Results: 2001 Seville ITU Triathlon European Cup | Elite Men
Seville, Spain • 02 Jun, 2001
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Andriy Glushchenko 1977 UKR 52 01:45:00 00:18:08 00:00:00 00:54:26 00:00:00 00:32:26
2 Stephan Bignet 1971 FRA 59 01:45:06 00:18:00 00:00:00 00:54:41 00:00:00 00:32:25
3 Eneko Llanos Burguera 1976 ESP 56 01:45:49 00:18:32 00:00:00 00:53:58 00:00:00 00:33:19
4 Volodymyr Polikarpenko 1972 UKR 55 01:46:19 00:18:13 00:00:00 00:55:49 00:00:00 00:32:17
5 Jose Maria Merchan Illanes 1976 ESP 5 01:46:25 00:18:15 00:00:00 00:55:37 00:00:00 00:32:33
6 Frank Bignet 1973 FRA 58 01:46:38 00:18:02 00:00:00 00:54:36 00:00:00 00:34:00
7 Samuel Pierreclaud 1972 FRA 70 01:46:55 00:18:03 00:00:00 00:54:40 00:00:00 00:34:12
8 Carlos Gil Sojo 1976 ESP 77 01:48:28 00:18:20 00:00:00 00:55:54 00:00:00 00:34:14
9 Xavier Llobet Sallent 1974 ESP 61 01:49:17 00:18:31 00:00:00 00:57:57 00:00:00 00:32:49
10 Vasilis Krommidas 1970 GRE 68 01:49:18 00:18:19 00:00:00 00:55:49 00:00:00 00:35:10
11 Fernando Cabellos Saiz 1979 ESP 93 01:49:38 00:18:25 00:00:00 00:55:42 00:00:00 00:35:31
12 Stephane Poulat 1971 FRA 53 01:49:59 00:17:58 00:00:00 00:55:59 00:00:00 00:36:02
13 Asier Bilbao Goikoetxea 1972 ESP 73 01:50:28 00:18:34 00:00:00 00:58:01 00:00:00 00:33:53
14 Jose Miguel Barbany Montada ESP 69 01:50:41 00:18:38 00:00:00 00:58:07 00:00:00 00:33:56
15 Ivan Raña Fuentes 1979 ESP 51 01:50:42 00:18:23 00:00:00 00:55:34 00:00:00 00:36:45
16 Jarmo Hast 1976 FIN 83 01:50:43 00:18:22 00:00:00 00:58:20 00:00:00 00:34:01
17 Stuart Hayes 1979 GBR 64 01:50:59 00:18:26 00:00:00 00:58:14 00:00:00 00:34:19
18 Arto Lindholm FIN 79 01:51:02 00:18:42 00:00:00 00:58:03 00:00:00 00:34:17
19 Alessandro Bottoni 1972 ITA 67 01:51:05 00:18:39 00:00:00 00:58:09 00:00:00 00:34:17
20 David Henestrosa Roca ESP 104 01:51:32 00:19:39 00:00:00 00:58:01 00:00:00 00:33:52
21 Jordi Gimenez Diez 1976 ESP 100 01:51:45 00:18:36 00:00:00 00:58:08 00:00:00 00:35:01
22 Daniele Fiorentini ITA 84 01:51:56 00:18:20 00:00:00 00:58:24 00:00:00 00:35:12
23 Ivan Tejero Vazquez 1977 ESP 115 01:52:09 00:18:23 00:00:00 00:58:23 00:00:00 00:35:23
24 Filip Ospaly 1976 CZE 57 01:52:45 00:18:21 00:00:00 00:58:20 00:00:00 00:36:04
25 Emilio D'Aquino 1982 ITA 75 01:53:18 00:18:33 00:00:00 00:58:15 00:00:00 00:36:30
26 Juan Antonio Hernandez Alonso 1970 ESP 102 01:53:32 00:19:44 00:00:00 00:57:58 00:00:00 00:35:50
27 Javier Boned ESP 91 01:54:00 00:18:45 00:00:00 00:59:03 00:00:00 00:36:12
28 Ricardo Costa POR 97 01:54:32 00:21:03 00:00:00 00:59:45 00:00:00 00:33:44
