Watch Finish Line Footage and Download Finish Certificate

by Peter Holmes on 25 Sep, 2009 10:31
2009 Gold Coast Age Group Montage

With ratified results from the ITU Triathlon Age Group World Championships now complete, competitors can view their finish line celebrations and download their official finisher’s certificate.

On the right of the ITU’s Age Group Zone there is a link to enter an athlete’s surname or race number. Doing so will access a personal page with full results, the streamed footage, a link to download the certificate and race photographs.

Congratulations on your achievements from everyone at ITU.

Click here to search for an athlete using surname or bib number.


Article gallery
Related Event: 2009 Dextro Energy Triathlon - ITU World Championship Grand Final Gold Coast
09 - 13 Sep, 2009 • event pageall results
Results: U23 Women
1. Hollie Avil GBR 01:56:38
2. Jodie Stimpson GBR 01:57:01
3. Paula Findlay CAN 01:57:15
4. Vicky Holland GBR 01:57:30
5. Yuliya Yelistratova UKR 01:59:48
Results: U23 Men
1. Franz Loeschke GER 01:46:19
2. James Seear AUS 01:46:25
3. Joao Pereira POR 01:46:32
4. Tony Dodds NZL 01:46:39
5. Jonathan Zipf GER 01:46:41
Results: Junior Men
1. Mario Mola ESP 00:54:35
2. Jonathan Brownlee GBR 00:54:50
3. Kristóf Király HUN 00:54:55
4. Kevin Mcdowell USA 00:55:07
5. Davide Uccellari ITA 00:55:10
Results: Junior Women
1. Emmie Charayron FRA 01:00:22
2. Emma Jackson AUS 01:00:41
3. Rachel Klamer NED 01:00:57
4. Maaike Caelers NED 01:00:59
5. Alexandra Razarenova RUS 01:01:05
Results: Elite Women
1. Emma Moffatt AUS 01:59:14
2. Lisa Norden SWE 01:59:19
3. Helen Jenkins GBR 01:59:41
4. Sarah Haskins USA 01:59:52
5. Annabel Luxford AUS 02:00:07
Results: Elite Men
1. Alistair Brownlee GBR 01:44:51
2. Javier Gomez Noya ESP 01:44:57
3. Jan Frodeno GER 01:45:21
4. Maik Petzold GER 01:45:25
5. Courtney Atkinson AUS 01:45:27
Results: 75-79 Male AG Sprint
1. Brad Leonard USA 01:46:26
2. Anthony Sepie NZL 02:01:07
DSQ. Thomoas Taylor USA DSQ
Results: 75-79 Female AG Sprint
1. Molly Hayes USA 02:10:11
Results: 70-74 Male AG Sprint
1. Donald Ardell USA 01:26:04
2. John Bennetts AUS 01:30:33
3. Leonard Foard AUS 01:32:16
4. Boris Kirillov RUS 01:33:04
5. Bob Owens USA 01:51:24
Results: 70-74 Female AG Sprint
1. Margaret Bomberg USA 02:24:56
Tracker Pixel for Entry