Results: 2000 Perth ITU Triathlon World Championships | 16-19 Female AG
Perth, Australia • 29 Apr, 2000
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Emma Snowsill 1981 AUS 831 02:14:18 00:20:59 00:00:00 01:12:38 00:00:00 00:40:41
2 Jacqueline Mckenzie AUS 825 02:15:32 00:20:21 00:00:00 01:14:48 00:00:00 00:40:23
3 Tessa Molloy 1981 NZL 830 02:18:53 00:21:49 00:00:00 01:14:26 00:00:00 00:42:38
4 Ebony Malone AUS 828 02:19:15 00:20:32 00:00:00 01:12:59 00:00:00 00:45:44
5 Sally Parker AUS 824 02:19:27 00:19:49 00:00:00 01:14:11 00:00:00 00:45:27
6 Brooke Pattle 1983 NZL 803 02:19:34 00:21:49 00:00:00 01:13:16 00:00:00 00:44:29
7 Ingrid Alexander AUS 826 02:19:46 00:22:16 00:00:00 01:15:03 00:00:00 00:42:27
8 Kirsty Whiting NZL 806 02:20:31 00:20:50 00:00:00 01:18:41 00:00:00 00:41:00
9 Ainslie Savage NZL 804 02:21:33 00:24:28 00:00:00 01:12:48 00:00:00 00:44:17
10 Stephanie Peterson USA 809 02:22:15 00:23:49 00:00:00 01:13:29 00:00:00 00:44:57
11 Wendy Mcalpine AUS 823 02:22:31 00:21:59 00:00:00 01:13:31 00:00:00 00:47:01
12 Fatima Lucio Martinez MEX 817 02:22:50 00:23:32 00:00:00 01:16:02 00:00:00 00:43:16
13 Astrid Novelo 1981 MEX 818 02:24:40 00:22:09 00:00:00 01:17:29 00:00:00 00:45:02
14 Kara Fitzgerald AUS 820 02:24:44 00:22:41 00:00:00 01:17:53 00:00:00 00:44:10
15 Morgan Soule USA 814 02:27:31 00:25:27 00:00:00 01:15:54 00:00:00 00:46:10
16 Terra Baker USA 811 02:28:48 00:25:16 00:00:00 01:18:48 00:00:00 00:44:44
17 Sarah Smith USA 815 02:28:58 00:21:21 00:00:00 01:20:07 00:00:00 00:47:30
18 Dannielle Cousins AUS 829 02:31:57 00:22:46 00:00:00 01:19:33 00:00:00 00:49:38
19 Holly Tomkins CAN 802 02:33:15 00:22:22 00:00:00 01:23:33 00:00:00 00:47:20
20 Kim Mizzi AUS 821 02:33:55 00:22:42 00:00:00 01:22:38 00:00:00 00:48:35
21 Adriana Pacheco BRA 833 02:34:32 00:24:40 00:00:00 01:21:21 00:00:00 00:48:31
22 Meghan Newcomer 1980 USA 813 02:34:46 00:22:33 00:00:00 01:22:59 00:00:00 00:49:14
23 Emily Snowdon CAN 801 02:34:59 00:21:41 00:00:00 01:21:23 00:00:00 00:51:55
24 Prisila Lohmann 1983 MEX 819 02:36:14 00:25:01 00:00:00 01:23:54 00:00:00 00:47:19
25 Karyn Mcphee AUS 827 02:36:47 00:23:39 00:00:00 01:24:37 00:00:00 00:48:31
26 Nicola Boyle AUS 822 02:36:49 00:23:54 00:00:00 01:26:17 00:00:00 00:46:38
27 Ashley Carnsone USA 810 02:37:52 00:19:58 00:00:00 01:21:33 00:00:00 00:56:21
28 Valerie Garneau CAN 800 02:39:18 00:20:55 00:00:00 01:22:20 00:00:00 00:56:03
29 Sarah Bickerstaff 1983 USA 812 02:50:56 00:25:34 00:00:00 01:29:54 00:00:00 00:55:28
30 Alicia Weber 1980 USA 808 02:53:42 00:26:28 00:00:00 01:22:22 00:00:00 01:04:52
31 Julie Hoppe USA 807 02:55:31 00:23:52 00:00:00 01:21:25 00:00:00 01:10:14
Program notes:

Technical delegate: Loreen Barnett/CAN. Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition jury: Loreen Barnett/CAN, Brian Hinton/AUS, Libby Burrell/RSA, Masao Nakayama/JPN, Doug Hiller/USA