ETU Long Distance European Championships in Vitoria-Gasteiz this Weekend

by Brad Culp on 21 Jun, 2010 05:31 • Español

On Saturday June 26, athletes from 17 countries will compete at the 2010 Vitoria-Gasteiz ETU Long Distance Triathlon European Championships. Vitoria-Gasteiz, in the North of Spain, will also host the 2012 ITU Long Distance Triathlon World Championships.

Follow the race via live timing here on triathlon.org/live.
triathlon.org/live

The countries represented at the Basque Country will be Belgium, Belarus, Brazil, Croatia, Czech Republic, Denmark, Spain, Finland, France, United Kingdom, Germany, Italy, Luxembourg, Portugal, South Africa, Russia and Sweden.

On Saturday at 8:00am, the athletes will face 4 kilometres of swimming at the Zadorra Reservoir (Landa Park), followed by 120 kilometres of cycling and 30 kilometres of running inside the Salburua Park. The finish line will be located inside the Fernando Buesa Arena, home of the Caja Laboral basketball team.

Vitoria-Gasteiz, capital of the Basque Country, held the 2009 Spanish Long Distance Triathlon Championships and will be the host city of the 2012 ITU Long Distance World Championships.

Follow the race via live timing here.


Article gallery
Related Event: 2010 Vitoria-Gasteiz ETU Long Distance Triathlon European Championships
26 - 27 Jun, 2010 • event pageall results
Results: Elite Women
1. Virginia Berasategi Luna ESP 06:14:46
2. Jodie Swallow GBR 06:19:02
3. Edith Niederfriniger ITA 06:41:01
4. Eva Ledesma Calvet ESP 06:42:33
5. Tiina Boman FIN 06:47:14
Results: Elite Men
1. Eneko Llanos Burguera ESP 05:35:34
2. Martin Jensen DEN 05:37:00
3. Jimmy Johnsen DEN 05:49:19
4. Mikel Elgezabal Fernandez ESP 05:53:58
5. Pedro Gomes POR 05:56:50
Results: 60-64 Male AG
1. Josep Lluis Aran Catalan ESP 09:21:39
2. Serge Nayssens FRA 11:27:26
Results: 55-59 Male AG
1. Lothar Manderscheid GER 07:35:45
DNF. Christian Fort FRA 00:00:00
Results: 55-59 Female AG
1. Montserrat Clavero Sanchez ESP 09:16:39
Results: 50-54 Male AG
1. Pedro Oviedo Montoya ESP 06:44:07
2. Gerold Müller GER 07:06:03
3. Felix Castrillo San Rafael ESP 07:19:11
4. Pedro Rodriguez Recuenco ESP 07:33:24
5. Paul Donnelly GBR 07:49:15
Results: 50-54 Female AG
1. Mariane Sutra FRA 08:53:45
DNF. Judith Brand GBR 00:00:00
Results: 45-49 Male AG
1. Roger T. Canham GBR 06:41:44
2. Steffen Lüders DEN 06:42:58
3. Bernd Pannewitz GER 06:46:49
4. Michael Peschel GER 06:59:21
5. Javier Clavero Forcén ESP 07:06:39
Results: 45-49 Female AG
1. Merce Magem Prat ESP 07:57:55
2. Paula Dewar GBR 08:06:56
3. Jeannie Fry GBR 08:13:17
4. Clare Thompson GBR 08:48:17
5. Caroline Freeman GBR 09:07:55
Results: 40-44 Male AG
1. Juan Carlos Campillo Vicente ESP 06:26:21
2. Marco Goeckus GER 06:30:05
3. Kai Soderdahl FIN 06:30:40
4. Steven Lord GBR 06:33:23
5. Jose Vicente Bermejo Martin ESP 06:36:02
Tracker Pixel for Entry
Latest News
more news →