Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sandra Patt 1971 SUI 20627 02:11:43 00:25:14 00:02:36 01:04:00 00:01:41 00:38:09
2 Louise Croxson 1975 GBR 20633 02:16:57 00:23:51 00:02:18 01:06:47 00:01:34 00:42:25
3 Kai Sachtleber 1971 GER 20650 02:17:47 00:22:10 00:02:32 01:08:00 00:01:38 00:43:25
4 Samantha Boswell 1971 GBR 20649 02:18:02 00:26:20 00:02:53 01:05:11 00:02:06 00:41:30
5 Nicole Gaillard 1975 SUI 20625 02:21:35 00:29:07 00:02:50 01:03:52 00:01:47 00:43:59
6 Tamsin Neale 1972 GBR 20645 02:23:05 00:26:22 00:02:56 01:10:06 00:01:29 00:42:10
7 Lynsey Elliott 1975 GBR 20637 02:23:43 00:26:01 00:02:11 01:09:22 00:01:49 00:44:18
8 Jo Phillips 1972 GBR 20646 02:25:37 00:28:25 00:02:42 01:08:10 00:01:48 00:44:31
9 Melanie Barlow Graham 1974 GBR 20639 02:26:37 00:31:33 00:02:28 01:08:46 00:01:53 00:41:55
10 Charlotte Berner 1972 DEN 20631 02:27:41 00:22:05 00:03:04 01:13:26 00:02:18 00:46:46
11 Mary Campbell 1975 GBR 20638 02:28:15 00:28:19 00:02:29 01:09:59 00:01:42 00:45:43
12 Elke Schönhardt 1974 GER 20651 02:28:50 00:27:59 00:02:37 01:08:27 00:01:59 00:47:46
13 Maayke Van Der Pluijm 1974 NED 20655 02:31:07 00:26:16 00:03:08 01:08:55 00:02:10 00:50:36
14 Nadine Gray 1971 IRL 20652 02:31:12 00:33:32 00:02:42 01:09:46 00:01:57 00:43:14
15 Ruth Hetherington 1975 GBR 20635 02:32:00 00:26:01 00:02:43 01:18:29 00:02:14 00:42:31
16 Lisa Griffin 1973 GBR 20644 02:32:18 00:32:00 00:02:52 01:11:32 00:01:52 00:44:00
17 Kate Nunn 1974 GBR 20641 02:32:32 00:28:31 00:02:44 01:14:02 00:01:51 00:45:21
18 Andri De Wit 1975 GBR 20656 02:32:37 00:28:32 00:02:25 01:15:03 00:01:33 00:45:03
19 Yvonne Caswell 1974 GBR 20640 02:38:23 00:26:23 00:03:13 01:18:10 00:01:49 00:48:46
20 Chiara Buri 1974 SUI 20624 02:38:47 00:32:32 00:02:58 01:13:40 00:01:56 00:47:40
21 Ulrike Reiner 1975 AUT 20629 02:43:07 00:31:59 00:03:07 01:15:43 00:02:04 00:50:12
22 Wendy Sandford 1971 GBR 20647 02:44:14 00:30:34 00:02:49 01:15:13 00:02:06 00:53:30
23 Nicole Clarke 1975 GBR 20634 02:45:28 00:29:00 00:03:11 01:15:54 00:02:04 00:55:18
24 Kathryn Toms 1973 GBR 20642 02:46:32 00:33:26 00:03:35 01:11:05 00:02:28 00:55:56
25 Daria Salsi 1972 ITA 20653 02:48:13 00:32:29 00:02:48 01:12:34 00:02:15 00:58:05
26 Vanessa Ormiston 1971 GBR 20648 02:51:36 00:31:56 00:04:14 01:16:26 00:02:38 00:56:19
27 Sandra Lackner 1975 AUT 20628 03:06:07 00:31:54 00:03:44 01:21:40 00:02:37 01:06:10
28 Alexandra Jacquot FRA 20632 03:19:21 00:42:46 00:05:06 01:24:17 00:02:52 01:04:19
DSQ Silvia Maria Tundo 1975 ITA 20654 DSQ 00:41:16 00:03:57 01:20:19 00:03:08 00:53:00
DNF Judith Hagger 1973 GBR 20643 DNF 00:28:48 00:02:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (1 loop); Bike 40.8 km (2 laps) Run 10 km (3 laps)
Water temperature 21º C. Air temperature 19º C. Wetsuit swim.
Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Pascal Godel/FRA
Race Referee: Sarah Taylor/GBR
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Eugene Kraus/LUX, Oliver Imfeld/SUI