Results: 2010 Tongyeong ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Tongyeong, Korea, South • 16 Oct, 2010
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Dan Wilson 1985 AUS 1 01:49:36 00:17:31 00:00:27 01:00:14 00:00:00 00:31:25
2 Aurelien Raphael 1988 FRA 14 01:49:52 00:17:07 00:00:28 00:59:58 00:00:00 00:32:21
3 Vincent Luis 1989 FRA 33 01:49:57 00:17:05 00:00:28 01:00:01 00:00:00 00:32:24
4 Jan Celustka 1982 CZE 9 01:49:59 00:17:08 00:00:36 00:59:51 00:00:00 00:32:23
5 Premysl Svarc 1985 CZE 20 01:49:59 00:17:08 00:00:32 00:59:54 00:00:00 00:32:27
6 Min Ho Heo 1990 KOR 60 01:49:59 00:17:11 00:00:28 00:59:55 00:00:00 00:32:24
7 Ivan Tutukin 1986 RUS 8 01:50:10 00:17:45 00:00:30 00:59:57 00:00:00 00:32:01
8 Yulian Malyshev 1982 RUS 2 01:50:17 00:17:11 00:00:28 00:59:58 00:00:00 00:32:42
9 Gavin Noble 1981 IRL 27 01:50:25 00:17:33 00:00:30 01:00:12 00:00:00 00:32:10
10 Samuel Betten 1988 AUS 12 01:50:27 00:17:11 00:00:31 00:59:53 00:00:00 00:32:54
11 Ryan Sissons 1988 NZL 10 01:50:39 00:17:41 00:00:33 00:59:59 00:00:00 00:32:27
12 Ivan Vasiliev 1984 RUS 7 01:50:42 00:17:03 00:00:31 01:00:00 00:00:00 00:33:09
13 Ramon Ejeda Medina 1981 ESP 16 01:50:58 00:17:40 00:00:33 01:00:00 00:00:00 00:32:46
14 Harry Wiltshire 1983 GBR 40 01:51:09 00:17:08 00:00:32 00:59:56 00:00:00 00:33:35
15 Dan Alterman 1980 ISR 25 01:51:17 00:17:39 00:00:28 01:00:07 00:00:00 00:33:05
16 Timothy O'Donnell 1980 USA 43 01:51:27 00:17:30 00:00:32 01:00:14 00:00:00 00:33:12
17 Pierre Le Corre 1990 FRA 49 01:51:36 00:17:06 00:00:28 01:00:00 00:00:00 00:34:04
18 Yiming Zhang 1986 CHN 35 01:51:50 00:17:48 00:00:33 00:59:54 00:00:00 00:33:37
19 James Seear 1986 AUS 5 01:51:52 00:17:10 00:00:34 00:59:50 00:00:00 00:34:18
20 Jens Toft 1986 DEN 39 01:51:54 00:17:29 00:00:30 01:00:18 00:00:00 00:33:37
21 Péter Bajai 1981 HUN 48 01:51:57 00:17:17 00:00:30 01:00:26 00:00:00 00:33:45
22 Drew Box 1989 AUS 23 01:52:00 00:17:04 00:00:31 00:59:58 00:00:00 00:34:29
23 David Matthews 1986 AUS 28 01:52:09 00:17:24 00:00:27 01:00:22 00:00:00 00:33:58
24 Ákos Vanek 1984 HUN 50 01:52:11 00:17:12 00:00:33 00:59:49 00:00:00 00:34:38
25 Danylo Sapunov 1982 UKR 6 01:52:11 00:17:15 00:00:31 00:59:49 00:00:00 00:34:37
26 Ju Seok Kim 1989 KOR 56 01:52:13 00:17:12 00:00:33 00:59:33 00:00:00 00:34:57
27 Luc Van Es 1984 NED 46 01:52:22 00:18:00 00:00:30 01:01:25 00:00:00 00:32:25
28 Ran Alterman 1980 ISR 24 01:52:28 00:17:46 00:00:33 00:59:57 00:00:00 00:34:13
29 Marc Jenkins 1976 GBR 37 01:52:32 00:17:42 00:00:30 01:00:05 00:00:00 00:34:18
30 Sylwester Kuster 1985 POL 44 01:52:36 00:17:44 00:00:38 01:01:39 00:00:00 00:32:37
31 Vladimir Turbayevskiy 1983 RUS 4 01:52:41 00:17:26 00:00:31 01:00:14 00:00:00 00:34:30
32 Artem Parienko 1988 RUS 21 01:52:42 00:17:45 00:00:34 00:59:53 00:00:00 00:34:31
33 James Elvery 1984 NZL 18 01:52:58 00:17:37 00:00:36 01:00:02 00:00:00 00:34:45
