Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sarah Coope GBR 309 04:28:38 00:32:42 00:00:00 02:35:09 00:00:00 01:20:47
2 Sarah Springman 1956 GBR 308 04:30:23 00:30:47 00:00:00 02:37:57 00:00:00 01:21:39
3 Irma Zwartkruis 1958 NED 38 04:32:41 00:29:49 00:00:00 02:37:28 00:00:00 01:25:24
4 Chantal Malherbe FRA 04:34:31 00:35:43 00:00:00 02:35:19 00:00:00 01:23:29
5 Lieve Cappaert-Paulus 1966 BEL 04:38:36 00:26:00 00:00:00 02:39:15 00:00:00 01:33:21
6 Pernille Svarre 1961 DEN 04:43:46 00:30:35 00:00:00 02:47:42 00:00:00 01:25:29
7 Rita Keitmann 1956 GER 04:48:13 00:31:13 00:00:00 02:39:50 00:00:00 01:37:10
8 Anne Marie Rouchon 1961 FRA 04:49:11 00:31:39 00:00:00 02:51:07 00:00:00 01:26:25
9 Elke Oetermann GER 04:49:45 00:34:40 00:00:00 02:49:40 00:00:00 01:25:25
10 Katrin Dürholt GER 04:51:01 00:28:35 00:00:00 02:46:34 00:00:00 01:35:52
11 Marie Claude Grab FRA 04:53:15 00:27:08 00:00:00 02:55:20 00:00:00 01:30:47
12 Elisabeth Poncelet 1954 FRA 04:54:15 00:30:29 00:00:00 02:56:12 00:00:00 01:57:24
13 Ylva Noring SWE 04:54:41 00:28:41 00:00:00 02:42:12 00:00:00 01:43:48
14 Vicki Lescombe GBR 04:54:59 00:30:47 00:00:00 02:57:19 00:00:00 01:26:53
15 Anneliese Weber GER 04:56:16 00:34:18 00:00:00 02:44:45 00:00:00 01:37:13
16 Petra Moll AUT 04:56:25 00:31:06 00:00:00 02:53:59 00:00:00 01:31:20
17 Fran Hoare GBR 04:57:08 00:37:12 00:00:00 02:58:25 00:00:00 01:21:31
18 Monika Barm GER 04:58:19 00:35:14 00:00:00 02:51:43 00:00:00 01:31:22
19 Odile Lagarde FRA 05:00:55 00:33:24 00:00:00 02:56:32 00:00:00 01:30:59
20 Anja Deischel GER 05:01:55 00:29:51 00:00:00 02:54:06 00:00:00 01:37:58
21 Gabriela Hirsemann 1961 GER 05:03:52 00:44:26 00:00:00 02:49:01 00:00:00 01:30:25
22 Cathy Bow GBR 310 05:04:10 00:36:10 00:00:00 02:52:02 00:00:00 01:35:58
23 Tina Albert GER 130 05:06:29 00:40:16 00:00:00 02:54:30 00:00:00 01:31:43
24 Agnete Asplund SWE 104 05:07:18 00:43:28 00:00:00 02:53:37 00:00:00 01:30:13
25 Linda Hildega Bergersen NOR 261 05:08:37 00:35:55 00:00:00 02:53:23 00:00:00 01:39:19
26 Eva Lindblad 1961 SWE 102 05:09:23 00:30:00 00:00:00 03:03:38 00:00:00 01:35:45
27 Heide Schlosser GER 429 05:10:17 00:41:15 00:00:00 02:56:24 00:00:00 01:32:38
28 Bettina Giedde DEN 347 05:14:17 00:33:14 00:00:00 02:53:35 00:00:00 01:47:28
29 Renate Herchel GER 175 05:22:16 00:37:39 00:00:00 03:02:12 00:00:00 01:42:25
30 Astrid Benoehr GER 141 05:23:13 00:40:17 00:00:00 03:03:27 00:00:00 01:39:29
31 Heidi Nielsen DEN 87 05:23:39 00:43:43 00:00:00 03:06:54 00:00:00 01:33:02
32 Heike Albrecht GER 131 05:27:56 00:40:01 00:00:00 03:08:29 00:00:00 01:39:26
33 Elfriede Moder-Frei FDR 205 05:28:13 00:42:02 00:00:00 03:03:33 00:00:00 01:42:38
34 Ute Blancrock GER 143 05:28:56 00:43:08 00:00:00 03:05:36 00:00:00 01:40:12
35 Christianne Booker GER 148 05:31:16 00:45:20 00:00:00 03:06:44 00:00:00 01:39:12
36 Rita Grunenfelder LIE 610 05:39:52 00:43:11 00:00:00 03:15:58 00:00:00 01:40:43
37 Uta Hammer GER 05:41:05 00:47:26 00:00:00 03:12:52 00:00:00 01:40:47
38 Gabriele Pelz 1936 GER 05:55:50 00:51:03 00:00:00 03:08:04 00:00:00 01:56:43
39 Elisabeth Brunner GER 06:17:37 00:44:36 00:00:00 03:17:15 00:00:00 02:15:46
40 Astrid Nordahl NOR 06:47:40 00:56:40 00:00:00 03:41:18 00:00:00 02:09:42
Program notes:

Distances: Swim 2500m: bike 90 km; run 20 km.
Water temperature 16.4ºC. Air temperature 19.8ºC
Competition jury: Joachim Fischer/GER, Josef Konings/BEL, Joop Van Zanten/NED
All finishing athletes are shown.