Start List: 2018 Hong Kong ASTC Sprint Triathlon Asian Cup | Elite Men
21 Oct, 2018 Hong Kong, Lantau, Hong Kong
# First Name Last Name NOC
1 Luke Burns AUS
2 Oscar Coggins HKG
3 Nicholas Free AUS
4 Genta Uchida JPN
5 Collin Chartier USA
6 Min Ho Heo KOR
7 Linus Stimmel GER
8 Koki Yamamoto JPN
9 Kenji Nener JPN
10 Kurt Wesley AUS
11 Mingxu Li CHN
12 Ryotaro Otani JPN
14 Gordon Benson GBR
15 Taishi Furuyama JPN
16 Tsz To Wong HKG
17 Matthew Roberts AUS
18 Jason Tai Long Ng HKG
19 Emil Holm DEN
20 Yuki Abe JPN
21 Henrik Klemmesen DEN
22 Chen Liu CHN
23 Takanori Sugihara JPN
24 James Tan HKG
25 Yuuki Oketani JPN
26 Emil Deleuran Hansen DEN
27 Ji Hong Lee KOR
28 Christian Wilson AUS
29 Daryn Konysbayev KAZ
30 Shing Him Yu HKG
31 Semen Pivovarov KAZ
32 Jung Ki Kim KOR
34 Cheung Sing Nicholas Tsang HKG
35 Michael Lam HKG
36 Kwang Hoon Lee KOR
37 Wei Kai Wang TPE
38 Chi Zhang CHN
39 Per Wangel SWE
40 Christopher Mintern IRL
41 Peer Sönksen GER
42 Dan Mcintosh POL
43 Yifan Wang CHN
44 Mark Hosana PHI
45 Chase Mcqueen USA
46 Tianqi Sha CHN
47 Soung Geun Sin KOR
48 Philip Sato HKG
49 Lap Chon Ku MAC
50 Rogerio Jose Carreira Chiu MAC
51 Chi Chong Wu MAC
52 Sabyrzhan Kosak KAZ
53 Amarsanaa Ganbaatar MGL
54 Chi Seak Chong MAC
55 Alexandr Avtushko KAZ
56 Huajian Sui CHN
57 Juan Carlos Abad PHI
58 Tsz Ho Li HKG
59 Robin Elg HKG
60 Toshiki Sakakibara JPN
61 Man Kit Chao MAC
62 Junjie Fan CHN
63 Gyuseo Choi KOR
64 Jack Heneberry IRL
65 Tzu I Pan TPE
66 Ka Koi Chan MAC
67 Kuan Chih Huang TPE
68 Chin Wa Wong MAC
69 Li Rong, Luke Chua SGP
70 Wai Ip Cheang MAC
72 Harry Jones AUS
73 Yiu Fung Ng MAC
Program notes:

Technical Delegate: Adele Cheah/MAS. Head Referee: Alan Ma/MAC. Competition Jury: Adele Cheah/MAS, Fenella Ng/HKG, Ruth Hunt/HKG.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (4 laps), Run 5km (2 laps)
Water temperature 25.9ºC. Air Temperature 24ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #29 Konysbayev/KAZ, #37 Wang/TPE, #53 Ganbaatar/MGL and #59 Elg/HKG served 10 seconds penalty during the run segment.
Athlete #42 Mcintosh/POL served a 10 seconds penalty at the swim start.
Athlete #64 Heneberry/IRL was disqualified for not serving a time penalty.
Athletes #1 Burns/AUS, #2 Coggins/HKG, #3 Free/AUS, #4 Uchida/JPN, #5 Chartier/USA, #6 Heo/KOR, #7 Stimmel/GER, #8 Yamamoto/JPN, #9 Nener/ITU, #14 Benson/GBR, #15 Furuyama/JPN, #17 Roberts/AUS, #18 Ng/HKG, #19 Holm/DEN, #21 Klemmesen/DEN, #22 Liu/CHN, #24 Tan/HKG, #27 Lee/KOR, #40 Mintern/IRL, #41 Sönksen/GER and #45 Mcqueen/USA were disqualified for short-cutting the run course.