Start List: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 50-54 Male AG Sprint
13 Sep, 2018 Gold Coast, Australia
# First Name Last Name NOC
10101 Shaun Anderson AUS
10102 Roger Belmar AUS
10103 Mark Blencowe AUS
10104 Paul Box AUS
10105 Philip Cook AUS
10106 Tom Crebbin AUS
10107 Jeremy Critchett AUS
10108 Paul Gladwell AUS
10109 Scott Hayward AUS
10110 Darren Ingram AUS
10111 Timothy Lang AUS
10112 Eric Stephen Leach AUS
10113 Adrian Lovatt AUS
10115 Rob Mcnamara AUS
10116 Rod Morrison AUS
10117 Ross Pedlow AUS
10118 Michael Pratt AUS
10119 Richard Scolyer AUS
10120 Wayne Simmons AUS
10121 Warwick Sinclair AUS
10122 Shane Smith AUS
10123 Philip Tudor AUS
10124 Joe Westhuizen AUS
10125 Kerry Wylde AUS
10126 Valmor Raimundo Machado Junior BRA
10127 Ricardo Magalhaes BRA
10128 Alexandre Sequeira BRA
10130 Mike Baxter CAN
10131 Peter Byrnes CAN
10132 Joaquin Castillo CAN
10133 Allan Crowe CAN
10134 Howard Epoch CAN
10135 Michael Parker CAN
10136 John Potter CAN
10137 Gregory Shimizu CAN
10138 Luis Ricardo Fuenmayor Caceres COL
10139 Richard Conway GBR
10140 Steven Griffiths GBR
10141 Robin Harris GBR
10142 Tim Howells GBR
10143 Geran Hughes GBR
10144 Darren Jones GBR
10145 Michael Nash GBR
10146 John Robinson GBR
10147 Paul Shopland GBR
10148 David Smith GBR
10149 Sean Stewart GBR
10150 Tobias Oelmaier GER
10152 Thomas Hardcastle HKG
10153 Keith Nicolle HKG
10156 Rey Bernardo Gutierrez Mendez MEX
10157 Carlos Marin Morales MEX
10158 Erik Jordahl NOR
10159 Anders Oulie NOR
10160 Kelly Barber NZL
10161 William Black NZL
10162 Karl Buchanan NZL
10163 Myles Carson NZL
10164 Paul Carter NZL
10165 Matthew Cody NZL
10166 Gary Fahey NZL
10167 Mark Grammer NZL
10168 Chris Myland NZL
10169 Craig Neale NZL
10170 David Nicholls NZL
10171 Andrew Sylvester NZL
10172 David Tokios NZL
10173 Glenn Torepe NZL
10174 Darragh Walshe NZL
10175 Luke Williams NZL
10176 Emanuele Arnaldo Baroni SGP
10177 Andreas Goros SGP
10180 Matt Cremers USA
10181 Scott Croner USA
10182 Billy Hart USA
10183 Mark Hecox USA
10185 Dennis Moore USA
10187 Barry Phelps USA
10188 Doug Robinson USA
10189 Kevin Smyth USA
10191 Thornton Weiler USA
10194 Gary Marescia RSA
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Leslie Buchanan/CAN.
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Amy Mac Pherson/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 19.7 km (1 lap); Run 5 km (2 laps) 
Water Temperature: 20.9ºC Air temperature 28.3º C
Wetsuits allowed.