Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ann Lantz USA 1604 02:11:36 00:26:40 00:01:52 01:02:06 00:01:22 00:39:36
2 Claudia Beristain-Rivera 1966 MEX 1583 02:13:50 00:22:46 00:01:45 01:07:44 00:01:32 00:40:03
3 Sherry Coons 1964 USA 1597 02:17:03 00:23:09 00:02:02 01:03:58 00:01:47 00:46:07
4 Maria Luisa Martinez Alvarez 1963 MEX 1590 02:19:27 00:21:37 00:01:43 01:12:53 00:01:34 00:41:40
5 Kirsten Kincade 1965 USA 1603 02:20:03 00:25:57 00:02:19 01:07:31 00:02:04 00:42:12
6 Sue Jelley AUS 1544 02:20:24 00:26:17 00:01:53 01:06:27 00:01:45 00:44:02
7 Sue Lambert CAN 1559 02:20:45 00:22:30 00:02:27 01:07:10 00:02:04 00:46:34
8 Bonnie Karas 1965 USA 1601 02:21:10 00:22:50 00:01:58 01:06:51 00:01:51 00:47:40
9 Claudia Enecoiz MEX 585 02:21:30 00:25:44 00:02:11 01:04:28 00:01:55 00:47:12
10 Andrea Smith 1966 USA 1607 02:21:44 00:23:25 00:02:04 01:05:03 00:02:06 00:49:06
11 Marion Pyrlik 1967 GER 1581 02:21:46 00:22:56 00:01:49 01:06:58 00:01:43 00:48:20
12 Sue Jones GBR 1571 02:22:13 00:23:49 00:02:24 01:08:27 00:00:00 00:47:33
13 Rosana Santos BRA 1551 02:24:25 00:21:38 00:02:03 01:10:40 00:01:38 00:48:26
14 Tracey Aman USA 1596 02:24:55 00:28:12 00:02:40 01:05:25 00:02:28 00:46:10
15 Sian Hunter 1966 USA 1599 02:25:10 00:24:47 00:02:10 01:08:23 00:01:38 00:48:12
16 Juliet Vickery 1963 GBR 1578 02:25:42 00:27:03 00:01:50 01:10:08 00:01:49 00:44:52
17 Niki Treacy 1965 GBR 1577 02:26:44 00:25:02 00:02:20 01:08:36 00:02:05 00:48:41
18 Michele Pollio 1964 USA 1606 02:27:45 00:25:28 00:02:12 01:07:17 00:01:47 00:51:01
19 Liz Hobson GBR 1569 02:28:19 00:29:52 00:02:08 01:04:11 00:01:43 00:50:25
20 Sarah Keller USA 1602 02:28:40 00:31:01 00:02:04 01:08:34 00:02:19 00:44:42
21 Rachael Mellor 1964 GBR 1573 02:28:56 00:25:08 00:02:17 01:08:30 00:01:56 00:51:05
22 Anne Jensen 1967 USA 1600 02:28:59 00:25:20 00:02:10 01:04:28 00:01:37 00:55:24
23 Erika Dominguez MEX 1584 02:29:36 00:29:09 00:02:30 01:09:33 00:02:08 00:46:16
24 Donna Graham CAN 1557 02:30:41 00:26:31 00:02:20 01:11:39 00:02:30 00:47:41
25 Sharon Gannon GBR 1566 02:31:04 00:28:07 00:02:27 01:12:40 00:01:58 00:45:52
26 Julie Elkie 1965 CAN 1555 02:31:24 00:26:38 00:02:13 01:09:14 00:02:06 00:51:13
27 Corey Harle CAN 1558 02:31:33 00:26:59 00:02:04 01:09:37 00:01:53 00:51:00
28 Yvonne Ord AUS 1546 02:33:13 00:26:48 00:01:54 01:11:53 00:01:41 00:50:57
29 Melissa Carroll AUS 1541 02:34:14 00:26:56 00:02:06 01:09:23 00:01:49 00:54:00
30 Carmel Zorzit 1963 AUS 1548 02:34:45 00:28:04 00:02:20 01:10:52 00:01:53 00:51:36
31 Sharon Hill 1964 GBR 1568 02:35:17 00:23:50 00:02:19 01:12:30 00:02:01 00:54:37
32 Joanne Bednall 1965 GBR 1564 02:35:22 00:32:32 00:02:13 01:10:08 00:01:56 00:48:33
33 Lauren Warren USA 1608 02:35:57 00:27:58 00:02:06 01:10:40 00:02:02 00:53:11
