Cassandre Beaugrand back on top at WTCS Hamburg with Super-Sprint World title

by doug.gray@triathlon.org on 15 Jul, 2023 07:52 • Español
Cassandre Beaugrand back on top at WTCS Hamburg with Super-Sprint World title

It was something of a Super-Sprint masterclass from France’s Cassandre Beaugrand on Saturday afternoon as she produced three peerless stages of WTCS Hamburg finals to win the gold and the format’s first ever women’s World Championship title.

With the fastest swim of anyone on the 30-deep start list for the first stage, Beaugrand was able to make the most of the clear water while behind was a melee of arms and legs through the dark tunnel. Laura Lindemann was never far from Beaugrand’s feet, Zsanett Bragmayer likewise, and soon that trio was joined by Beth Potter and carving through the city streets for the three-lap bike.

By the bell there were 18 athletes together and looking safe, though Lisa Tertsch had to serve a penalty that would cost her a place in the second round after failing to clip into her helmet before heading off on the bike.

Solveig Lovseth, Natalie Van Coevorden and Gwen Jorgensen were among the further nine names unable to progress, while Germany still had five women in the hunt for the medals with Lindemann; Annika Koch, Marlene Gomez-Goggel, Lena Meissner and the lucky last to make it, Anabel Knoll.

Vermeylen crushes run, Linn retires injured

Beaugrand and Lindemann would again dominate the second round from the outset, this time there was transition drama with Katie Zaferes taking a tumble off the bike to end her chances, Sophie Linn injuring her foot in a bike wheel and forced to retire from the race.

Meanwhile Jolien Vermeylen was once more in flying form on the run and able to pick her way into the top 10 at the expense of Jeanne Lehair and Rachel Klamer, Nicole Van Der Kaay and Cathia Schar also through to the final 10 along with Taylor Spivey and Summer Rappaport.

Beaugrand’s final flight

That brought the second day of action and the WTCS Hamburg title for 2023 down to one race between the ten fastest women, and it was Lindemann firing up the crowds with a strong swim, the pack failing to break up and all ten pouring into transition together.

Cathia Schar was first to drop off the back but soon back in business and would be first out of T2 with Beth Potter, only for Beaugrand to go through the gears and find her flow one final time, opening an advantage and then pulling away so that by the bell there was little doubt she was on the way to another glittering Hamburg gold.

Beth Potter hung tough in second to ensure silver was hers, Lindemann making a popular podium for the home crowds who could then cheer Annika Koch and Marlene Gomez-Goggel across the line for the duo’s career-best finishes.

CASSANDRE BEAUGRAND
“I think I wanted it so much, Ive been training so hard for this and just really wanted this one,” said a thrilled Cassandre Beaugrand. “Today my transitions saved me a bit, I’m really happy with that. The 1500m is my strength, I’m very comfortable with it and that distance suited me.”

BETH POTTER
“Cassandre was always going to be hard to beat,” said Beth Potter. “I’m proud of how I stuck it out and got through the race. I enjoy the format, and enjoy that kind of racing, it was good fun. I got lucky today in the water and was back where I feel like I belong and didn’t have any trouble in the swim today.”

LAURA LINDEMANN
“It’s amazing to race here in Hamburg on home soil and I had so much fun,” said Laura Lindemann. “My plan was to stay out front but I was very tired going into that final race, the crowd was amazing though, it was awesome.”


The full results can be found here.

Article tags wtcs hamburg
Related Event: 2023 World Triathlon Sprint & Relay Championships Hamburg
15 - 16 Jul, 2023 • event pageall results
Results: Elite Men
1. Hayden Wilde NZL 00:19:26
2. Vasco Vilaca POR 00:19:28
3. Alex Yee GBR 00:19:28
4. Kristian Blummenfelt NOR 00:19:32
5. Matthew Hauser AUS 00:19:33
Results: Elite Women
1. Cassandre Beaugrand FRA 00:21:35
2. Beth Potter GBR 00:21:45
3. Laura Lindemann GER 00:21:47
4. Annika Koch GER 00:21:52
5. Marlene Gomez-Göggel GER 00:21:55
Results: Mixed Relay
1. Team I Germany GER 01:22:08
2. Team I New Zealand NZL 01:22:27
3. Team I Switzerland SUI 01:22:35
4. Team I United States USA 01:22:55
5. Team I Hungary HUN 01:23:05
Results: Junior Men
1. João Nuno Batista POR 00:51:11
2. Nils Serre Gehri FRA 00:51:14
3. Mathis Beaulieu CAN 00:51:16
4. Thomas Hansmaennel FRA 00:51:34
5. Osvaldo Darell Zuñiga Fierro MEX 00:51:35
Results: Junior Women
1. Ilona Hadhoum FRA 00:56:47
2. Jimena Renata De La Peña Schott MEX 00:56:54
3. Manon Laporte FRA 00:57:02
4. Johanna Uherek GER 00:57:20
5. Margareta Vrablova SVK 00:57:27
Results: Mixed U23-Junior Relay
1. Team I Germany GER 01:25:02
2. Team I Italy ITA 01:25:10
3. Team I New Zealand NZL 01:25:45
4. Team I France FRA 01:26:12
5. Team I Hungary HUN 01:26:23
Results: 16-19 Male AG Sprint
1. Andrés Iván González Vargas MEX 01:00:51
2. José Luis Zazueta Lizárraga MEX 01:01:11
3. Jake Adler USA 01:01:31
4. Christian Hattingh RSA 01:02:06
5. Isaac Lamprecht USA 01:02:18
Results: 20-24 Male AG Sprint
1. Jan Christian Schiebl AUT 00:58:56
2. Jannik Hoffmann GER 00:59:57
3. Lucas Dal BEL 01:00:09
4. Ben Rawlins GBR 01:00:23
5. Mattéo De Ridder BEL 01:01:06
Results: 25-29 Male AG Sprint
1. Thomas Wittmann GER 00:59:31
2. Garrett Mayeaux USA 00:59:36
3. Kieran Coates NZL 00:59:48
4. Marco Antonio Ibarra Martínez MEX 01:00:03
5. Katgely Téo FRA 01:00:19
Results: 30-34 Male AG Sprint
1. Jakob Brzoska POL 01:00:54
2. Greg Divall GBR 01:01:03
3. András Czigány HUN 01:01:24
4. David Zechleitner AUT 01:01:31
5. Lukas Hufnagel GER 01:01:32
Tracker Pixel for Entry