Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jose Luis Cano Villanueva 1967 ESP 375 06:09:44 01:00:39 00:02:27 03:11:51 00:00:52 01:57:14
2 Uli Nieper 1965 GER 408 06:12:21 00:55:04 00:02:19 03:07:59 00:01:22 02:09:18
3 Mark Powell 1968 GBR 394 06:20:34 00:54:35 00:02:24 03:15:41 00:01:03 02:10:18
4 Alfredo Tutor Garcia 1966 ESP 369 06:20:46 00:59:31 00:02:54 03:15:07 00:01:08 02:06:08
5 Jeff Hunt 1964 USA 430 06:26:44 00:56:03 00:03:15 03:16:37 00:01:05 02:14:04
6 Eric Millard FRA 387 06:28:47 00:58:37 00:03:48 03:16:02 00:01:14 02:14:08
7 Jose Antonio Figueres Puchal 1968 ESP 370 06:29:37 00:51:30 00:03:27 03:21:09 00:02:05 02:16:58
8 Tom Schwob 1966 SUI 645 06:31:08 00:57:03 00:02:21 03:15:51 00:01:22 02:18:14
9 Gorka Blasko Gamarra 1968 ESP 380 06:32:34 00:55:41 00:02:04 03:22:18 00:01:00 02:14:35
10 Mathew Stephenson 1968 GBR 391 06:33:49 00:54:28 00:02:34 03:15:47 00:01:11 02:23:34
11 Michael Kruse 1966 GER 406 06:37:18 01:01:47 00:02:53 03:23:21 00:01:10 02:12:10
12 Andrew Forth 1967 GBR 402 06:44:09 00:56:33 00:03:36 03:25:01 00:01:41 02:22:35
13 Andrea Toscani 1967 ITA 413 06:45:01 00:58:44 00:04:15 03:27:00 00:01:29 02:19:17
14 Hugo Lemmen RSA 418 06:48:59 00:56:50 00:04:20 03:31:36 00:01:55 02:20:33
15 Mark Russell 1968 GBR 393 06:50:34 01:02:53 00:03:12 03:26:24 00:02:11 02:21:17
16 Glenn Day 1965 AUS 362 06:52:55 01:00:55 00:03:18 03:31:19 00:01:48 02:20:41
17 Adam Laycock 1967 GBR 398 06:55:38 01:01:33 00:04:13 03:25:27 00:01:04 02:28:38
18 Ted Waugh 1968 USA 429 07:03:16 01:08:20 00:04:31 03:34:24 00:01:26 02:20:32
19 Gavin May 1968 GBR 396 07:03:37 01:11:19 00:03:18 03:30:50 00:01:13 02:21:28
20 Graham Creed 1966 AUS 363 07:04:43 01:02:24 00:04:24 03:32:07 00:01:19 02:30:12
21 Tarn Gascoyne 1966 GBR 401 07:06:35 01:06:06 00:03:59 03:39:11 00:01:28 02:21:18
22 Frank Keane 1964 USA 428 07:07:02 01:07:38 00:04:49 03:36:51 00:01:47 02:22:33
23 Eric Demon 1964 FRA 389 07:10:01 01:08:25 00:03:56 03:39:06 00:01:26 02:22:30
24 Christian Laplume 1966 LUX 415 07:10:30 00:56:46 00:02:48 03:34:21 00:01:15 02:39:23
25 Oriol Peñarroja Jolonch 1967 ESP 372 07:14:07 00:57:06 00:02:49 03:28:49 00:01:35 02:48:12
26 Marcel Verburg 1967 NED 416 07:15:50 00:58:11 00:03:13 03:34:58 00:03:08 02:42:42
27 Matthew Mizenko USA 422 07:17:07 01:12:49 00:04:30 03:37:43 00:02:14 02:26:35
28 Simon Macvicker 1964 GBR 397 07:17:32 01:06:12 00:03:50 03:41:24 00:02:22 02:29:56
29 Anton Du Plessis RSA 419 07:18:18 01:04:57 00:03:25 03:25:28 00:01:26 02:47:53
30 Luis Miguel San Segundo Lopez 1967 ESP 379 07:18:56 01:18:40 00:04:13 03:28:35 00:01:28 02:31:41
31 Antonio Moya Molina 1964 ESP 376 07:19:29 01:14:47 00:03:25 03:31:07 00:01:01 02:33:35
32 Jose Luis Pascual Leon 1967 ESP 377 07:20:20 01:11:05 00:04:52 03:44:17 00:01:26 02:24:58
33 Roman Huber 1964 GER 409 07:20:42 00:59:12 00:03:08 03:24:56 00:00:48 02:56:34
34 Eric Lamothe 1968 CAN 364 07:23:53 01:02:29 00:04:15 03:41:45 00:01:46 02:39:39
35 Francisco Jose Cos Jimenez 1968 ESP 382 07:24:03 01:00:49 00:03:41 03:38:14 00:01:38 02:45:00
