Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lasse Lührs 1996 GER 4 00:57:41 00:09:08 00:00:28 00:32:09 00:00:28 00:15:27
2 Ignacio Gonzalez Garcia 1996 ESP 14 00:57:42 00:09:10 00:00:31 00:32:01 00:00:28 00:15:30
3 Ben Dijkstra 1998 GBR 22 00:57:42 00:09:20 00:00:31 00:31:49 00:00:27 00:15:33
4 Maxime Hueber-Moosbrugger 1996 FRA 8 00:57:42 00:09:14 00:00:31 00:32:02 00:00:28 00:15:26
5 Léo Bergere 1996 FRA 2 00:57:44 00:09:21 00:00:29 00:31:50 00:00:29 00:15:34
6 Gabriel Sandör 1996 SWE 23 00:57:49 00:09:11 00:00:28 00:32:02 00:00:32 00:15:34
7 Max Studer 1996 SUI 46 00:57:53 00:09:34 00:00:29 00:31:39 00:00:28 00:15:42
8 Gustav Iden 1996 NOR 1 00:57:54 00:09:23 00:00:28 00:31:49 00:00:28 00:15:45
9 Emil Deleuran Hansen 1997 DEN 70 00:57:55 00:09:14 00:00:29 00:31:59 00:00:26 00:15:44
10 Daniel Bækkegård 1996 DEN 38 00:58:07 00:09:14 00:00:30 00:31:57 00:00:30 00:15:53
11 Noah Servais 1997 BEL 12 00:58:25 00:09:31 00:00:31 00:31:46 00:00:28 00:16:06
12 Mikita Katsianeu 1996 BLR 9 00:58:28 00:09:23 00:00:30 00:31:51 00:00:32 00:16:09
13 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 3 00:58:30 00:09:38 00:00:28 00:31:34 00:00:32 00:16:15
14 Márk Dévay 1996 HUN 31 00:58:31 00:08:29 00:00:30 00:32:42 00:00:30 00:16:17
15 Lucas Jacolin 1996 FRA 7 00:58:32 00:09:00 00:00:30 00:32:12 00:00:30 00:16:19
16 James Teagle 1996 GBR 26 00:58:32 00:09:21 00:00:31 00:31:50 00:00:29 00:16:18
17 Casper Stornes 1997 NOR 61 00:58:34 00:09:24 00:00:33 00:31:47 00:00:31 00:16:17
18 Thibaud Decurnex 1998 SUI 43 00:58:35 00:09:27 00:00:28 00:31:49 00:00:29 00:16:21
19 Matevž Planko 1998 SLO 6 00:58:41 00:09:15 00:00:31 00:32:00 00:00:30 00:16:24
20 Jimmy Kershaw 1996 GBR 40 00:58:42 00:09:22 00:00:35 00:31:41 00:00:30 00:16:32
21 Yaroslav Potanin 1996 RUS 5 00:58:53 00:09:24 00:00:29 00:31:53 00:00:40 00:16:25
22 James Edgar 1998 IRL 62 00:58:55 00:09:07 00:00:35 00:32:09 00:00:33 00:16:29
23 Anton Ponomarev 1997 RUS 66 00:58:56 00:09:22 00:00:31 00:31:51 00:00:32 00:16:39
24 Linus Stimmel 1996 GER 51 00:58:59 00:09:25 00:00:31 00:31:50 00:00:29 00:16:43
25 Tiago Leão 1997 POR 19 00:59:04 00:09:28 00:00:32 00:31:44 00:00:34 00:16:45
26 Endre Espedal 1998 NOR 20 00:59:08 00:09:23 00:00:37 00:31:44 00:00:33 00:16:49
27 Ran Sagiv 1997 ISR 15 00:59:08 00:09:16 00:00:29 00:32:34 00:00:32 00:16:15
28 Marc Trautmann 1997 GER 52 00:59:11 00:08:44 00:00:30 00:32:32 00:00:31 00:16:52
29 Philip Horwarth 1997 AUT 16 00:59:22 00:09:09 00:00:28 00:32:04 00:00:31 00:17:08
30 Nicola Azzano 1997 ITA 64 00:59:33 00:09:07 00:00:28 00:32:08 00:00:29 00:17:20
31 Bence Lehmann 1997 HUN 34 00:59:41 00:08:41 00:00:31 00:32:35 00:00:29 00:17:23
32 Franco Pesavento 1997 ITA 29 00:59:43 00:09:25 00:00:31 00:33:04 00:00:29 00:16:11
33 Felix Studer 1998 SUI 63 00:59:53 00:09:10 00:00:27 00:32:07 00:00:30 00:17:38
34 Omri Bahat 1998 ISR 11 01:00:01 00:08:43 00:00:29 00:33:07 00:00:28 00:17:12
35 Stefano Micotti 1997 ITA 50 01:00:11 00:09:21 00:00:30 00:31:55 00:00:30 00:17:53
36 Vasily Krestyaninov 1997 RUS 42 01:00:12 00:09:27 00:00:30 00:31:51 00:00:30 00:17:53
37 Noam Ronen 1997 ISR 35 01:00:13 00:09:33 00:00:29 00:33:02 00:00:32 00:16:36
