Results: 2014 Pegasus OTU Sprint Triathlon Oceania Cup | Elite Men
Pegasus, Christchurch, New Zealand • 09 Feb, 2014
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Tony Dodds 1987 NZL 31 00:25:48 00:03:37 00:00:28 00:14:07 00:00:23 00:07:14
2 Ryan Sissons 1988 NZL 1 00:25:48 00:03:45 00:00:26 00:13:50 00:00:26 00:07:23
3 Martin Van Barneveld 1985 NZL 3 00:25:59 00:03:47 00:00:28 00:13:57 00:00:26 00:07:23
4 Jesse Featonby 1987 AUS 2 00:25:59 00:03:50 00:00:26 00:13:59 00:00:26 00:07:21
5 Ron Darmon 1992 ISR 7 00:26:05 00:03:47 00:00:27 00:13:59 00:00:26 00:07:28
6 Etienne Diemunsch 1988 FRA 37 00:26:09 00:03:48 00:00:34 00:14:08 00:00:26 00:07:15
7 Tom Davison 1990 NZL 10 00:26:13 00:03:48 00:00:26 00:13:46 00:00:27 00:07:48
8 Thomas André 1990 FRA 11 00:26:18 00:03:48 00:00:30 00:14:13 00:00:28 00:07:21
9 Kenji Nener 1993 AUS 4 00:26:19 00:03:43 00:00:30 00:14:01 00:00:26 00:07:42
10 Tayler Reid 1996 NZL 18 00:26:21 00:03:42 00:00:32 00:14:01 00:00:30 00:07:38
11 Tyler Mislawchuk 1994 CAN 45 00:26:21 00:03:49 00:00:22 00:14:21 00:00:28 00:07:23
12 Sam Ward 1994 NZL 17 00:26:23 00:03:51 00:00:31 00:14:12 00:00:30 00:07:20
13 Jan Celustka 1982 CZE 39 00:26:29 00:03:49 00:00:31 00:14:13 00:00:29 00:07:29
14 Nick Kastelein AUS 32 00:26:32 00:03:50 00:00:29 00:14:14 00:00:27 00:07:34
15 Dylan Evans 1992 AUS 8 00:26:36 00:03:51 00:00:30 00:14:11 00:00:29 00:07:36
16 Marco Van Der Stel 1991 NED 33 00:26:38 00:03:53 00:00:29 00:14:10 00:00:29 00:07:40
17 James Chronis 1992 GRE 5 00:26:39 00:03:50 00:00:26 00:14:13 00:00:26 00:07:46
18 Andrew Ranford 1993 NZL 46 00:26:40 00:03:45 00:00:36 00:14:09 00:00:27 00:07:45
19 Tommy Zaferes 1986 USA 34 00:26:42 00:03:43 00:00:27 00:14:20 00:00:27 00:07:47
20 Mike Phillips 1991 NZL 9 00:26:51 00:03:48 00:00:29 00:14:15 00:00:28 00:07:53
21 Kieran Mcpherson 1992 NZL 19 00:26:53 00:03:59 00:00:26 00:14:06 00:00:30 00:07:52
22 Sam Osborne 1991 NZL 15 00:27:03 00:03:52 00:00:29 00:14:13 00:00:28 00:08:04
23 Kohei Tsubaki 1991 JPN 35 00:27:05 00:03:50 00:00:33 00:14:10 00:00:29 00:08:04
24 Adam Rudgley 1992 AUS 40 00:27:13 00:03:51 00:00:34 00:14:19 00:00:29 00:08:02
25 Nuru Somi 1988 AUS 38 00:27:20 00:03:47 00:00:35 00:14:13 00:00:31 00:08:16
26 Cameron Goldsmid 1987 NZL 12 00:27:25 00:03:46 00:00:26 00:15:08 00:00:26 00:07:41
27 Andrew Lloyd 1991 NZL 56 00:27:37 00:03:51 00:00:25 00:14:17 00:00:29 00:08:37
28 Nick Mcguire 1995 AUS 50 00:28:01 00:03:57 00:00:28 00:15:15 00:00:26 00:07:56
29 Iestyn Harrett 1993 GBR 47 00:28:19 00:03:54 00:00:31 00:15:16 00:00:26 00:08:13
30 Marco Akershoek 1993 NED 22 00:28:45 00:03:50 00:00:34 00:14:08 00:00:32 00:09:42
Program notes:

Distances: 300 m, 10 Km, 2.5 Km. 30 athletes qualified from semifinals.