36 Ximo Rubert Aleman 1968 ESP 378 07:25:12 01:00:41 00:05:17 03:53:45 00:01:43 02:30:47
37 Joan Bonet Rossello 1968 ESP 368 07:25:23 01:08:35 00:03:50 03:40:21 00:02:13 02:36:27
38 Jay Clark USA 424 07:27:43 01:03:28 00:03:54 03:49:27 00:02:03 02:34:48
39 Neville Jewell 1964 GBR 399 07:31:03 01:06:03 00:04:12 03:38:46 00:01:57 02:46:14
40 Calvyn Hobday 1968 GBR 1027 07:32:13 00:54:00 00:04:16 03:43:06 00:03:04 02:55:07
41 Matthew Holder 1965 GBR 400 07:33:47 01:16:15 00:06:01 03:52:41 00:02:30 02:24:51
42 Marc Weatherall 1964 GBR 390 07:34:24 01:14:04 00:06:20 03:43:29 00:01:21 02:36:51
43 Gabin Walls GBR 432 07:34:47 01:06:20 00:05:09 03:35:17 00:02:18 02:53:10
44 Fabian Martin-Nino Sosa 1965 ESP 386 07:34:50 01:14:16 00:04:23 03:54:34 00:01:37 02:26:00
45 Jean Francois Dionne 1964 CAN 367 07:41:17 01:00:48 00:03:40 03:38:25 00:01:45 03:02:04
46 Charlie Lalonde 1967 CAN 365 07:41:17 01:10:07 00:03:30 03:46:03 00:01:38 02:45:07
47 John Cinalli 1968 USA 426 07:44:29 01:06:03 00:05:09 03:44:27 00:01:56 02:53:59
48 Manel Vazquez Martinez 1968 ESP 383 07:46:50 01:15:43 00:04:51 03:47:05 00:01:42 02:44:02
49 Paul Mcgilloway 1964 IRL 410 07:47:13 01:12:23 00:05:27 03:53:41 00:02:40 02:41:09
50 Juan María Andreo Romera 1965 ESP 374 07:53:37 01:10:11 00:04:52 04:00:17 00:02:10 02:43:09
51 Antonio Pessini Diaz 1967 ESP 373 07:54:07 01:01:44 00:05:06 03:51:17 00:01:32 03:01:06
52 Martin Dodd 1967 GBR 403 08:00:51 01:13:38 00:02:53 03:52:28 00:01:34 02:54:45
53 Bernard Kloppers RSA 417 08:11:06 01:12:17 00:04:46 04:11:03 00:02:00 02:47:46
54 Graham Starmer 1965 GBR 392 08:19:15 01:04:09 00:05:26 03:53:29 00:04:22 03:21:37
55 Davide Belvisotti 1966 ITA 411 08:28:30 01:01:29 00:05:04 03:58:25 00:02:03 03:28:36
56 Chris Hawkes 1965 CAN 366 08:52:12 01:09:45 00:06:11 04:09:58 00:04:17 03:32:29
57 John Mccarey 1966 USA 423 09:42:30 01:36:52 00:04:46 04:15:54 00:02:33 03:49:44
58 Tobbe Petterson 1966 SWE 421 09:42:36 01:46:22 00:08:56 04:48:42 00:02:50 03:07:32
DNF Jesús Carrillo Martinez 1966 ESP 371 DNF 01:01:03 00:03:04 03:13:33 00:01:25 00:00:00
DNF Guillem Llado Garriga 1967 ESP 381 DNF 00:57:52 00:02:21 03:23:07 00:01:09 00:00:00
DNF Isidro Casanova Arbello 1965 ESP 384 DNF 01:20:00 00:06:18 03:51:52 00:02:11 00:00:00
DNF Romuald Lepers 1968 FRA 388 DNF 00:54:37 00:03:39 03:17:39 00:01:11 00:00:00
DNF David Mutch 1964 GBR 395 DNF 00:59:07 00:03:39 03:37:26 00:01:55 00:00:00
DNF Victor Anderson 1967 GBR 405 DNF 00:58:28 00:02:49 03:38:18 00:02:48 00:00:00
DNF Richard Bormmersheim 1966 GER 407 DNF 00:49:43 00:02:48 03:22:38 00:00:56 00:00:00
DNF Fraser Dawson 1966 GBR 404 DNF 01:07:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Eugene Kraus/LUX. Race Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition Jury: Eugene Kraus/LUX, Ria Damgrem/SWE, Sheila O’Kelly/CAN, Jacques Laparade/FRA, Enrique Quesada/ESP. Distances: Swim 4 km (1 lap), Bike: 120 km (2 laps), Run 30 km (3 laps). Water temperature 19ºC. Air Temperature 21ºC. Wetsuits allowed.