Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Frederic Belaubre 1980 FRA 23 01:57:31 00:18:32 00:00:56 01:05:23 00:00:31 00:32:07
2 Leonid Ivanov 1980 RUS 36 01:57:56 00:18:42 00:00:58 01:05:12 00:00:34 00:32:27
3 Dmitriy Smurov 1980 KAZ 47 01:58:30 00:18:42 00:01:06 01:05:05 00:00:29 00:33:03
4 David Clark 1980 AUS 27 01:58:46 00:18:42 00:00:51 01:05:22 00:00:26 00:33:22
5 Ryan Johnson 1980 AUS 28 01:59:02 00:18:42 00:00:58 01:05:06 00:00:24 00:33:46
6 Rene Goehler 1980 GER 20 01:59:20 00:18:31 00:00:58 01:05:22 00:00:31 00:33:55
7 Daiki Masuda JPN 11 01:59:30 00:18:40 00:00:58 01:05:15 00:00:37 00:33:56
8 Sven Riederer 1981 SUI 2 01:59:56 00:18:38 00:01:01 01:05:13 00:00:27 00:34:35
9 Evgeny Morozov 1980 RUS 37 01:59:58 00:18:32 00:00:56 01:05:26 00:00:31 00:34:28
10 Santiago Ascenco 1980 BRA 46 02:00:06 00:20:10 00:01:01 01:04:35 00:00:27 00:33:48
11 Rory Mackie 1981 ZIM 40 02:00:12 00:20:05 00:00:53 01:04:48 00:00:26 00:33:56
12 Brent McMahon 1980 CAN 26 02:00:13 00:18:44 00:00:56 01:05:10 00:00:26 00:34:53
13 Emilio D'Aquino 1982 ITA 9 02:00:33 00:20:07 00:00:54 01:04:43 00:00:29 00:34:13
14 Mathias Hecht 1980 SUI 1 02:00:40 00:18:43 00:00:58 01:05:09 00:00:31 00:35:16
15 Alex Reithmeier AUS 31 02:00:49 00:18:42 00:00:56 01:05:15 00:00:26 00:35:27
16 Brad Storm 1980 RSA 5 02:01:22 00:18:44 00:00:56 01:05:13 00:00:31 00:35:55
17 Anton Chuchko 1981 RUS 35 02:01:27 00:18:42 00:00:56 01:05:16 00:00:29 00:35:58
18 Roberto Machado 1980 CRC 48 02:01:37 00:19:10 00:01:04 01:05:36 00:00:26 00:35:16
19 Jan Raphael 1980 GER 21 02:01:43 00:19:18 00:00:53 01:05:41 00:00:29 00:35:19
20 Francisco Serrano Plowell 1980 MEX 44 02:01:45 00:19:55 00:01:06 01:04:45 00:00:27 00:35:28
21 Matias Optiz 1981 CHI 33 02:01:54 00:20:10 00:00:56 01:04:43 00:00:34 00:35:29
22 Nathan Stretch NZL 8 02:02:51 00:18:39 00:00:49 01:05:24 00:00:24 00:37:32
23 Esteban Rosas Sierra 1982 MEX 45 02:02:59 00:19:02 00:01:11 01:05:36 00:00:29 00:36:37
24 Dan Alterman 1980 ISR 13 02:03:07 00:19:13 00:00:59 01:05:38 00:00:29 00:36:44
25 Christopher Felgate 1982 ZIM 38 02:03:13 00:19:13 00:00:56 01:05:38 00:00:29 00:36:54
26 Ran Alterman 1980 ISR 14 02:03:27 00:19:20 00:00:59 01:05:33 00:00:32 00:36:58
27 Mark Meadows ZIM 39 02:04:11 00:19:02 00:00:59 01:04:53 00:00:31 00:38:41
28 Gábor Buru 1980 HUN 16 02:04:43 00:18:39 00:01:03 01:06:07 00:00:32 00:38:17
29 Mijata Shunsuka JPN 10 02:04:49 00:19:20 00:01:01 01:05:30 00:00:34 00:38:20
30 Werner Wilson RSA 6 02:05:19 00:18:39 00:01:08 01:06:05 00:00:36 00:38:46
31 Mark Bailey 1980 HKG 17 02:05:23 00:19:21 00:00:59 01:05:29 00:00:32 00:38:56
32 Eliot Challofour 1981 GBR 22 02:06:13 00:19:20 00:00:58 01:05:30 00:00:29 00:39:51
33 Grant Fillmore GBR 3 02:07:07 00:19:18 00:00:58 01:05:33 00:00:31 00:40:43
34 Sebastien Lemay CAN 25 02:07:19 00:19:08 00:01:01 01:05:41 00:00:34 00:40:51
35 Kieran Doe 1981 NZL 7 02:07:24 00:18:33 00:00:57 01:05:57 00:00:00 00:41:56
36 Gergely Árki 1980 HUN 15 02:09:33 00:19:30 00:01:08 01:10:29 00:00:34 00:37:48
37 Joseph Zemaitis 1980 USA 41 02:09:41 00:18:40 00:01:20 01:11:01 00:00:31 00:38:05
38 Jani Stromsholm 1979 FIN 34 02:15:12 00:20:13 00:01:08 01:14:24 00:00:31 00:38:54
39 Kent Horner 1982 RSA 4 02:15:12 00:18:48 00:01:03 01:15:51 00:00:31 00:38:55
DNF Daniele Fiorentini 1981 ITA 12 DNF 00:18:35 00:00:57 01:05:22 00:00:29 00:00:00
DNF Blake Ottersberg 1982 USA 43 DNF 00:21:27 00:01:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrew Frost USA 42 DNF 00:19:11 00:01:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yip Chun Kit HKG 19 DNF 00:20:48 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Luke Mckenzie 1981 AUS 29 DNF 00:18:38 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ciaran O'Kane AUS 30 DNF 00:19:05 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Colin Jenkins 1983 CAN 24 DNF 00:18:40 00:01:24 01:05:44 00:00:31 00:00:00
DNF Roberto Delpodio 1981 ARG 32 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF James Chow How Kai HKG 18 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Loreen Barnett/CAN. Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition jury: Loreen Barnett/CAN, Brian Hinton/AUS, Libby Burrell/RSA, Masao Nakayama/JPN, SDoug Hiller/USA
Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 40 km (6 laps), Run 10 km (3,5 laps)
Water temperature 18.8ºC.