34 Libia Pereles PUR 1609 02:36:00 00:25:03 00:02:16 01:13:39 00:02:12 00:52:50
35 Tracey Lander 1965 GBR 1572 02:36:24 00:30:23 00:02:31 01:08:35 00:02:37 00:52:18
36 Karen Madeiros USA 1549 02:36:26 00:27:07 00:02:51 01:12:51 00:02:42 00:50:55
37 Adriana Tello MEX 1592 02:37:55 00:25:29 00:02:24 01:16:40 00:02:42 00:50:40
38 Kate Cochrane Brink 1967 CAN 1554 02:38:48 00:27:10 00:02:48 01:12:35 00:01:49 00:54:26
39 Margo Fraser 1963 CAN 1556 02:38:54 00:29:34 00:02:32 01:09:28 00:02:46 00:54:34
40 Elena Guillermina Jordan 1966 MEX 1589 02:39:06 00:25:14 00:02:38 01:13:41 00:02:22 00:55:11
41 Joanne Soutter GBR 1575 02:39:12 00:22:58 00:02:33 01:11:54 00:01:52 00:59:55
42 Dominique Paquette CAN 1561 02:39:39 00:28:40 00:02:17 01:09:46 00:01:47 00:57:09
43 Louise Bell GBR 1565 02:40:01 00:27:18 00:02:26 01:16:49 00:02:06 00:51:22
44 Teena Bogner CAN 1553 02:40:30 00:29:36 00:02:23 01:13:07 00:02:07 00:53:17
45 Sally Wagstaff GBR 1579 02:40:36 00:32:01 00:02:10 01:14:25 00:01:56 00:50:04
46 Ines Negron PUR 1613 02:40:52 00:26:45 00:02:43 01:08:17 00:02:27 01:00:40
47 Caroline Voigts RSA 1595 02:41:20 00:30:10 00:02:31 01:13:04 00:02:01 00:53:34
48 Julie Moore 1966 GBR 1574 02:43:10 00:29:46 00:02:34 01:11:31 00:02:16 00:57:03
49 Rachel Stanhope 1965 GBR 1576 02:43:52 00:30:22 00:02:45 01:11:04 00:02:24 00:57:17
50 Angela Hornett GBR 1570 02:44:07 00:29:13 00:02:26 01:14:56 00:02:06 00:55:26
51 Sue Waghorn CAN 1562 02:44:25 00:27:39 00:02:24 01:15:16 00:02:04 00:57:02
52 Gaynor Whiteman GBR 1580 02:46:44 00:35:13 00:02:48 01:15:43 00:02:17 00:50:43
53 Charis Pearce Waddelow RSA 1593 02:47:06 00:28:58 00:02:50 01:14:53 00:02:53 00:57:32
54 Sandra Celeste Midlej 1965 BRA 1550 02:50:02 00:27:57 00:02:48 01:18:49 00:03:29 00:56:59
55 Colleen O'Connor AUS 1545 02:51:22 00:27:38 00:02:23 01:11:32 00:02:31 01:07:18
56 Gabriela Garcia Taboada 1971 MEX 1586 02:51:53 00:30:15 00:02:10 01:15:51 00:01:53 01:01:44
57 Ruth Monnig 1964 USA 1605 02:52:04 00:24:12 00:02:50 01:12:19 00:02:46 01:09:57
58 Gina Pipic AUS 1547 02:53:54 00:28:42 00:03:23 01:21:32 00:03:25 00:56:52
59 Polly Cox USA 1552 03:01:39 00:30:26 00:02:10 01:14:59 00:06:33 01:07:31
60 Michelle Pickering RSA 1594 03:01:42 00:33:19 00:02:35 01:19:46 00:02:17 01:03:45
61 Dot Foster AUS 1543 03:03:13 00:30:16 00:03:15 01:27:36 00:00:00 01:02:06
DNF Jane Hamilton GBR 1567 DNF 00:32:14 00:02:14 01:19:35 00:01:50 00:00:00
DNF Chris Farias USA 1598 DNF 00:25:31 00:01:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Sheila O’Kelly/CAN, Allen Vansen/CAN. Referee: Gergely Markus/HUN. Competition Jury: Brian Hinton/AUS, Antonio Alvarez/MEX, Sheila O’Kelly/CAN, Doug Hiller/USA and Masao Nakayama/JPN.