Results: 2015 Chicago ITU Aquathlon World Championships | 30-34 Male AG
Chicago, United States • 16 Sep, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Florian Schafer 1983 FRA 256 00:29:52 00:00:00 00:00:00 00:10:18 00:02:43 00:16:52
2 Alejandro Romo Perea 1985 MEX 271 00:30:47 00:00:00 00:00:00 00:11:49 00:02:43 00:16:15
3 Benjamin Gonzalez 1985 MEX 273 00:30:51 00:00:00 00:00:00 00:11:08 00:02:45 00:16:58
4 Benjamin Terry 1985 GBR 258 00:30:57 00:00:00 00:00:00 00:11:08 00:02:47 00:17:03
5 Alan Siqueira 1981 BRA 253 00:31:25 00:00:00 00:00:00 00:11:11 00:02:56 00:17:19
6 Josh Dew 1985 AUS 247 00:31:27 00:00:00 00:00:00 00:10:21 00:02:54 00:18:13
7 Israel De La Cruz 1981 MEX 280 00:31:32 00:00:00 00:00:00 00:11:52 00:03:19 00:16:21
8 Leonardo Rodrigues 1981 BRA 252 00:31:34 00:00:00 00:00:00 00:10:13 00:03:02 00:18:20
9 Carlos Antonio Aleman Flores 1985 MEX 269 00:31:42 00:00:00 00:00:00 00:11:12 00:03:06 00:17:25
10 Justin Karpinos 1981 USA 244 00:32:01 00:00:00 00:00:00 00:10:32 00:03:06 00:18:24
11 Ben May 1982 GBR 263 00:32:18 00:00:00 00:00:00 00:10:14 00:03:03 00:19:03
12 James Haigh 1984 GBR 259 00:32:28 00:00:00 00:00:00 00:11:15 00:03:03 00:18:11
13 Charles Garabedian 1982 USA 239 00:32:39 00:00:00 00:00:00 00:11:14 00:03:09 00:18:16
14 Jazz Carreon 1984 USA 238 00:32:54 00:00:00 00:00:00 00:13:05 00:03:05 00:16:45
15 Olmo David Lopez Hernandez 1983 MEX 276 00:32:54 00:00:00 00:00:00 00:10:26 00:03:26 00:19:03
16 David Perea Vazquez 1985 MEX 270 00:33:09 00:00:00 00:00:00 00:11:36 00:02:51 00:18:43
17 Martin Gore 1981 GBR 266 00:33:20 00:00:00 00:00:00 00:11:34 00:03:19 00:18:28
18 Will Poole 1983 GBR 262 00:33:28 00:00:00 00:00:00 00:12:21 00:03:01 00:18:07
19 Phil Paterson 1982 GBR 264 00:33:45 00:00:00 00:00:00 00:11:28 00:03:30 00:18:48
20 Diego Castañeda Cooper 1983 MEX 275 00:33:56 00:00:00 00:00:00 00:10:35 00:03:22 00:20:00
21 Justin Miers 1981 USA 245 00:34:32 00:00:00 00:00:00 00:11:25 00:03:47 00:19:21
22 Benjamin Balmy 1985 USA 236 00:34:33 00:00:00 00:00:00 00:12:47 00:03:26 00:18:21
23 Mark Lewarne 1985 GBR 257 00:34:35 00:00:00 00:00:00 00:11:01 00:03:14 00:20:20
24 Benjamin Green 1982 USA 241 00:35:12 00:00:00 00:00:00 00:12:35 00:03:09 00:19:29
25 Jonathan Webb 1984 GBR 260 00:35:19 00:00:00 00:00:00 00:11:35 00:03:06 00:20:38
26 Steven Beaney 1981 GBR 265 00:35:26 00:00:00 00:00:00 00:12:55 00:03:19 00:19:13
27 Robert Pearse 1983 RSA 282 00:35:30 00:00:00 00:00:00 00:12:24 00:03:42 00:19:24
28 Chris Ore 1983 GBR 261 00:36:47 00:00:00 00:00:00 00:15:15 00:03:13 00:18:21
29 Alvaro George 1982 USA 240 00:36:54 00:00:00 00:00:00 00:13:29 00:03:49 00:19:37
30 Oscar Lionel Duvigneau Nuño 1982 MEX 277 00:37:15 00:00:00 00:00:00 00:13:18 00:03:43 00:20:14
31 Ahmed El Noshokaty 1985 EGY 255 00:38:49 00:00:00 00:00:00 00:13:15 00:05:07 00:20:28
32 Henrique Corte 1985 BRA 249 00:39:19 00:00:00 00:00:00 00:13:10 00:04:03 00:22:08
33 Ivan Kagoro 1985 CAN 254 00:40:12 00:00:00 00:00:00 00:16:22 00:04:11 00:19:40
34 Rodrigo Gomez Cuentas 1982 MEX 283 00:40:13 00:00:00 00:00:00 00:12:50 00:04:24 00:23:00
35 Jesús Alan López 1983 MEX 274 00:40:27 00:00:00 00:00:00 00:15:45 00:03:51 00:20:52
36 Juan Alberto Wisniewski 1985 BRA 250 00:40:55 00:00:00 00:00:00 00:13:28 00:03:46 00:23:43
37 Daniel Velazquez Hernandez 1982 MEX 278 00:41:13 00:00:00 00:00:00 00:15:28 00:04:08 00:21:38
38 Christopher Navin 1981 USA 246 00:41:18 00:00:00 00:00:00 00:16:15 00:04:01 00:21:03
39 Christopher Shelton 1985 USA 237 00:45:49 00:00:00 00:00:00 00:16:29 00:04:22 00:25:00
40 Thomas Vandehey Ii 1985 ISV 268 00:46:04 00:00:00 00:00:00 00:17:20 00:04:16 00:24:28
41 Joshua Williams 1982 USA 243 00:46:07 00:00:00 00:00:00 00:15:46 00:04:35 00:25:47
42 Yi Wang 1982 USA 242 00:48:47 00:00:00 00:00:00 00:19:35 00:04:38 00:24:34
43 Ryan Oke 1981 AUS 248 00:49:11 00:00:00 00:00:00 00:14:52 00:05:21 00:28:59
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 lap) Run 5 km (Connection + 1 lap). Water temperature 16.8ºC. Air Temperature 17.2ºC. Wetsuit swim. Technical Delegate: Leslie Buchanan/CAN, Thanos Nikopoulos/GRE. Race Referee: Juliet Fahey/NZL. Competition Jury: Leslie Buchanan/CAN, Tim Yount/USA, Kris Gemmell/NZL.