29 Jonathan Ciavattella 1981 ITA 96 01:54:45 00:18:30 00:00:00 00:58:17 00:00:00 00:37:58
30 Clemente Alonso McKernan 1978 ESP 78 01:55:30 00:18:40 00:00:00 00:58:09 00:00:00 00:38:41
31 Tiago Coutinho 1978 POR 98 01:55:35 00:18:41 00:00:00 00:58:09 00:00:00 00:38:45
32 Luis Diogo Santos POR 86 01:56:16 00:18:28 00:00:00 01:02:29 00:00:00 00:35:19
33 Benito De Torres Zarzalejo 1973 ESP 99 01:56:30 00:22:37 00:00:00 01:00:24 00:00:00 00:33:29
34 Raul Cordoba Zamorano ESP 81 01:56:45 00:21:08 00:00:00 00:55:41 00:00:00 00:39:56
35 Marcos Mendiola Martinez 1976 ESP 108 01:57:28 00:21:09 00:00:00 00:59:45 00:00:00 00:36:34
36 Duarte Silva Marques 1983 POR 106 01:57:50 00:19:10 00:00:00 00:58:39 00:00:00 00:40:01
37 Victor De Los Reyes Ramirez Tejera ESP 112 01:58:13 00:21:10 00:00:00 00:59:42 00:00:00 00:37:21
38 Rodrigo Matos 1983 POR 107 01:58:34 00:21:06 00:00:00 00:59:44 00:00:00 00:37:44
39 Dimitris Kasimis GRE 103 01:58:45 00:19:43 00:00:00 00:58:02 00:00:00 00:41:00
40 Jani Stromsholm FIN 113 01:58:49 00:21:34 00:00:00 00:59:15 00:00:00 00:38:00
41 Ruben Bravo Zuñiga ESP 92 01:59:11 00:21:14 00:00:00 00:59:30 00:00:00 00:38:27
42 Bruno Pais 1981 POR 110 02:00:01 00:21:27 00:00:00 01:01:26 00:00:00 00:37:08
43 Paulo Antunes 1978 POR 89 02:00:15 00:19:55 00:00:00 01:01:04 00:00:00 00:39:16
44 Rafael Gomes 1982 POR 101 02:00:54 00:21:39 00:00:00 01:01:18 00:00:00 00:37:57
45 Boris Tanev BUL 87 02:01:25 00:20:12 00:00:00 01:00:38 00:00:00 00:40:35
46 Nuno Calvario 1983 POR 94 02:02:21 00:21:12 00:00:00 01:01:53 00:00:00 00:39:16
DNF Spencer Smith 1973 GBR 71 DNF 00:18:23 00:00:00 00:58:25 00:00:00 00:00:00
DNF Miguel Angel Acosta Alcoba 1980 ESP 88 DNF 00:19:53 00:00:00 00:57:54 00:00:00 00:00:00
DNF Andre Bilro POR 90 DNF 00:21:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andre Campos 1982 POR 95 DNF 00:18:43 00:00:00 00:59:00 00:00:00 00:00:00
DNF Philippe Fattori 1966 FRA 66 DNF 00:18:27 00:00:00 00:58:20 00:00:00 00:00:00
DNF Charles Harley USA 117 DNF 00:24:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hektor Llanos Burguera 1972 ESP 54 DNF 00:18:18 00:00:00 00:56:00 00:00:00 00:00:00
DNF Matos Raimundo POR 111 DNF 00:21:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Richard Stannard 1974 GBR 60 DNF 00:17:57 00:17:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Enrique Quesada/ESP. Race Referee Michel Gignoux/FRA. Competition Jury: Enrique Quesada/ESP, Loreen Barnett/CAN, Marisol Casado/ESP.
Distances: Swim 1500 m (1lap); Bike 40 km (5 laps); Run 10 km (4 laps).
Water temperature 27.0ºC. Air Temperature 38.0ºC. Wetsuits not allowed.