Results: 2015 Chicago ITU Aquathlon World Championships | 45-49 Female AG
Chicago, United States • 16 Sep, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Anne Hegvold 1966 NOR 921 00:35:05 00:00:00 00:00:00 00:11:00 00:03:25 00:20:42
2 Fiona Bayly 1967 USA 897 00:35:39 00:00:00 00:00:00 00:13:38 00:03:28 00:18:35
3 Kirsty Johnson Cox 1970 NZL 922 00:37:03 00:00:00 00:00:00 00:14:22 00:03:25 00:19:17
4 Vicki Wade 1968 NZL 923 00:37:16 00:00:00 00:00:00 00:12:42 00:03:30 00:21:05
5 Kerry Simmons 1966 USA 902 00:37:22 00:00:00 00:00:00 00:11:40 00:03:40 00:22:04
6 Claudia Edwards 1969 CAN 910 00:37:34 00:00:00 00:00:00 00:14:37 00:03:35 00:19:23
7 Julianna Batizy-Morley 1970 USA 929 00:37:45 00:00:00 00:00:00 00:12:47 00:03:35 00:21:24
8 Loukia Loukopoulou 1970 GRE 930 00:38:27 00:00:00 00:00:00 00:14:09 00:03:52 00:20:27
9 Marusa Mason 1970 GBR 914 00:38:57 00:00:00 00:00:00 00:11:55 00:03:41 00:23:23
10 Amy Lindgren 1969 USA 894 00:39:26 00:00:00 00:00:00 00:13:29 00:03:52 00:22:06
11 Ylse Sasai 1970 BRA 908 00:39:27 00:00:00 00:00:00 00:13:15 00:04:06 00:22:07
12 Aimée Perrett 1966 NZL 924 00:40:12 00:00:00 00:00:00 00:13:02 00:04:03 00:23:07
13 Morag Mcdowall 1970 GBR 915 00:40:14 00:00:00 00:00:00 00:14:36 00:04:04 00:21:36
14 Nancy Lajoie 1969 CAN 911 00:40:55 00:00:00 00:00:00 00:15:20 00:04:02 00:21:34
15 Carolyn Hubbard 1967 CAN 912 00:41:01 00:00:00 00:00:00 00:13:41 00:03:54 00:23:27
16 Claire Louw 1966 RSA 927 00:41:35 00:00:00 00:00:00 00:15:09 00:04:13 00:22:14
17 Santie Van Der Merwe 1968 RSA 926 00:41:55 00:00:00 00:00:00 00:15:18 00:04:02 00:22:35
18 Melanie Clarke 1967 GBR 918 00:42:20 00:00:00 00:00:00 00:15:01 00:03:54 00:23:26
19 Tracey Sample 1970 GBR 916 00:43:31 00:00:00 00:00:00 00:15:16 00:03:49 00:24:27
20 Emma Sutton 1967 AUS 906 00:43:34 00:00:00 00:00:00 00:16:00 00:04:02 00:23:33
21 Lisa Williams 1970 GBR 917 00:43:57 00:00:00 00:00:00 00:15:54 00:03:52 00:24:12
22 Vicki Jones 1970 AUS 903 00:44:25 00:00:00 00:00:00 00:15:28 00:04:19 00:24:39
23 Michelle Ball 1969 CAN 909 00:44:27 00:00:00 00:00:00 00:16:52 00:04:51 00:22:45
24 Elaine Smith 1967 USA 899 00:44:37 00:00:00 00:00:00 00:14:20 00:05:19 00:24:59
25 Kimberly Rashid 1970 USA 892 00:46:11 00:00:00 00:00:00 00:15:52 00:05:13 00:25:07
26 Mollie Nohave 1967 SWE 928 00:46:34 00:00:00 00:00:00 00:19:29 00:04:34 00:22:32
27 Danielle Syme 1967 AUS 907 00:47:10 00:00:00 00:00:00 00:15:14 00:04:50 00:27:07
28 Lisa Kruger 1967 AUS 904 00:47:18 00:00:00 00:00:00 00:17:08 00:05:10 00:25:01
29 Nola Urquhart 1966 NZL 925 00:48:04 00:00:00 00:00:00 00:14:46 00:04:52 00:28:27
30 Steffany Perkins 1968 USA 896 00:51:10 00:00:00 00:00:00 00:18:10 00:05:12 00:27:49
31 Debra North 1967 AUS 905 00:51:17 00:00:00 00:00:00 00:16:32 00:04:59 00:29:47
32 Janel Pidgeon 1969 USA 895 00:52:41 00:00:00 00:00:00 00:18:26 00:05:40 00:28:37
33 Michele Rivera 1970 USA 893 00:53:18 00:00:00 00:00:00 00:21:16 00:04:37 00:27:26
34 Sara Brennan 1966 USA 900 00:57:30 00:00:00 00:00:00 00:20:56 00:05:26 00:31:09
DNF Paulina Pineda 1966 MEX 920 DNF 00:00:00 00:00:00 00:19:23 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 lap) Run 5 km (Connection + 1 lap). Water temperature 16.8ºC. Air Temperature 17.2ºC. Wetsuit swim. Technical Delegate: Leslie Buchanan/CAN, Thanos Nikopoulos/GRE. Race Referee: Juliet Fahey/NZL. Competition Jury: Leslie Buchanan/CAN, Tim Yount/USA, Kris Gemmell/NZL.