Results: 2015 Hong Kong ASTC Sprint Triathlon Asian Cup | Elite Men
Lantau Island, Hong Kong, Hong Kong • 31 Oct, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ron Darmon 1992 ISR 31 00:57:44 00:09:42 00:01:19 00:29:23 00:01:24 00:15:54
2 Faquan Bai 1986 CHN 36 00:57:48 00:09:29 00:01:24 00:29:34 00:01:28 00:15:51
3 Jarrod Shoemaker 1982 USA 30 00:57:52 00:09:48 00:01:21 00:29:32 00:01:27 00:15:41
4 Pablo Dapena Gonzalez 1988 ESP 41 00:58:03 00:09:31 00:01:26 00:29:30 00:01:22 00:16:13
5 Jumpei Furuya 1991 JPN 38 00:58:05 00:09:21 00:01:28 00:29:37 00:01:22 00:16:17
6 Aleksandr Latin 1986 EST 35 00:58:19 00:09:35 00:01:24 00:29:28 00:01:27 00:16:24
7 Jan Celustka 1982 CZE 33 00:58:29 00:09:56 00:01:27 00:29:16 00:01:29 00:16:19
8 Jonas Schomburg 1994 ITU 32 00:58:35 00:09:32 00:01:24 00:29:27 00:01:23 00:16:47
9 Ivan Ivanov 1989 UKR 46 00:58:35 00:09:52 00:01:21 00:29:28 00:01:27 00:16:26
10 Lawrence Fanous 1985 JOR 45 00:58:36 00:09:40 00:01:22 00:29:24 00:01:28 00:16:40
11 Hui Wai Wong 1995 HKG 44 00:58:37 00:09:30 00:01:21 00:29:37 00:01:28 00:16:40
12 Oscar Coggins 1999 HKG 59 00:58:41 00:09:56 00:01:24 00:29:23 00:01:31 00:16:25
13 Tsz To Wong 1998 HKG 85 00:58:45 00:09:48 00:01:24 00:29:29 00:01:26 00:16:35
14 Michael Lori 1991 CAN 37 00:59:00 00:09:38 00:01:25 00:29:23 00:01:28 00:17:04
15 Yu Hang Kok 1996 HKG 56 00:59:00 00:09:54 00:01:25 00:29:27 00:01:33 00:16:40
16 Sam Lade 1995 AUS 52 00:59:20 00:09:49 00:01:24 00:29:30 00:01:32 00:17:03
17 Zheng Xu 1994 CHN 47 00:59:42 00:09:31 00:01:26 00:29:31 00:01:34 00:17:37
18 Takaya Sukizaki 1994 JPN 51 00:59:46 00:09:43 00:01:25 00:29:36 00:01:34 00:17:26
19 Matthew Wright 1992 BAR 49 01:00:21 00:09:51 00:01:21 00:29:29 00:01:39 00:18:00
20 Koki Yamamoto 1996 JPN 55 01:00:23 00:09:41 00:01:23 00:29:25 00:01:28 00:18:24
21 Shiruba Taniguchi 1994 JPN 48 01:00:25 00:09:26 00:01:27 00:29:33 00:01:29 00:18:28
22 Ryosuke Yamamoto 1979 JPN 43 01:00:46 00:09:36 00:01:30 00:29:38 00:01:37 00:18:23
23 Michael Lam 1997 HKG 70 01:01:09 00:09:58 00:01:25 00:29:18 00:01:43 00:18:43
24 Shen-Yen Hsieh 1985 TPE 54 01:01:20 00:09:43 00:01:22 00:29:38 00:01:38 00:18:57
25 Shing Him Yu 1999 HKG 57 01:01:39 00:09:46 00:01:25 00:29:34 00:01:40 00:19:13
26 Hiroaki Kobayashi 1992 JPN 71 01:01:50 00:09:57 00:01:28 00:32:41 00:01:29 00:16:14
27 Liam Rapley 1993 AUS 58 01:01:59 00:09:44 00:01:26 00:29:32 00:01:41 00:19:34
28 Kurt Wesley 1997 AUS 53 01:02:17 00:09:37 00:01:22 00:29:24 00:01:36 00:20:17
29 Yao Yu Tsai 1993 TPE 61 01:02:29 00:09:49 00:01:27 00:29:29 00:01:47 00:19:54
30 Nicholas Sterghos 1987 USA 78 01:02:34 00:10:37 00:01:28 00:32:02 00:01:37 00:16:47
31 Christopher Owens 1990 AUS 66 01:03:17 00:10:31 00:01:25 00:32:10 00:01:27 00:17:42
32 John Chicano 1991 PHI 73 01:03:41 00:11:10 00:01:24 00:32:00 00:01:32 00:17:33
33 James Tan 1997 HKG 60 01:04:04 00:09:48 00:01:28 00:32:52 00:01:31 00:18:24
34 Brady Goodyear 1996 AUS 68 01:05:16 00:10:01 00:01:29 00:32:37 00:01:36 00:19:31
35 Pei Yen Hsu 1991 TPE 72 01:05:36 00:10:56 00:01:41 00:31:59 00:01:43 00:19:15
36 Jonard Saim 1988 PHI 69 01:05:48 00:11:04 00:01:31 00:32:01 00:01:34 00:19:36
37 Edward Macalalad 1996 PHI 62 01:07:11 00:11:08 00:01:33 00:31:55 00:01:51 00:20:42
38 Samuel O'Shea 1998 GIB 67 01:07:25 00:10:32 00:01:37 00:32:29 00:01:42 00:21:04
39 Deo Timbol PHI 82 01:08:24 00:11:28 00:01:40 00:33:52 00:01:41 00:19:41
40 Zhi Zhong Zacharias Low 1997 SGP 76 01:09:29 00:10:10 00:01:44 00:34:25 00:01:39 00:21:29
41 Mark Hosana 1991 PHI 79 01:09:41 00:11:11 00:01:31 00:34:16 00:01:42 00:20:59
42 Reza Shahmiri 1975 IRI 84 01:09:47 00:12:08 00:01:46 00:34:11 00:01:52 00:19:49
43 Justin Chiongbian 1998 PHI 65 01:12:09 00:10:39 00:01:27 00:37:04 00:01:46 00:21:11
44 Chin Tung Heung 1997 HKG 83 01:12:27 00:09:58 00:01:34 00:36:31 00:01:50 00:22:31
45 Ryan Qai Shen Tan 1999 MAS 74 01:13:08 00:11:15 00:01:43 00:36:38 00:01:48 00:21:42
46 Muhammad Adi Shazli Azree 1999 MAS 75 01:19:14 00:14:05 00:01:26 00:41:08 00:01:45 00:20:47
47 Ernest Cheng Wei Tan 1996 SGP 63 01:36:45 00:18:19 00:02:01 00:44:16 00:02:05 00:30:01
DNF Andrew Pearson GBR 77 DNF 00:11:10 00:01:48 00:36:36 00:02:08 00:00:00
DNF Chun Yin Tse 1997 HKG 80 DNF 00:10:03 00:01:39 00:37:31 00:00:00 00:00:00
DNF Vladimir Turbayevskiy 1983 RUS 40 DNF 00:09:31 00:01:28 00:29:40 00:00:00 00:00:00
DNF Sheng Cher Bryce Chong 1997 SGP 81 DNF 00:09:59 00:01:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps). Water temperature 26.5ºC. Air Temperature 24.8ºC. No Wetsuit swim. Technical Delegate: Daniel Sng/SIN. Race Referee: RebeCa Mok/HKG. Competition Jury: Daniel Sng/SIN, Fenella Ng/HKG, Ho King Fun/HKG.