Results: 2015 Geneva ETU Triathlon European Championships | 60-64 Male AG Sprint
Geneva, Switzerland • 10 Jul, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Christos Garefis 1955 GRE 10826 01:13:51 00:11:10 00:02:41 00:36:32 00:01:53 00:21:33
2 Gerhard Schlüter 1955 GER 10818 01:17:15 00:13:39 00:02:40 00:38:29 00:01:40 00:20:45
3 Keith Bate 1953 GBR 10812 01:21:06 00:16:12 00:02:27 00:39:21 00:02:00 00:21:04
4 Iskandar Shakhov 1955 RUS 10828 01:21:15 00:13:32 00:02:39 00:41:03 00:01:40 00:22:19
5 Hinnerk Timme 1955 GER 10821 01:21:47 00:15:57 00:03:06 00:40:03 00:01:43 00:20:56
6 Rene Grou 1952 FRA 10801 01:21:53 00:15:29 00:02:31 00:39:24 00:01:45 00:22:42
7 Heinz Storz 1954 GER 10824 01:22:21 00:16:15 00:02:57 00:39:38 00:01:47 00:21:42
8 Urs Tanner 1951 SUI 10793 01:22:54 00:16:45 00:02:46 00:38:42 00:02:03 00:22:37
9 Graham Le Good 1952 GBR 10810 01:24:54 00:16:01 00:02:54 00:42:31 00:01:50 00:21:36
10 Stig Nielsen 1955 DEN 10797 01:25:09 00:16:11 00:03:11 00:40:39 00:02:12 00:22:54
11 Christopher Sardo 1955 GBR 10805 01:25:50 00:18:51 00:02:38 00:40:07 00:01:45 00:22:27
12 Michael Lisle 1954 GBR 10817 01:27:26 00:14:10 00:03:04 00:43:12 00:02:23 00:24:35
13 Derek Bardsley 1951 GBR 10802 01:27:49 00:17:54 00:03:18 00:40:14 00:02:04 00:24:17
14 Rob Pearson 1954 GBR 10804 01:28:25 00:18:39 00:03:23 00:42:25 00:02:01 00:21:56
15 Francis Viet 1951 FRA 10800 01:28:55 00:18:40 00:03:15 00:42:30 00:01:58 00:22:30
16 Neil Arundel 1954 GBR 10808 01:29:05 00:14:43 00:04:57 00:43:55 00:02:29 00:23:00
17 Ron White 1954 GBR 10814 01:29:19 00:15:18 00:03:56 00:41:47 00:02:16 00:26:00
18 Dieter Pohler 1953 GER 10823 01:29:37 00:19:04 00:03:37 00:41:05 00:02:07 00:23:44
19 Nigel Burvill 1951 GBR 10803 01:29:39 00:18:12 00:03:18 00:42:32 00:02:12 00:23:24
20 Heinz Hähnel 1953 GER 10819 01:30:05 00:17:39 00:03:53 00:42:27 00:02:09 00:23:56
21 Ron Skilling 1952 GBR 10807 01:30:42 00:21:07 00:03:06 00:42:39 00:01:45 00:22:04
22 Ulrich Nikulla 1954 GER 10822 01:30:55 00:15:21 00:02:39 00:39:12 00:01:41 00:32:00
23 Robert Thornton 1983 GBR 10813 01:32:00 00:19:49 00:02:49 00:43:48 00:01:57 00:23:35
24 Rob Reynolds 1951 GBR 10806 01:34:48 00:17:17 00:02:58 00:45:55 00:02:19 00:26:17
25 Alois Schögl 1955 AUT 10830 01:36:00 00:19:32 00:49:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00
26 Reiner Wieneke 1951 GER 10825 01:37:19 00:18:01 00:03:50 00:45:41 00:02:02 00:27:44
27 Kai Hansen 1955 DEN 10798 01:37:53 00:17:20 00:04:00 00:45:47 00:02:29 00:28:15
28 Mike Hawkins 1955 GBR 10811 01:38:52 00:19:18 00:03:14 00:42:37 00:03:27 00:30:14
29 Klemens Huber 1952 AUT 10829 01:38:52 00:23:49 00:03:46 00:42:54 00:02:17 00:26:04
30 Frank Endt 1953 GER 10820 02:15:59 00:20:41 00:04:56 01:04:39 00:02:44 00:42:56
DNF Conny Lindberg 1955 SWE 10794 DNF 00:18:20 00:02:59 00:40:09 00:02:05 00:00:00
DNF Giorgio Bonesini 1953 ITA 10827 DNF 00:16:43 00:03:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 loop); Bike 20.4 km (3 laps) Run 5 km (2 laps)
Water temperature 19.2º C. Air temperature 20.9º C. Wetsuit swim.
Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP
Race Referee: Sarah Taylor/GBR
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Ian Howard/GBR, Oliver Imfeld/SUI