Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Hunter Kemper 1976 USA 8 01:52:01 00:18:58 00:00:33 01:00:29 00:00:21 00:31:40
2 Brad Kahlefeldt 1979 AUS 18 01:53:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:33:43
3 Javier Rosas Sierra 1974 MEX 2 01:54:24 00:19:07 00:00:30 01:00:21 00:00:26 00:34:00
4 Eligio Cervantes Islas 1974 MEX 1 01:55:05 00:19:31 00:00:29 01:01:44 00:00:26 00:32:55
5 Rory Mackie 1981 ZIM 63 01:55:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:35:14
6 Arturo Garza Heiras 1977 MEX 5 01:55:50 00:19:34 00:00:32 01:01:39 00:00:28 00:33:37
7 Bryan Rhodes 1973 NZL 01:55:56 00:18:58 00:00:33 01:00:31 00:00:00 00:35:31
8 Bruno Arochi Castillo 1978 MEX 6 01:56:12 00:20:26 00:00:32 01:00:45 00:00:22 00:34:07
9 Esteban Rosas Sierra 1982 MEX 25 01:56:49 00:19:05 00:00:32 01:00:24 00:00:23 00:36:25
10 Allan Alfonso Villanueva Flores 1978 MEX 9 01:56:56 00:20:24 00:00:35 01:00:09 00:00:29 00:35:19
11 Leonardo Nolasco 1972 MEX 59 01:57:32 00:19:31 00:00:33 01:01:43 00:00:29 00:35:16
12 Jose Uzziel Valderrabano 1968 MEX 3 01:57:38 00:19:37 00:00:31 01:01:38 00:00:29 00:35:23
13 Luiz Catta Filho 1979 BRA 31 01:57:53 00:20:25 00:00:33 01:00:48 00:00:31 00:35:36
14 Omar Macias 1982 MEX 44 01:59:45 00:19:54 00:00:38 01:01:15 00:00:28 00:37:30
15 Carlos Probert Maldonado 1967 MEX 7 02:00:58 00:19:36 00:00:37 01:01:32 00:00:36 00:38:37
16 Esau Hernandez 1977 MEX 43 02:01:14 00:20:29 00:00:31 01:00:47 00:00:29 00:38:58
17 Daniel Barrera MEX 34 02:02:07 00:20:28 00:00:34 01:04:16 00:00:31 00:36:18
18 Jacobo Gonzalez MEX 36 02:02:42 00:23:16 00:00:37 01:03:01 00:00:33 00:35:15
19 Eduardo Salas Flores 1971 MEX 64 02:03:19 00:21:34 00:00:35 01:04:48 00:00:31 00:35:51
20 Cesar Trinidad Hernandez MEX 02:03:50 00:19:56 00:00:37 01:06:20 00:00:00 00:36:30
21 Oliver Gonzalez MEX 12 02:04:46 00:20:31 00:00:40 01:05:44 00:00:36 00:37:15
22 Jose Alfonso Gutierrez 1982 MEX 42 02:08:11 00:22:49 00:00:38 01:05:24 00:00:26 00:38:54
23 Brandon Marsh 1974 USA 24 02:08:20 00:21:01 00:00:43 01:05:14 00:00:28 00:40:54
24 Jorge Labra MEX 02:08:48 00:22:56 00:00:38 01:05:18 00:00:00 00:39:28
25 Jeffrey Frydenlund 1971 USA 62 02:09:22 00:22:05 00:00:39 01:04:14 00:00:29 00:41:55
26 Sinuhe Ishida MEX 26 02:10:02 00:20:22 00:00:37 01:05:56 00:00:34 00:42:33
27 Gustavo Aguilar MEX 40 02:11:02 00:20:26 00:00:34 01:05:56 00:00:35 00:43:31
28 Peter Kehle 1964 USA 57 02:11:04 00:23:00 00:00:46 01:05:08 00:00:37 00:41:33
29 Stephan Schwarze 1967 GER 23 02:13:58 00:26:33 00:00:41 01:08:33 00:07:26 00:37:26
30 Roberto Davila 1980 MEX 41 02:25:22 00:22:04 00:00:41 01:20:21 00:00:31 00:41:45
DSQ Jose Daniel Castillo Jurado 1974 MEX 37 DSQ 00:23:27 00:00:33 01:04:52 00:00:26 00:37:37
DNF Arturo Campos MEX 39 DNF 00:22:54 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cesar Chavez MEX 55 DNF 00:21:33 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Eugenio Chimal Domínguez 1974 MEX 19 DNF 00:19:33 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jocelyn Gascon-Giroux CAN 61 DNF 00:20:33 00:00:37 01:00:54 00:00:00 00:00:00
DNF Luis Macias 1983 MEX 56 DNF 00:21:35 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alvaro Martinez MEX 38 DNF 00:20:25 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cesar Tomas Salas Flores 1978 MEX 65 DNF 00:20:03 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jose Luis Zepeda 1971 MEX 4 DNF 00:19:06 00:00:34 01:00:49 00:00:30 00:00:00
Program notes:

Distances: swim 1500 m, bike 40 km. run 10 km. Technical Delegate: Esteban Benitez/MEX, Referee: Fernando Margain/MEX
Air temperature 33ºC
Complete results.