34 Jan Van Berkel 1986 SUI 11 01:53:08 00:18:02 00:00:28 01:01:28 00:00:00 00:33:09
35 Csaba Rendes 1983 HUN 22 01:53:13 00:17:40 00:00:28 01:00:06 00:00:00 00:34:59
36 Jae Hun Choi 1988 KOR 63 01:53:14 00:17:43 00:00:32 01:00:03 00:00:00 00:34:56
37 Faquan Bai 1986 CHN 41 01:53:31 00:18:02 00:00:37 01:01:24 00:00:00 00:33:28
38 Dmitriy Smurov 1980 KAZ 29 01:53:33 00:17:59 00:00:33 01:01:28 00:00:00 00:33:35
39 Ji Hwan Kim 1990 KOR 57 01:53:41 00:17:57 00:00:28 01:01:34 00:00:00 00:33:42
40 Jonathan Ciavattella 1981 ITA 53 01:53:49 00:17:42 00:00:36 01:01:44 00:00:00 00:33:47
41 Daniel Unger 1978 GER 15 01:53:54 00:17:46 00:00:30 01:01:43 00:00:00 00:33:55
42 Aleksandr Latin 1986 EST 51 01:53:57 00:17:50 00:00:33 01:01:37 00:00:00 00:33:59
43 Nicholas Vandam 1987 USA 52 01:54:01 00:17:14 00:00:36 01:00:28 00:00:00 00:35:43
44 Pavel Simko 1982 SVK 58 01:54:12 00:18:00 00:00:32 01:01:29 00:00:00 00:34:10
45 Mehdi Essadiq 1986 MAR 30 01:54:33 00:18:02 00:00:32 01:01:28 00:00:00 00:34:33
46 Marc Widmer 1984 SUI 47 01:54:41 00:17:59 00:00:30 01:01:29 00:00:00 00:34:43
47 Andrea Secchiero 1988 ITA 55 01:54:58 00:17:59 00:00:37 01:01:24 00:00:00 00:35:01
48 Jun Hyung Lee 1990 KOR 70 01:55:39 00:18:02 00:00:34 01:01:25 00:00:00 00:35:39
49 Massimo De Ponti 1987 ITA 42 01:56:34 00:18:00 00:00:35 01:01:24 00:00:00 00:36:35
50 Lawrence Fanous 1985 JOR 65 01:56:58 00:17:53 00:00:28 01:01:38 00:00:00 00:36:59
51 {athlete_first} {athlete_last} {athlete_yob} {athlete_noc} 01:52:20 00:18:40 00:00:08 00:56:35 00:00:39 00:36:18
51 Franz Höfer 1980 AUT 45 01:57:43 00:18:00 00:00:36 01:01:25 00:00:00 00:37:43
52 Shohruh Yunusov 1990 UZB 66 01:58:00 00:18:00 00:00:41 01:01:27 00:00:00 00:37:53
53 Anthony Mcsweeney AUS 34 01:59:58 00:18:00 00:00:34 01:01:24 00:00:00 00:40:01
54 Oleksiy Syutkin 1985 UKR 26 02:01:21 00:18:00 00:00:41 01:02:32 00:00:00 00:40:08
55 James Bales 1979 USA 69 02:01:33 00:19:40 00:00:39 01:06:56 00:00:00 00:34:19
DSQ Mark Fretta 1980 USA 32 00:00:00 00:17:32 00:00:38 01:00:06 00:00:00 00:33:07
DNF {athlete_first} {athlete_last} {athlete_yob} {athlete_noc} 00:18:40 00:00:08 00:56:35 00:00:39
DNF {athlete_first} {athlete_last} {athlete_yob} {athlete_noc} 00:18:40 00:00:08 00:56:35 00:00:39
DNF Evgeniy Alekseyev 1982 UZB 61 00:00:00 00:21:00 00:00:43 01:09:28 00:00:00 00:00:00
DNF Barrett Brandon 1981 USA 31 00:00:00 00:18:07 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Byung Eun Jeon 1986 KOR 62 00:00:00 00:18:50 00:00:27 01:07:57 00:00:00 00:00:00
DNF Anthony Pujades 1991 FRA 68 00:00:00 00:17:09 00:00:34 00:59:52 00:00:00 00:00:00
DNF Pavel Rastrigin UZB 54 00:00:00 00:22:36 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Seth Wealing 1978 USA 36 00:00:00 00:18:54 00:00:35 01:11:57 00:00:00 00:00:00
DNF Javohir Yunusov 1992 UZB 71 00:00:00 00:19:02 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00