Start List: 2018 ITU World Triathlon Grand Final Gold Coast | 55-59 Male AG
16 Sep, 2018 Gold Coast, Australia
# First Name Last Name NOC
21642 Garry Alston AUS
21643 Barry Bodsworth AUS
21644 Mark Costello AUS
21645 Graham Crawford AUS
21646 Ian Curnow AUS
21647 Michael Dixon AUS
21648 Mark Emerton AUS
21649 David Ford AUS
21650 Des Gooda AUS
21651 Stephen Hanlon AUS
21652 Paul Kelly AUS
21653 Peter Kemp AUS
21654 Ross Lewis AUS
21655 Thomas Lindblom AUS
21656 Stephen Lindores AUS
21657 Gavin Mortlock AUS
21658 Brian Norcott AUS
21659 Chris Pennifold AUS
21660 Ken Raupach AUS
21661 Terry Roberts AUS
21662 William Stahlhut AUS
21663 Brett Stalley AUS
21664 Graham Tedoldi AUS
21665 Mark Windsor AUS
21666 Rudy Yonson AUS
21667 Luc Fidlers BEL
21668 Luc Van Der Massen BEL
21669 Peter Chappell CAN
21670 Andre Charette CAN
21671 Brian R. Laundry CAN
21672 Robert Nielsen CAN
21673 Michael Robern CAN
21674 Jeff Shmoorkoff CAN
21675 John Skain CAN
21676 Kent Thexton CAN
21677 Jim Wernham CAN
21678 Patrick Blanc FRA
21679 Stephane Monteville FRA
21680 David Bennett GBR
21681 Adrian Carr GBR
21682 Paul Cubbon GBR
21683 Kevin Dean GBR
21684 Brian Gilvary GBR
21685 John Griffin GBR
21686 Robert Hoodless GBR
21687 Malcolm Hughes GBR
21688 Stuart Nash GBR
21689 Lawrence Shafier GBR
21690 David Stockwell GBR
21691 Martin Stubbs GBR
21692 Simon Taylor GBR
21693 Stuart Veen GBR
21694 Peter White GBR
21695 Matthias SchrÖder GER
21696 Danilo Palmucci ITA
21697 Isao Abe JPN
21698 Takeshi Irie JPN
21699 Hideaki Nakajima JPN
21700 Tetsuya Shida JPN
21701 Mark Shrosbree JPN
21702 Tomoki Wajima JPN
21703 Ferdinand Yamaguchi JPN
21704 Bumsuk Lee KOR
21705 Antonio Navarro Navarro MEX
21706 Ramon Pereda Crespo MEX
21707 Kenneth Blom NOR
21708 Paul Burrows NZL
21709 Paul Cropp NZL
21710 Stephen Farrell NZL
21711 Neal Fray NZL
21712 Shane Janssen NZL
21713 Wayne Leighton NZL
21714 Tony Manson NZL
21715 Andrew Martin NZL
21716 David Scott NZL
21717 Roger Spice NZL
21718 James Turner NZL
21719 Glen Turner NZL
21720 Glenn Keith Wright NZL
21721 Eric Wylde NZL
21722 Glen Yule NZL
21723 Wynand Mouton RSA
21724 Don Alden USA
21725 Jeff Block USA
21726 James Carter USA
21727 Clint Dowd USA
21728 David Goldberg USA
21729 Kip Kimble USA
21730 Bruce Lander USA
21731 Jeffrey Litchfield USA
21732 Mike Mabry USA
21733 John Marshall USA
21734 Louis Salazar USA
21735 Jeff Sturd USA
21736 Mark Szymanski USA
21737 Chris Tanner USA
21738 Lee Walther USA
21739 Kyle Welch USA
21740 Craig Zelent USA
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE and Ross Capill/NZL
Head Referee: Lyndell Murray/AUS
Competition Jury Jaqui Kenny/AUS, Renato Bertrandi/ITA, Miles Stewart/AUS
Distances: Swim 1500 m (1 lap); Bike 39.4 km (2 laps); Run 10 km (2 laps) 
Water temperature: 20.0ºC Air temperature 18.0º C
Wetsuits allowed.
Athlete #21698 Irie/JPN was disqualified because he started in an earlier wave.