Results: 1998 Velden ETU Triathlon European Championships | Semifinal 1 Elite Men
Velden, Austria • 04 Jul, 1998
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Norbert Domnik 1964 AUT 403 00:57:09 00:10:33 00:00:32 00:29:34 00:00:33 00:15:55
2 Dominik Rechsteiner 1971 SUI 317 00:57:11 00:10:35 00:00:35 00:29:32 00:00:33 00:15:53
3 Johannes Enzenhofer 1965 AUT 303 00:57:14 00:10:04 00:00:32 00:30:05 00:00:32 00:15:58
4 Andriy Glushchenko 1977 UKR 397 00:57:15 00:09:49 00:00:37 00:30:11 00:00:32 00:16:03
5 Ralf Eggert 1971 GER 354 00:57:15 00:10:10 00:00:30 00:29:58 00:00:31 00:16:05
6 Gianpietro De Faveri 1969 ITA 370 00:57:15 00:09:50 00:00:33 00:30:16 00:00:31 00:16:02
7 Hektor Llanos Burguera 1972 ESP 335 00:57:15 00:10:04 00:00:38 00:29:56 00:00:35 00:15:59
8 Milos Jehlicka 1974 CZE 393 00:57:16 00:09:52 00:00:30 00:30:19 00:00:30 00:16:03
9 Jan Rehula 1973 CZE 394 00:57:17 00:09:51 00:00:32 00:30:17 00:00:34 00:16:00
10 Jean-Christophe Guinchard 1967 SUI 390 00:57:17 00:10:03 00:00:34 00:30:03 00:00:28 00:16:07
11 Andrew Jones 1977 GBR 348 00:57:17 00:10:00 00:00:37 00:30:04 00:00:36 00:15:58
12 Markus Keller 1967 SUI 308 00:57:21 00:10:27 00:00:50 00:29:23 00:00:29 00:16:09
13 Francois Chabaud 1971 FRA 346 00:57:22 00:10:28 00:00:33 00:29:37 00:00:34 00:16:08
13 Patrick Vernay 1973 FRA 344 00:57:22 00:10:30 00:00:30 00:29:39 00:00:34 00:16:07
15 Rob Barel 1957 NED 407 00:57:24 00:10:16 00:00:31 00:29:49 00:00:32 00:16:13
16 Dennis Looze 1972 NED 360 00:57:24 00:09:46 00:00:34 00:30:19 00:00:35 00:16:08
17 Stefan Vuckovic 1972 GER 353 00:57:25 00:09:58 00:00:33 00:30:11 00:00:32 00:16:08
18 Petr Vabrousek 1973 CZE 311 00:57:26 00:10:27 00:00:32 00:29:42 00:00:35 00:16:08
19 Csaba Kuttor 1975 HUN 365 00:57:27 00:09:51 00:00:31 00:30:19 00:00:36 00:16:08
20 Yannick Bourseaux 1975 FRA 342 00:57:28 00:10:28 00:00:29 00:29:41 00:00:34 00:16:14
21 Tomas Wilker 1971 SWE 409 00:57:34 00:09:54 00:00:34 00:30:11 00:00:33 00:16:20
22 Simon Agoston 1977 AUT 363 00:57:39 00:09:56 00:00:37 00:30:09 00:00:37 00:16:18
23 Xavier Llobet Sallent 1974 ESP 333 00:57:48 00:09:55 00:00:36 00:30:12 00:00:39 00:16:24
24 Luc Huntjens 1971 NED 405 00:57:52 00:09:34 00:00:32 00:30:36 00:00:31 00:16:38
25 Vasilis Krommidas 1970 GRE 357 00:57:53 00:10:04 00:00:31 00:30:03 00:00:35 00:16:37
26 Stefan Hintze 1977 GER 351 00:57:57 00:10:01 00:00:31 00:30:07 00:00:34 00:16:42
27 Ricky Jorgensen 1971 DEN 330 00:58:13 00:09:32 00:00:33 00:30:35 00:00:33 00:16:58
28 Erih Pecnik 1974 SLO 384 00:58:34 00:10:30 00:00:36 00:29:35 00:00:33 00:17:18
29 Jukka Kero 1974 FIN 337 01:00:09 00:11:07 00:00:29 00:31:36 00:00:32 00:16:22
30 Arto Lindholm FIN 340 01:00:13 00:10:29 00:00:39 00:32:05 00:00:34 00:16:24
31 Balázs Páncsity 1974 HUN 366 01:00:17 00:10:22 00:00:36 00:32:12 00:00:32 00:16:33
32 Alexandr Deputat RUS 378 01:00:50 00:10:18 00:00:34 00:32:20 00:00:31 00:17:05
33 Miguel Casimiro POR 376 01:01:05 00:11:09 00:00:31 00:31:29 00:00:32 00:17:22
34 Andrey Kremlevski 1968 RUS 380 01:01:18 00:10:14 00:00:48 00:32:11 00:00:35 00:17:28
35 Grzegorz Sadel 1971 POL 372 01:02:17 00:10:26 00:00:36 00:32:12 00:00:40 00:18:21
36 Margus Tamm 1968 EST 411 01:04:46 00:12:20 00:00:35 00:33:21 00:00:36 00:17:52
37 Szilárd Szabó 1975 HUN 368 01:05:12 00:10:08 00:00:33 00:34:51 00:00:40 00:18:59
38 Nenad Sudarov 1975 SRB 399 01:05:53 00:10:37 00:00:39 00:35:44 00:00:39 00:18:11
39 Maurizio Nislic 1970 CRO 328 01:06:24 00:12:45 00:00:52 00:33:34 00:00:39 00:18:32
40 Nikola Borić 1976 CRO 324 01:09:22 00:12:50 00:00:53 00:33:28 00:00:46 00:21:24
41 Edi Radeticchio 1975 CRO 326 01:12:45 00:13:25 00:00:51 00:37:23 00:00:36 00:20:27
DNF Jonas Colting 1973 SWE 313 DNF 00:10:02 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Domen Densa 1976 SLO 382 DNF 00:10:51 00:00:32 00:31:50 00:00:35 00:00:00
DNF Joao Ferreira 1977 POR 374 DNF 00:11:06 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Roger Fischlin 1976 SUI 386 DNF 00:10:12 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cristof Hauser 1973 SUI 388 DNF 00:10:29 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m.; bike 40 km; run 10 km.
Full results.