Results: 1999 Kona ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Kona, Hawaii, United States • 26 Jun, 1999
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Greg Welch 1964 AUS 2 02:03:15 00:17:00 00:00:16 01:13:10 00:00:22 00:33:03
2 Chris Hill 1975 AUS 4 02:03:37 00:17:06 00:00:14 01:13:17 00:00:19 00:33:23
3 Philippe Fattori 1966 FRA 52 02:04:19 00:17:07 00:00:19 01:13:16 00:00:19 00:34:04
4 Alessandro Bottoni 1972 ITA 15 02:04:22 00:17:06 00:00:19 01:13:17 00:00:21 00:34:07
5 Miles Stewart 1971 AUS 5 02:04:47 00:17:03 00:00:14 01:13:19 00:00:21 00:34:34
6 Chris McCormack 1973 AUS 1 02:05:16 00:16:58 00:00:14 01:13:13 00:00:19 00:35:02
7 Lachlain Vollmerhause CAN 26 02:05:19 00:17:04 00:00:17 01:11:32 00:00:24 00:36:42
8 Tony Deboom 1968 USA 21 02:05:46 00:17:03 00:00:17 01:13:12 00:00:26 00:35:30
9 Shane Reed 1973 NZL 6 02:05:47 00:16:58 00:00:14 01:13:13 00:00:19 00:35:34
10 Takumi Obara 1967 JPN 7 02:05:48 00:17:02 00:00:16 01:13:11 00:00:21 00:35:33
11 Josh Dapice 1975 USA 28 02:05:49 00:17:06 00:00:17 01:13:10 00:00:22 00:35:32
12 Abe Rogers 1973 USA 13 02:06:58 00:17:06 00:00:16 01:13:08 00:00:24 00:36:41
13 Wes Hobson 1966 USA 11 02:07:33 00:17:05 00:00:19 01:13:09 00:00:22 00:37:18
14 Clemente Alonso McKernan 1978 ESP 51 02:08:17 00:17:06 00:00:17 01:13:09 00:00:29 00:38:00
15 Kevin Carter USA 34 02:08:27 00:17:06 00:00:17 01:14:13 00:00:26 00:37:06
16 Bryan Rhodes 1973 NZL 33 02:08:50 00:17:02 00:00:19 01:13:13 00:00:26 00:38:32
17 Kris Gemmell 1977 NZL 35 02:09:13 00:17:03 00:00:19 01:13:12 00:00:24 00:38:56
18 Andrew Kelsey 1967 USA 18 02:09:31 00:17:01 00:00:16 01:14:22 00:00:31 00:38:06
19 Joe Umphenour 1969 USA 27 02:10:18 00:17:04 00:00:19 01:16:38 00:00:24 00:36:37
20 Nathan Richmond 1979 NZL 36 02:11:22 00:17:03 00:00:16 01:13:15 00:00:26 00:41:02
21 Stephan Sheldrake NED 24 02:12:31 00:16:55 00:00:14 01:13:19 00:00:24 00:42:17
22 Mike Garcia USA 37 02:16:39 00:17:10 00:00:19 01:16:31 00:00:24 00:42:57
23 Troy Mckinna AUS 25 02:18:08 00:18:00 00:00:17 01:17:22 00:00:24 00:42:44
24 Peter Hursty 1972 USA 24 02:29:33 00:17:07 00:00:17 01:16:40 00:00:36 00:55:45
DNS Hideo Nakagome 1967 JPN 23 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Robin Simpson ZIM 48 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Chun Wai Tang HKG 49 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Camilo Gonzalez 1975 VEN 22 DNF 00:18:20 00:00:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Matias Opitz CHI 47 DNF 00:19:05 00:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Allan Alfonso Villanueva Flores 1978 MEX 50 DNF 00:19:42 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonathan Herring 1983 BER 53 DNF 00:19:39 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Fernando Gomez MEX 39 DNF 00:20:07 00:00:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rory Mackie 1981 ZIM 46 DNF 00:20:14 00:00:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jeff Sanders USA 44 DNF 00:20:08 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Louis De La Torre USA 43 DNF 00:20:59 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jean Sebastian Leuba SUI 32 DNF 00:17:22 00:00:16 01:13:44 00:00:33 00:00:00
DNF Jose Luis Zepeda 1971 MEX 14 DNF 00:17:02 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nick Radkewich 1971 USA 8 DNF 00:17:03 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Simon Whitfield 1975 CAN 19 DNF 00:17:06 00:00:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gilberto Gonzalez 1970 VEN 3 DNF 00:17:07 00:00:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Anthony Parish 1967 AUS 17 DNF 00:17:06 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hunter Kemper 1976 USA 20 DNF 00:17:06 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Preben Jepssen VEN 45 DNF 00:17:11 00:00:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Carlos Catulini VEN 38 DNF 00:17:49 00:00:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Fabrizio Ferraresi 1966 ITA 18 DNF 00:17:54 00:00:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF John Freddy Tibocha 1977 COL 29 DNF 00:17:51 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Daniel Lee Chi Wo 1977 HKG 30 DNF 00:17:54 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Brent Imonen USA 42 DNF 00:18:12 00:00:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m.(1 lap), bike 40 km.(7 laps), Run 10 km.(5 laps)
Technical delegate: Jaime Cadaval/MEX. Competition Jury: Jaime Cadaval/MEX, Doug Hiller/USA, les McDonald/CAN
Complete results.