Under 23 Interview Podcasts

by Peter Holmes on 11 Sep, 2009 11:49

Andrew Dewhurst, Triathlon New Zealand’s Media Manager, has been busy on site working with ITU Media to bring you in depth post-race interviews with all the elite athletes following their races on the Gold Coast.

With the Under 23 ITU Triathlon World Championships kicking off proceedings, Andrew caught up with Hollie Avil and the women’s medallists first of all.

Under 23 women’s champion, Hollie Avil from Great Britain

Under 23 women’s silver medallist, Jodie Stimpson from Great Britain

Under 23 women’s bronze medallist, Paula Findlay from Canada


Franz Löschke talked us through his race in his native tongue with both James Seear and Tony Dodds giving insight into the highly competitive race.

Under 23 men’s champion, Franz Löschke from Germany [In German]

Under 23 men’s silver medallist, James Seear from Australia

Under 23 men’s fourth place finisher, Tony Dodds from New Zealand


Article gallery
Related Event: 2009 Dextro Energy Triathlon - ITU World Championship Grand Final Gold Coast
09 - 13 Sep, 2009 • event pageall results
Results: 35-39 Male AG
1. J.j. Bailey USA 01:57:30
2. Andrew Fuller AUS 01:57:49
3. Eligio Cervantes Islas MEX 01:58:17
4. Cameron Simon AUS 01:58:59
5. Brendan Deurloo AUS 01:59:45
6. Paul Dodd AUS 01:59:58
7. Rhett Pattison AUS 02:00:05
8. Nicholas Malynn GBR 02:00:11
9. David Hendrey AUS 02:00:12
10. Finnbar Crennan AUS 02:00:26
Results: 35-39 Female AG
1. Suzanne Chandler CAN 02:08:54
2. Sophie Whitworth GBR 02:09:02
3. Beverley Thomas AUS 02:09:28
4. Lisa Greenfield GBR 02:14:25
5. Shona Forrest GBR 02:14:49
6. Kathleen Allen USA 02:15:42
7. Sharyn Madders AUS 02:15:58
8. Mary Bradbury USA 02:16:47
9. Janine Wilson AUS 02:17:02
10. Trudy Fawcett GBR 02:17:14
Results: 30-34 Male AG
1. Troy Drinan AUS 01:55:07
2. Michael Prince AUS 01:55:15
3. Mark Harms USA 01:55:16
4. Charles Griffith AUS 01:56:38
5. Brodie Madgwick NZL 01:57:08
6. Simon Nash AUS 01:57:43
7. Nathan Fitzakerley AUS 01:57:50
8. Brian Fort USA 01:57:52
9. Dale Grassby GBR 01:57:55
10. Carl Read NZL 01:58:06
Results: 30-34 Female AG
1. Tamsin Lewis GBR 02:07:41
2. Tamlyn Mathiske AUS 02:09:02
3. Alison Ryan AUS 02:09:46
4. Lucie Richards AUS 02:10:09
5. Seeley Gutierrez USA 02:11:03
6. Pamela Jennings USA 02:11:33
7. Kym Jaenke AUS 02:11:35
8. Natalie Smith AUS 02:11:56
9. Jessica Fleming AUS 02:12:33
10. Rebecca Rae NZL 02:12:37
Tracker Pixel for Entry
Latest News
more news →