Results: 2015 Geneva ETU Triathlon European Championships | 55-59 Male AG Sprint
Geneva, Switzerland • 10 Jul, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Reto Schawalder 1959 SUI 10687 01:10:40 00:11:20 00:02:25 00:35:06 00:01:31 00:20:16
2 Ralf Laermann 1958 GER 10713 01:11:38 00:13:13 00:02:15 00:35:52 00:01:27 00:18:49
3 Alan Bremner 1959 GBR 10705 01:11:58 00:14:18 00:02:13 00:34:32 00:01:28 00:19:25
4 Gianfranco Coppa 1959 ITA 10719 01:12:23 00:11:55 00:02:18 00:37:04 00:01:27 00:19:37
5 Alfred Caprez 1956 SUI 10684 01:13:32 00:11:40 00:02:27 00:36:39 00:01:40 00:21:04
6 Ian Smith 1960 GBR 10701 01:15:05 00:13:26 00:02:25 00:37:52 00:01:44 00:19:37
7 Terence Johnson 1960 GBR 10694 01:15:20 00:12:22 00:02:35 00:36:44 00:01:46 00:21:50
8 Anatolijs Levsa 1958 LAT 10720 01:15:47 00:11:50 00:02:15 00:39:44 00:01:36 00:20:20
9 Kari Aho 1956 SWE 10688 01:16:25 00:13:20 00:02:25 00:37:55 00:01:43 00:21:00
10 Jakob Knudsen 1958 DEN 10689 01:17:08 00:14:08 00:02:41 00:36:50 00:01:45 00:21:42
11 Michel Darras 1957 FRA 10690 01:18:20 00:14:02 00:02:26 00:39:04 00:01:42 00:21:05
12 Raffaele Buonocore 1957 ITA 10718 01:19:40 00:13:16 00:02:30 00:39:42 00:01:59 00:22:11
13 Dave Kingston 1959 GBR 10707 01:20:08 00:15:51 00:02:19 00:38:07 00:01:36 00:22:13
14 Martin Diener 1960 SUI 10685 01:22:08 00:15:26 00:03:34 00:39:10 00:02:02 00:21:54
15 Ian Gilham 1960 GBR 10698 01:22:10 00:14:49 00:02:17 00:42:17 00:01:36 00:21:08
16 Michael Battersby 1958 GBR 10709 01:22:44 00:12:13 00:02:34 00:41:23 00:02:00 00:24:31
17 Stirling Farmer 1958 GBR 10704 01:23:04 00:16:19 00:02:49 00:40:18 00:01:46 00:21:51
18 Peter Orme 1958 GBR 10700 01:23:12 00:18:47 00:02:48 00:39:36 00:01:35 00:20:24
19 Alan Kerr 1957 GBR 10708 01:23:18 00:15:23 00:03:51 00:41:22 00:01:52 00:20:49
20 Christopher Leech 1956 GBR 10695 01:24:46 00:19:27 00:02:59 00:38:56 00:02:11 00:21:10
21 Vladi Vardiero 1957 ITA 10717 01:25:37 00:15:35 00:02:46 00:39:58 00:02:03 00:25:14
22 David Sutherland 1956 GBR 10706 01:26:36 00:14:12 00:02:50 00:43:31 00:01:50 00:24:11
23 David Thomas 1958 GBR 10691 01:26:44 00:16:22 00:03:10 00:42:17 00:01:55 00:22:57
24 Robert Hutchinson 1959 GBR 10696 01:28:35 00:16:11 00:02:51 00:43:55 00:01:45 00:23:51
25 Andrew Tapson 1959 GBR 10693 01:28:46 00:14:38 00:03:14 00:44:58 00:01:50 00:24:05
26 Uli Mix 1956 GER 10714 01:29:25 00:18:39 00:03:08 00:44:10 00:01:49 00:21:38
27 Chris Brown 1959 GBR 10710 01:29:48 00:17:25 00:03:05 00:42:46 00:02:20 00:24:10
28 Robert Rickman 1957 GBR 10697 01:29:51 00:19:07 00:02:37 00:40:55 00:01:47 00:25:24
29 Axel Zahn 1958 GER 10711 01:32:08 00:14:23 00:03:03 00:45:43 00:01:58 00:26:58
30 David Monk 1960 GBR 10699 01:33:53 00:12:47 00:02:55 00:45:51 00:02:16 00:30:01
31 Steve Lindsay 1957 GBR 10692 01:34:44 00:19:05 00:02:34 00:47:08 00:01:45 00:24:11
32 Philip Sykes 1959 IRL 10715 01:37:08 00:16:21 00:03:20 00:47:52 00:02:28 00:27:05
33 Werner Buri-Ritter 1959 SUI 10683 01:37:40 00:21:14 00:03:51 00:43:17 00:02:20 00:26:57
DNF Mark Johnson 1960 GBR 10702 DNF 00:17:29 00:03:12 00:42:01 00:01:57 00:00:00
DNF Steve Bunce 1957 GBR 10703 DNF 00:15:51 00:03:10 00:47:52 00:02:28 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 loop); Bike 20.4 km (3 laps) Run 5 km (2 laps)
Water temperature 19.2º C. Air temperature 20.9º C. Wetsuit swim.
Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP
Race Referee: Sarah Taylor/GBR
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Ian Howard/GBR, Oliver Imfeld/SUI