Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lisa Sieburger 1991 GER 1 01:01:30 00:10:32 00:01:54 00:31:48 00:00:41 00:16:38
2 Leonie Periault 1994 FRA 5 01:02:06 00:10:17 00:01:52 00:32:08 00:00:43 00:17:07
3 Heather Sellars 1990 GBR 3 01:02:09 00:10:24 00:02:01 00:31:53 00:00:47 00:17:06
4 Margot Garabedian 1996 FRA 16 01:02:19 00:10:04 00:01:59 00:32:11 00:00:41 00:17:26
5 Sandra Dodet 1996 FRA 44 01:02:22 00:10:03 00:02:01 00:32:16 00:00:44 00:17:20
6 Ilaria Zane 1992 ITA 18 01:02:30 00:10:25 00:01:59 00:31:57 00:00:42 00:17:28
7 Emilie Morier 1997 FRA 35 01:02:34 00:10:14 00:01:57 00:32:09 00:00:43 00:17:34
8 Lotte Miller 1996 NOR 25 01:02:35 00:10:29 00:02:00 00:31:45 00:00:47 00:17:36
9 Kaidi Kivioja 1993 EST 9 01:02:39 00:10:43 00:01:56 00:31:34 00:00:45 00:17:43
10 Amanda Bohlin 1989 SWE 19 01:02:59 00:10:52 00:01:58 00:31:23 00:00:46 00:18:01
11 Alessia Orla 1992 ITA 6 01:03:12 00:10:05 00:01:58 00:32:10 00:00:43 00:18:19
12 Anna Schmidt 1995 GER 36 01:03:57 00:10:54 00:02:04 00:32:38 00:00:45 00:17:39
13 Celia Bremond 1996 FRA 39 01:04:09 00:10:53 00:01:59 00:32:45 00:00:44 00:17:50
14 Susanna Murphy 1983 IRL 32 01:04:13 00:10:06 00:02:01 00:32:15 00:00:47 00:19:06
15 Emy Legault 1996 CAN 15 01:04:19 00:10:12 00:02:01 00:32:06 00:00:44 00:19:17
16 Anna-Lena Pohl 1990 GER 31 01:04:33 00:10:17 00:02:10 00:31:55 00:00:46 00:19:27
17 Julie Nivoix 1989 FRA 8 01:04:49 00:10:13 00:02:04 00:32:00 00:00:44 00:19:50
18 Sara Baumann 1994 GER 24 01:04:54 00:10:56 00:01:59 00:32:40 00:00:47 00:18:34
19 Rebecca Kingsford 1990 NZL 7 01:05:01 00:10:23 00:02:06 00:31:46 00:00:49 00:19:58
20 Hanna Maksimava 1993 BLR 20 01:05:18 00:11:14 00:02:04 00:33:13 00:00:43 00:18:06
21 Elisabeth Boutin 1995 CAN 17 01:05:23 00:10:34 00:02:03 00:33:00 00:00:45 00:19:04
22 Carolyn Hayes 1988 IRL 29 01:05:33 00:10:25 00:02:04 00:33:59 00:00:43 00:18:24
23 Laura Dennis 1995 AUS 11 01:05:43 00:10:51 00:02:00 00:33:38 00:00:43 00:18:33
24 Hannah Kitchen 1990 GBR 33 01:06:01 00:10:00 00:02:03 00:32:59 00:00:49 00:20:13
25 Pauline Purro 1990 SUI 23 01:06:17 00:10:18 00:02:09 00:31:58 00:00:50 00:21:03
26 Lauren Dance 1990 RSA 14 01:06:40 00:10:50 00:02:03 00:33:38 00:00:45 00:19:26
27 Lea Duchampt 1991 FRA 43 01:06:47 00:10:01 00:02:14 00:32:02 00:00:47 00:21:45
28 Laura Tighe 1987 IRL 45 01:07:13 00:11:02 00:02:10 00:33:23 00:00:45 00:19:55
29 Pernille Linder Christensen 1990 DEN 27 01:07:29 00:10:59 00:02:02 00:33:31 00:00:50 00:20:09
30 Andreanne Brière-Dulude 1997 CAN 37 01:07:58 00:10:54 00:02:09 00:33:28 00:00:47 00:20:42
31 Sara Baumann 1993 SUI 41 01:08:22 00:11:00 00:02:10 00:33:17 00:00:49 00:21:08
32 Andreia Ferrum 1995 POR 30 01:08:49 00:10:54 00:02:14 00:34:25 00:00:47 00:20:31
33 Heidi Thranum 1987 DEN 28 01:09:55 00:11:08 00:02:08 00:35:04 00:00:45 00:20:52
34 Luisa Condeço 1996 POR 34 01:10:02 00:10:51 00:02:17 00:33:21 00:00:49 00:22:44
35 Siobhan Gallagher 1989 IRL 38 01:13:26 00:11:11 00:02:26 00:37:19 00:00:52 00:21:40
DSQ Caroline Lopez FRA 26 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Leah Lassche 1989 NZL 21 DNF 00:11:02 00:01:58 00:33:35 00:00:00 00:00:00
DNF Laura Wylie 1991 IRL 42 DNF 00:11:00 00:02:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Johanna Rellensmann 1990 GER 40 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4laps), Run 5 km (2 laps). Water temperature 26,1ºC. Air Temperature 23.7ºC. Non Wetsuit swim. Technical Delegate: Eriketti Margari/GRE. Race Referee: Thanos Nikopoulos/GRE. Competition Jury: Eriketti Margari/GRE, Alicia Garcia/ESP, Jessica Harrison/FRA. Athlete number #26 Lopez/FRA was disqualified because she did not stop at the penalty box.