# First Name Last Name NOC
1 Simon Viain FRA
2 Roberto Sanchez Mantecon ESP
3 Márk Dévay HUN
4 Marco Van Der Stel NED
5 Christophe De Keyser BEL
6 Grant Sheldon GBR
7 Maximilian Schwetz GER
8 Ilya Prasolov RUS
9 Christopher Perham GBR
10 Antonio Benito Lopez ESP
11 Miguel Arraiolos POR
12 Calum Johnson GBR
14 Barclay Izzard GBR
15 Maxime Hueber-Moosbrugger FRA
16 Gabriel Sandör SWE
17 Tom Richard FRA
18 Ignacio Gonzalez Garcia ESP
19 Nathan Guerbeur FRA
20 Peter Denteneer BEL
21 Gabriel Allgayer GER
22 David Castro Fajardo ESP
23 Jordi García Gracia ESP
24 Jesus Gomar GEO
25 Kevin Tarek Viñuela Gonzalez ESP
27 Jérémy Quindos FRA
28 Simon Westermann SUI
29 Tommaso Crivellaro ITA
30 Tyler Smith BER
31 Alberto Gonzalez Garcia ESP
32 Ben Dijkstra GBR
33 Martin Demuth AUT
34 Genis Grau ESP
35 Andrey Alypov RUS
36 Aleix Domenech Guix ESP
37 Andres Cendan Llorens ESP
38 Arnaud Mengal BEL
39 Dario Chitti ITA
40 Javier Romo Oliver ESP
41 Romaric Forques ESP
42 Endre Espedal NOR
43 Arthur Berland FRA
44 Aurelien Jem FRA
45 Per Wangel SWE
46 Alexis Kardes FRA
47 Guillem Montiel Moreno ESP
48 Ander García Rendo ESP
49 Dries Matthys BEL
50 Anton Ponomarev RUS
51 Sébastien Pascal FRA
52 Urko Herran Aguilar ESP
54 Arnau Montiel Moreno ESP
55 Brice Gayant FRA
56 Ruben Pereira ESP
57 Hector Arevalo Chico ESP
58 Valentin Morlec FRA
59 Tomas Tolkunov SVK
60 Julien Eloi FRA
61 Simon De Cuyper BEL
62 Leon Pauger AUT
63 Iago Lorenzo Soto ESP
64 Clement Mignon FRA
66 Adrian Saez San Antonio ESP
67 Martin Carrera Costas ESP
68 Thomas Roos USA
69 Lucas Damalix FRA
70 Ander Noain Lacamara ESP
71 Jose Angel Hernández Lleo ESP
Program notes:

Technical Delegate: Tom Roberts/GBR. Head Referee: Vicente Sanchez/ESP. Competition Jury: Tom Roberts/GBR, Martin Breedijk/NED, Alicia Garcia/ESP
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 40 km (connection + 4 laps), Run 10 km (4 laps)
Water temperature 15.7ºC, Air temperature 14.2ºC Wetsuits allowed.
Athlete #71 Hernandez Lleo/ESP served a 15 seconds penalty at T1