# First Name Last Name NOC
1 Russell White IRL
2 Constantine Doherty IRL
3 Peter Denteneer BEL
4 Jesus Gomar GEO
5 Callum McClusky AUS
6 Liam Lloyd GBR
7 Gabriel Sandör SWE
8 Jack Willis GBR
9 Henrik Goesch FIN
10 Calum Johnson GBR
11 Matevž Planko SLO
12 Emil Holm DEN
14 Fergus Roberts GBR
15 Brennen Smith CAN
16 Henrik Klemmesen DEN
17 Darren Dunne IRL
18 Ian Manthey IRL
19 Anton Kozlov RUS
20 Raoul Shaw FRA
21 Marco Akershoek NED
22 Vetle Bergsvik Thorn NOR
23 Morten Hansen NOR
24 Nicola Azzano ITA
25 Jimmy Kershaw GBR
26 Nicklas Røssner DEN
27 Miguel Tiago Silva POR
28 Maxime Mennesson FRA
29 Emil Deleuran Hansen DEN
30 Lennart Sievers GER
31 Ludwig Fleetwood SWE
32 Henry Räppo EST
33 Alastair Rogers ITU
34 Christopher Mintern IRL
35 Oskar Djärv SWE
36 Franco Pesavento ITA
37 Marco Corrà ITA
38 Stefano Rigoni ITA
39 Anthony Haynes GBR
40 Giulio Soldati ITA
41 Valentin Morlec FRA
42 Paul Georgenthum FRA
43 Antonio Hernaert BEL
44 Boris Pierre FRA
45 Felix Forissier FRA
46 Julien Eloi FRA
47 Vyacheslav Vasiliev RUS
48 Tiago Fonseca POR
49 Kieran Jackson IRL
51 Axel Ek SWE
52 Alexander Bründl AUT
53 Oskar De Schynkel BEL
54 Kevin Vabaorg EST
55 Mikko Purhonen FIN
56 Arthur Berland FRA
57 Morgan Davies GBR
58 Scott Mcclymont GER
59 Cillian Tierney IRL
60 Giulio Pugliese ITA
61 Stijn Jansen NED
62 Andreas Mathingsdal Pedersen NOR
63 Kamil Damentka POL
64 Pedro Mendes POR
65 Yoann Nuber SUI
66 Per Wangel SWE
67 Remco Verbelen BEL
68 Kieran Lindars GBR
69 Wilhelm Hirsch GER
70 Colin Wyss SUI
71 Robert Kallin SWE
72 Rickard Carlsson SWE
Program notes:

Technical Delegate: Eriketti Margari/GRE. Head Referee Peter Thygesen/DEN. Competition Jury: Eriketti Margari/GRE, Denis Jaeger/FRA, Ola Silvahl/SWE.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20.6 km (4 laps), Run 5 km (3 laps)
Water Temperature 24.9ºC Air Temperature 28.7ºC Wetsuits not allowed.
Athlete #8 Willis/GBR served a 10 seconds penalty by the race start.
Athlete #72 Carlsson/SWE was disqualified because he did not serve the time penalty.