Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bob Telfer AUS 651 02:10:55 00:23:50 00:00:00 01:07:49 00:00:00 00:39:16
2 Orjan Sandler 1940 SWE 629 02:11:39 00:24:39 00:00:00 01:07:59 00:00:00 00:39:01
3 David McNeely 1943 USA 637 02:17:12 00:25:19 00:00:00 01:12:02 00:00:00 00:39:51
4 Dan Neycnhuis USA 631 02:18:42 00:23:07 00:00:00 01:11:59 00:00:00 00:43:36
5 Jean Paul Lacroix 1943 FRA 626 02:22:13 00:25:55 00:00:00 01:12:22 00:00:00 00:43:56
6 Jim Donaldson 1944 USA 630 02:22:19 00:26:25 00:00:00 01:11:55 00:00:00 00:43:59
7 Preston Drake 1944 USA 633 02:24:01 00:27:07 00:00:00 01:14:34 00:00:00 00:42:20
8 David Wilson AUS 650 02:24:17 00:25:59 00:00:00 01:14:11 00:00:00 00:44:07
9 Robert Marshall AUS 645 02:25:56 00:23:02 00:00:00 01:16:10 00:00:00 00:46:44
9 John Dee AUS 654 02:25:56 00:23:03 00:00:00 01:16:11 00:00:00 00:46:42
11 Richard Clives 1941 GBR 621 02:26:23 00:24:33 00:00:00 01:15:04 00:00:00 00:46:46
12 Mike Ballard GBR 639 02:26:42 00:26:08 00:00:00 01:13:58 00:00:00 00:46:36
13 Dave Thompson GBR 643 02:29:11 00:30:27 00:00:00 01:17:20 00:00:00 00:41:24
14 Michael Chessnoe 1941 USA 635 02:29:41 00:24:57 00:00:00 01:19:38 00:00:00 00:45:06
15 Trevor Matthews 1945 AUS 647 02:30:39 00:23:14 00:00:00 01:18:21 00:00:00 00:49:04
16 John Allen 1945 AUS 644 02:30:55 00:27:20 00:00:00 01:20:03 00:00:00 00:43:32
17 Gordon Gould USA 638 02:31:20 00:23:16 00:00:00 01:18:22 00:00:00 00:49:42
18 Patrick Kerrison GBR 622 02:31:31 00:28:27 00:00:00 01:17:07 00:00:00 00:45:57
19 Paul Reback 1941 USA 634 02:31:54 00:24:38 00:00:00 01:24:31 00:00:00 00:42:45
20 Derek Taylor 1940 GBR 625 02:32:03 00:25:57 00:00:00 01:18:31 00:00:00 00:47:35
21 Vernon Thomas 1944 GBR 642 02:34:16 00:31:05 00:00:00 01:15:38 00:00:00 00:47:33
22 Ian Duthie AUS 646 02:34:18 00:29:35 00:00:00 01:20:36 00:00:00 00:44:07
23 Ivan Wiltshire AUS 653 02:35:28 00:25:28 00:00:00 01:20:05 00:00:00 00:49:55
24 Gary Gotlieb NZL 628 02:35:47 00:23:15 00:00:00 01:18:36 00:00:00 00:53:56
25 Des Comer GBR 656 02:36:36 00:26:23 00:00:00 01:22:23 00:00:00 00:47:50
26 Bill Cleveland AUS 652 02:37:22 00:28:43 00:00:00 01:18:37 00:00:00 00:50:02
27 Malcolm McIntosh RSA 657 02:37:38 00:28:34 00:00:00 01:22:48 00:00:00 00:46:16
28 Graham Hayes GBR 640 02:37:40 00:30:08 00:00:00 01:21:05 00:00:00 00:46:27
29 Derek Chitty 1943 GBR 620 02:41:06 00:32:25 00:00:00 01:20:04 00:00:00 00:48:37
30 Chris Limb 1942 AUS 649 02:42:41 00:29:55 00:00:00 01:25:00 00:00:00 00:47:46
31 Les Caldwell 1944 AUS 655 02:43:34 00:28:55 00:00:00 01:24:15 00:00:00 00:50:24
32 Robert Egan USA 632 02:43:36 00:27:11 00:00:00 01:28:28 00:00:00 00:47:57
33 Peter Lambert GBR 641 02:44:30 00:30:13 00:00:00 01:27:27 00:00:00 00:46:50
34 Bo Webster 1944 USA 636 02:46:05 00:30:05 00:00:00 01:23:06 00:00:00 00:52:54
35 Tony Smith GBR 623 03:01:42 00:37:51 00:00:00 01:31:09 00:00:00 00:52:42
36 Leon Coventry AUS 648 03:02:17 00:30:53 00:00:00 01:31:47 00:00:00 00:59:37
37 Maurice Thiney 1942 FRA 627 03:17:35 00:34:07 00:00:00 01:26:45 00:00:00 01:16:43
38 Ian Stansfield GBR 624 03:24:48 00:37:05 00:00:00 01:45:53 00:00:00 01:01:50
Program notes:

Technical delegate: Loreen Barnett/CAN. Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition jury: Loreen Barnett/CAN, Brian Hinton/AUS, Libby Burrell/RSA, Masao Nakayama/JPN, Doug Hiller/USA