Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Henri Schoeman 1991 RSA 1 00:59:42 00:08:31 00:00:28 00:31:30 00:00:25 00:18:45
2 Lukas Hollaus 1986 AUT 2 00:59:50 00:09:10 00:00:36 00:30:42 00:00:25 00:18:55
3 Franz Loeschke 1989 GER 6 01:00:00 00:09:09 00:00:34 00:30:40 00:00:24 00:19:11
4 Lukas Pertl 1995 AUT 14 01:00:08 00:09:11 00:00:35 00:30:43 00:00:25 00:19:13
5 Jonas Schomburg 1994 GER 5 01:00:14 00:09:09 00:00:33 00:30:46 00:00:25 00:19:19
6 Justus Nieschlag 1992 GER 4 01:00:26 00:09:09 00:00:33 00:30:47 00:00:23 00:19:32
7 Jan Celustka 1982 CZE 8 01:00:34 00:09:09 00:00:36 00:30:41 00:00:24 00:19:42
8 Premysl Svarc 1985 CZE 3 01:00:45 00:09:10 00:00:36 00:30:47 00:00:28 00:19:43
9 Bob Haller 1993 LUX 11 01:00:55 00:09:07 00:00:33 00:30:47 00:00:27 00:19:59
10 Basson Engelbrecht 1995 RSA 12 01:00:56 00:09:08 00:00:33 00:30:50 00:00:24 00:20:00
11 Stefan Zachäus 1990 LUX 7 01:01:53 00:08:59 00:00:32 00:30:55 00:00:31 00:20:54
12 Clinton Gravett 1988 RSA 26 01:02:28 00:09:13 00:00:34 00:30:47 00:00:30 00:21:23
13 Kent Horner 1982 RSA 29 01:02:55 00:09:13 00:00:27 00:30:52 00:00:29 00:21:52
14 Russell Gaynor 1995 RSA 16 01:04:08 00:09:13 00:00:32 00:30:47 00:00:27 00:23:08
15 Drikus Coetzee 1993 NAM 15 01:04:48 00:09:41 00:00:39 00:32:12 00:00:32 00:21:42
16 Frank Heestermans 1989 NED 28 01:05:50 00:09:42 00:00:39 00:32:23 00:00:34 00:22:30
17 Rinaldo Morgia 1995 RSA 27 01:06:00 00:09:25 00:00:37 00:32:34 00:00:28 00:22:54
18 Wickus Saunders 1998 RSA 24 01:06:00 00:09:24 00:00:40 00:32:38 00:00:31 00:22:46
19 Ben De La Porte 1999 RSA 35 01:06:16 00:09:16 00:00:44 00:33:12 00:00:42 00:22:20
20 Riaan Shaw 1995 RSA 36 01:06:48 00:09:18 00:00:31 00:32:46 00:00:25 00:23:46
21 Marc Greyling 1994 RSA 34 01:06:58 00:09:22 00:00:44 00:33:08 00:00:35 00:23:07
22 Hein Van Der Merwe 1991 RSA 23 01:07:22 00:10:15 00:00:41 00:34:07 00:00:27 00:21:51
23 Kyle Philip Coulson 1990 RSA 31 01:07:32 00:09:11 00:00:57 00:33:07 00:00:33 00:23:41
24 Casper Moodie 1988 RSA 21 01:08:16 00:10:44 00:00:44 00:34:03 00:00:33 00:22:10
25 Jaryd Browne 1994 RSA 17 01:08:31 00:10:14 00:00:40 00:34:07 00:00:28 00:23:00
26 Jacobus Kruger 1982 RSA 19 01:08:39 00:09:47 00:00:51 00:34:28 00:00:34 00:22:58
27 Mohamed Khaled 1992 EGY 37 01:09:52 00:09:46 00:00:52 00:35:15 00:00:30 00:23:27
28 Mohamed Elsaied 1993 EGY 38 01:11:43 00:09:47 00:00:44 00:34:42 00:00:31 00:25:57
29 Timothee Hugnin 1998 MRI 33 01:12:37 00:10:07 00:00:38 00:34:19 00:00:29 00:27:03
30 Heinz Mittermaiers 1999 RSA 32 01:20:49 00:10:09 00:00:52 00:39:21 00:00:39 00:29:47
DNF Rudolf Naude 1991 RSA 10 DNF 00:09:18 00:00:41 00:32:46 00:00:35 00:00:00
DNF Hanre Herbst 1996 RSA 20 DNF 00:09:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nathan Le Roux 1997 RSA 22 DNF 00:09:34 00:00:42 00:32:34 00:00:32 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps). Air Temperature: 21 C. Water temperature: 13.5 C. Wetsuit swim.Technical Delegate: Jan Sterk/RSA. Race Referee: Tony Bradford/RSA. Competition Jury: Jan Sterk/RSA, Dave Ellis/ZIM, Debbie Alexander/RSA. Athlete number #29 Kent Horner/RSA received a penalty for not discarding equipment in designated area in TA1.