Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Georgia Taylor-Brown 1994 GBR 4 01:01:55 00:09:53 00:01:09 00:32:19 00:00:21 00:18:16
2 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 6 01:02:14 00:09:41 00:01:08 00:32:30 00:00:19 00:18:37
3 Sian Rainsley 1997 GBR 21 01:02:42 00:09:43 00:01:10 00:32:27 00:00:23 00:19:01
4 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 8 01:03:10 00:09:45 00:01:11 00:32:26 00:00:22 00:19:28
5 Verena Steinhauser 1994 ITA 2 01:03:42 00:10:29 00:01:09 00:33:24 00:00:22 00:18:20
6 Daryna Moskalenko 1997 AZE 14 01:04:13 00:10:31 00:01:07 00:33:28 00:00:29 00:18:41
7 Estelle Perriard 1995 SUI 25 01:04:17 00:10:47 00:01:09 00:33:09 00:00:23 00:18:52
8 Jana Machacova 1996 CZE 10 01:04:28 00:10:29 00:01:08 00:33:28 00:00:24 00:19:01
9 Ekaterina Matiukh 1998 RUS 9 01:04:34 00:10:09 00:01:10 00:32:58 00:00:21 00:19:57
10 Camila Alonso Aradas 1994 ESP 3 01:04:38 00:10:54 00:01:06 00:34:19 00:00:21 00:18:00
11 Ines Santiago 1997 ESP 7 01:04:38 00:10:01 00:01:09 00:33:55 00:00:23 00:19:13
12 Bronwen Owen 1997 GBR 33 01:04:56 00:11:00 00:01:08 00:34:12 00:00:25 00:18:13
13 Sara Papais 1994 ITA 11 01:05:41 00:10:17 00:01:09 00:33:42 00:00:23 00:20:12
14 Klaudia Sebők 1997 HUN 24 01:05:58 00:11:00 00:01:06 00:34:12 00:00:24 00:19:18
15 Helena Carvalho 1995 POR 17 01:06:01 00:09:45 00:01:13 00:32:28 00:00:24 00:22:13
16 Lianne Witkin 1996 ISR 35 01:06:22 00:10:58 00:01:07 00:34:12 00:00:22 00:19:45
17 Carmen Gomez Cortes 1997 ESP 23 01:06:28 00:10:03 00:01:12 00:33:49 00:00:22 00:21:03
18 Tamara Maksiyanova 1996 RUS 31 01:06:46 00:10:40 00:01:10 00:34:34 00:00:24 00:20:01
19 Noémi Sárszegi 1996 HUN 15 01:06:50 00:10:28 00:01:07 00:34:43 00:00:24 00:20:11
20 Paulina Klimas 1995 POL 32 01:07:03 00:10:39 00:01:13 00:34:30 00:00:26 00:20:18
21 Romana Gajdošová 1994 SVK 12 01:07:06 00:10:51 00:01:07 00:35:11 00:00:25 00:19:34
22 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 19 01:07:14 00:10:20 00:01:16 00:33:31 00:00:23 00:21:47
23 Maria Bibicheva 1997 RUS 37 01:07:16 00:10:02 00:01:12 00:33:55 00:00:23 00:21:47
24 Sofiya Pryyma 1998 UKR 34 01:07:40 00:10:53 00:01:13 00:34:10 00:00:22 00:21:04
25 Maria Molyarova 1994 RUS 36 01:08:09 00:10:59 00:01:12 00:34:12 00:00:22 00:21:26
26 Andreia Ferrum 1995 POR 16 01:08:27 00:10:51 00:01:14 00:34:21 00:00:22 00:21:43
27 Maruša Klemenc 1994 SLO 40 01:08:57 00:10:47 00:01:14 00:34:26 00:00:23 00:22:10
28 Maryna Sokolova 1995 UKR 30 01:09:04 00:10:37 00:01:15 00:34:34 00:00:28 00:22:13
29 Antoanela Manac 1995 ROU 29 01:09:12 00:10:32 00:01:11 00:34:42 00:00:21 00:22:27
30 Margaryta Krylova 1994 UKR 22 01:11:44 00:10:57 00:01:21 00:37:43 00:00:22 00:21:22
31 Ana Ramos 1995 POR 38 01:12:32 00:10:26 00:01:17 00:34:44 00:00:23 00:25:44
32 Vira Sosnova 1995 UKR 28 01:14:00 00:10:48 00:01:16 00:39:39 00:00:22 00:21:57
33 Erika Parviainen 1995 FIN 39 01:14:35 00:11:01 00:01:15 00:38:24 00:00:25 00:23:32
DNS Alissa Konig 1996 SUI 18 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Severine Bouchez 1994 CAN 5 DNF 00:10:43 00:01:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Eva Skaza 1997 SLO 26 DNF 00:10:00 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tereza Zimovjanova 1995 CZE 27 DNF 00:10:35 00:01:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrea Teodora Balan 1997 ROU 41 DNF 00:10:42 00:01:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Henrika Parviainen 1997 FIN 42 DNF 00:10:46 00:01:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Mary Clare Bancewicz/GBR. Race Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: Mary Clare Bancewicz/GBR, Mariya Cherkovskaya-Tarasevich//BLR, Zita Szabo/HUN.
Distances Swim 750 m, Bike 20 km, Run 5 km.
Water Temperature 30.1ºC. Air Temperature 37.1ºC Wetsuits not allowed.