38 Jaka Kaplan 1996 SLO 48 01:00:15 00:09:29 00:00:32 00:32:44 00:00:30 00:16:57
39 Eric Hermes 1996 LUX 36 01:00:16 00:09:36 00:00:31 00:32:55 00:00:28 00:16:44
40 Florian Müller 1998 SUI 59 01:00:19 00:09:30 00:00:31 00:31:45 00:00:31 00:18:00
41 Kamil Damentka 1998 POL 32 01:00:24 00:09:24 00:00:32 00:33:10 00:00:31 00:16:46
42 Jacek Krawczyk 1996 POL 67 01:00:25 00:09:37 00:00:30 00:33:09 00:00:29 00:16:38
43 Giulio Soldati 1997 ITA 73 01:00:27 00:09:13 00:00:29 00:33:07 00:00:29 00:17:07
44 Tadeas Fazekas 1996 SVK 10 01:00:30 00:09:40 00:00:30 00:32:53 00:00:29 00:16:56
45 Axel Ek 1996 SWE 72 01:00:31 00:09:12 00:00:36 00:31:58 00:00:31 00:18:12
46 Ondrej Olsar 1997 CZE 47 01:00:38 00:09:18 00:00:30 00:32:26 00:00:31 00:17:51
47 Andres Cendan Llorens 1997 ESP 39 01:00:38 00:09:27 00:00:32 00:33:07 00:00:34 00:16:57
48 Alex West 1996 GBR 58 01:00:47 00:08:45 00:00:30 00:32:36 00:00:30 00:18:25
49 Matus Verbovsky 1998 SVK 30 01:00:52 00:09:07 00:00:33 00:32:29 00:00:32 00:18:10
50 Tomas Plojhar 1998 CZE 54 01:00:56 00:09:37 00:00:32 00:32:55 00:00:38 00:17:13
51 Kutluhan Konuk 1997 TUR 24 01:00:59 00:09:22 00:00:36 00:33:06 00:00:34 00:17:18
52 Tomás Couto Azevedo 1996 POR 57 01:01:06 00:09:16 00:00:31 00:33:19 00:00:35 00:17:23
53 Bastian Schwöllenbach 1997 AUT 65 01:01:13 00:09:10 00:00:30 00:32:28 00:00:33 00:18:29
54 Romain Loop 1997 BEL 21 01:01:26 00:09:19 00:00:30 00:33:01 00:00:32 00:18:02
55 Oliver Gorges 1998 LUX 41 01:01:42 00:09:27 00:00:31 00:33:07 00:00:32 00:18:04
56 Antonio Hernaert 1996 BEL 37 01:01:53 00:09:36 00:00:30 00:34:43 00:00:32 00:16:30
57 Matteo Pio-Loco 1996 SUI 55 01:02:12 00:09:09 00:00:29 00:33:06 00:00:29 00:18:57
58 Josip Živković 1998 CRO 25 01:02:45 00:09:18 00:00:31 00:33:04 00:00:31 00:19:20
59 Arno Nackaerts 1996 BEL 27 01:03:14 00:09:45 00:00:28 00:34:36 00:00:30 00:17:53
60 Luka Paliska 1997 CRO 17 01:03:36 00:09:37 00:00:29 00:34:46 00:00:30 00:18:12
61 Idan Apsimon 1997 ISR 56 01:03:44 00:09:39 00:00:33 00:34:41 00:00:37 00:18:14
62 Arthur Kooser 1997 EST 71 01:04:07 00:09:44 00:00:33 00:32:47 00:00:36 00:20:25
63 Joel Af Hällström 1997 FIN 60 01:04:21 00:09:36 00:00:33 00:34:41 00:00:31 00:18:59
64 Aleksandar Srandev 1997 BUL 33 01:04:48 00:09:43 00:00:30 00:36:29 00:00:34 00:17:30
65 Gergo Simon 1996 ROU 69 01:05:54 00:09:45 00:00:35 00:36:21 00:00:33 00:18:39
66 Samu Hanhela 1996 FIN 44 01:06:15 00:09:56 00:00:34 00:36:11 00:00:35 00:18:57
67 Arturs Sprukts 1996 LAT 18 01:06:16 00:09:45 00:00:31 00:36:43 00:00:32 00:18:44
68 Emil Holm 1996 DEN 28 01:07:20 00:09:08 00:00:29 00:37:58 00:00:34 00:19:09
69 Milan Tomin 1996 SRB 53 01:08:06 00:09:05 00:00:28 00:39:36 00:00:46 00:18:09
70 Matyas Lokodi 1998 ROU 49 01:09:25 00:11:15 00:00:30 00:37:43 00:00:37 00:19:20
LAP Marko Desimirovic 1996 SRB 45 LAP 00:10:25 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Michal Simecek 1997 CZE 68 DNF 00:09:17 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 loop); Bike 20.4 km (3 laps) Run 5 km (2 laps)
Water temperature 20.3º C. Air temperature 18.6º C. No wetsuit swim.
Technical Delegate: Pascal Godel/FRA, Esther Sanchez/ESP. Race Referee: Howard Vine/GBR. Competition Jury Pascal Godel/FRA, Denis Jaeger/FRA, Oliver Imfeld/SUI.