Alexandru Ion 1998 ROU 39 01:03:44 00:09:54 00:01:11 00:32:00 00:00:24 00:20:17
47 André Dias 1996 POR 35 01:04:45 00:09:19 00:01:00 00:32:50 00:00:21 00:21:16
48 Kevin Tarek Viñuela 1995 ESP 17 01:05:28 00:09:11 00:01:04 00:32:13 00:00:24 00:22:38
49 Nicolae Seitan 1997 ROU 43 01:06:56 00:10:05 00:01:09 00:35:12 00:00:20 00:20:11
50 Arthur Kooser 1997 EST 40 01:08:13 00:10:13 00:01:17 00:31:37 00:00:28 00:24:40
DSQ Urh Klenovšek 1996 SLO 54 DSQ 00:09:54 00:01:05 00:32:07 00:00:21 00:18:54
DNF Zaur Arkaniya 1997 AZE 45 DNF 00:09:21 00:01:14 00:33:34 00:00:25 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Mary Clare Bancewicz/GBR. Race Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: Mary Clare Bancewicz/GBR, Mariya Cherkovskaya-Tarasevich//BLR, Zita Szabo/HUN.
Distances Swim 750 m, Bike 20 km, Run 5 km.
Water Temperature 30.1ºC. Air Temperature 38.2ºC Wetsuits not allowed.
Athletes #5 fridelance/SUI and #16 Benito Lopez/ESP served a 10 seconds penalty during the run segment.
Athlete #54 Klenovsek/SLO was disqualified because he did not stop at the penalty box.