Results: 2017 Weihai ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Halfmoon Bay, Huancui District, Weihai, China • 30 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Uxio Abuin Ares 1991 ESP 3 01:56:15 00:17:58 00:00:53 01:05:54 00:00:19 00:31:11
2 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 5 01:56:19 00:18:11 00:00:53 01:05:44 00:00:19 00:31:12
3 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 6 01:56:38 00:17:59 00:00:55 01:05:52 00:00:19 00:31:33
4 Felix Duchampt 1989 FRA 12 01:57:01 00:18:15 00:00:52 01:05:39 00:00:17 00:31:58
5 Lukas Hollaus 1986 AUT 7 01:57:17 00:18:32 00:00:58 01:05:14 00:00:17 00:32:16
6 Gábor Faldum 1988 HUN 8 01:57:33 00:18:13 00:00:52 01:05:41 00:00:18 00:32:29
7 Andrey Bryukhankov 1991 RUS 18 01:57:51 00:17:55 00:00:59 01:05:53 00:00:22 00:32:42
8 Sylvain Fridelance 1995 SUI 15 01:58:01 00:17:58 00:00:54 01:05:53 00:00:22 00:32:54
9 Igor Polyanskiy 1990 RUS 2 01:58:08 00:17:52 00:00:58 01:05:55 00:00:23 00:33:00
10 Wian Sullwald 1993 RSA 1 01:58:57 00:17:51 00:01:00 01:05:54 00:00:23 00:33:49
11 Jumpei Furuya 1991 JPN 4 01:59:07 00:17:58 00:00:55 01:05:53 00:00:23 00:33:58
12 Yuichi Hosoda 1984 JPN 9 02:00:15 00:18:13 00:00:55 01:05:39 00:00:20 00:35:08
13 Hayden Wilde 1997 NZL 17 02:00:36 00:18:30 00:00:56 01:05:20 00:00:21 00:35:29
14 Zhihang Jiang 1986 CHN 25 02:00:52 00:18:14 00:00:56 01:05:38 00:00:16 00:35:48
15 Makoto Odakura 1993 JPN 11 02:01:23 00:17:56 00:00:57 01:06:50 00:00:20 00:35:20
16 Jordi García Gracia 1992 ESP 20 02:01:56 00:18:13 00:00:55 01:08:12 00:00:21 00:34:15
17 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 14 02:02:58 00:17:56 00:00:58 01:07:51 00:00:21 00:35:52
18 Adam Rudgley 1992 AUS 23 02:03:41 00:18:35 00:00:58 01:09:05 00:00:19 00:34:44
19 Ren Sato 1995 JPN 19 02:03:42 00:18:13 00:00:57 01:08:11 00:00:22 00:35:59
20 Lukas Pertl 1995 AUT 16 02:04:19 00:18:42 00:00:55 01:05:43 00:00:19 00:38:40
21 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 21 02:05:55 00:18:40 00:01:01 01:10:53 00:00:21 00:35:00
22 Lawrence Fanous 1985 JOR 22 02:06:36 00:18:29 00:00:56 01:10:06 00:00:21 00:36:44
23 Andrey Alypov 1997 RUS 26 02:06:55 00:18:27 00:00:56 01:11:29 00:00:24 00:35:39
24 Chen Liu 1992 CHN 24 02:07:34 00:18:17 00:00:58 01:08:08 00:00:24 00:39:47
25 Alberto Eugenio Casillas Garcia 1989 LTU 27 02:07:52 00:19:16 00:00:59 01:10:20 00:00:20 00:36:57
26 Minghui Li 1991 CHN 34 02:13:09 00:19:18 00:00:57 01:14:13 00:00:24 00:38:17
LAP Jiaxiang Jiang 1998 CHN 32 LAP 00:17:56 00:01:01 01:08:09 00:00:00 00:00:00
LAP Mingxu Li 1998 CHN 29 LAP 00:18:39 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Yifan Wang 1998 CHN 33 LAP 00:19:20 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Zheng Xu 1994 CHN 30 DNF 00:17:51 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Xunyu Bai 1994 CHN 31 DNF 00:18:40 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Faquan Bai 1986 CHN 28 DNF 00:18:02 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Melody Tan Phaik Tho/MAS.
Race Referee: Wang Bing/CHN.
Competition Jury: Melody Tan Phaik Tho/MAS, Yu Nianhong/CHN, Chen Xiaoran/CHN.
Distances: Swim 1500m (2 laps), Bike 40.2km (2 laps), Run 10km (4 laps)
Water temperature 25.5ºC. Air Temperature 21ºC. Wetsuits not allowed.