Results: 1990 Orlando ITU Triathlon World Championships | 20-24 Female AG
Orlando, United States • 15 Sep, 1990
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sally Traggart USA 578 02:13:51 00:21:20 00:01:48 01:06:28 00:00:54 00:43:21
2 Janet Boniecki USA 556 02:14:40 00:22:11 00:02:00 01:05:15 00:01:06 00:44:08
3 Carol Kaune USA 475 02:16:25 00:24:17 00:02:03 01:03:14 00:00:50 00:46:01
4 Cindy Gallenz USA 476 02:18:06 00:25:55 00:01:48 01:06:29 00:01:11 00:42:43
5 Yvonne Ball AUS 462 02:18:54 00:22:10 00:02:00 01:05:46 00:00:53 00:48:05
6 Jodi Cross CAN 465 02:20:07 00:22:53 00:01:41 01:06:54 00:00:46 00:47:53
7 Sharon Donnelly 1967 CAN 466 02:20:26 00:21:18 00:02:03 01:09:55 00:00:55 00:46:15
8 Angela O'Connor CAN 480 02:21:20 00:25:19 00:02:17 01:10:10 00:00:58 00:42:36
9 Jackie Allen NZL 461 02:22:21 00:24:04 00:02:05 01:07:32 00:01:12 00:47:28
10 Michelle Hoper USA 485 02:24:19 00:25:15 00:02:08 01:08:07 00:01:04 00:47:45
11 Lesley Fedora CAN 468 02:25:37 00:22:20 00:02:07 01:11:20 00:00:51 00:48:59
12 Christine Durham CAN 467 02:31:12 00:27:43 00:01:59 01:09:05 00:01:16 00:51:09
13 Hanna Wolosky MEX 477 02:31:44 00:29:38 00:02:10 01:10:45 00:01:13 00:47:58
14 Lisa Laffradi CAN 961 02:31:47 00:29:04 00:02:37 01:11:37 00:01:31 00:46:58
15 Maria Hirsh VEN 473 02:40:16 00:25:13 00:02:19 01:13:31 00:01:15 00:57:58
16 Sabrina Majella BRA 478 02:42:02 00:26:14 00:02:06 01:20:00 00:01:35 00:52:07
17 Claire Gordon GBR 472 02:45:14 00:28:50 00:02:07 01:15:24 00:01:10 00:57:43
18 Gabriela Castro VEN 463 02:45:44 00:26:34 00:02:24 01:18:57 00:01:18 00:56:31
19 Aurora Leon Bayona 1969 MEX 476 02:46:38 00:30:05 00:02:48 01:24:30 00:01:17 00:47:58
20 Renate Wintergerst MEX 490 02:49:03 00:25:08 00:03:08 01:19:30 00:01:31 00:59:46
21 Eugenia Nunez 1967 SUI 479 02:49:43 00:34:28 00:02:37 01:18:53 00:01:41 00:52:04
22 Renata Quirino BRA 483 02:50:56 00:31:49 00:02:52 01:19:01 00:01:34 00:55:40
23 Annette Jordan BRA 474 02:53:51 00:30:58 00:02:46 01:20:32 00:01:04 00:58:31
23 Tamara Vilella BRA 487 02:53:51 00:28:48 00:02:20 01:18:48 00:01:14 01:02:41
25 Diana Gomez COL 471 02:57:53 00:28:06 00:02:32 01:22:05 00:01:36 01:03:34
26 Isa Cortez BRA 464 03:14:23 00:33:38 00:04:54 01:33:07 00:02:28 01:00:16
27 Sonia Zurita ECU 491 03:20:36 00:00:00 00:05:31 01:39:29 00:01:25 01:21:00
28 Alison Pile BAR 482 03:21:59 00:26:15 00:03:06 01:27:16 00:01:11 01:24:11
DNF Jenny Webb GBR 488 DNF 00:31:19 00:02:03 01:04:58 00:23:04 00:00:00
Program notes:

Complete results
Distances: Swim 1500 m., bike 40 km, run 10 km