Results: 2015 Karlovy Vary ETU Triathlon European Cup | Elite Men
Karlovy Vary, Czech Republic • 23 Aug, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Aurélien Lebrun 1981 FRA 2 01:51:46 00:18:10 00:00:26 01:03:46 00:00:27 00:28:55
2 Jørgen Gundersen 1995 NOR 30 01:52:04 00:17:26 00:00:28 01:01:10 00:00:30 00:32:29
3 Matthew Baker 1994 AUS 1 01:52:12 00:17:57 00:00:24 01:02:41 00:00:26 00:30:41
4 Jan Volar 1992 CZE 27 01:52:29 00:17:55 00:00:27 01:00:39 00:00:30 00:32:55
5 Jonas Breinlinger 1994 GER 16 01:52:42 00:17:45 00:00:29 01:00:50 00:00:30 00:33:06
6 Andrey Bryukhankov 1991 RUS 3 01:52:55 00:17:39 00:00:28 01:02:57 00:00:34 00:31:15
7 Matthew Sharpe 1991 CAN 10 01:52:56 00:17:45 00:00:29 01:02:47 00:00:30 00:31:24
8 Jonathan Zipf 1986 GER 19 01:53:07 00:18:31 00:00:27 01:03:25 00:00:32 00:30:08
9 Marcel Walkington 1993 AUS 7 01:53:15 00:17:49 00:00:28 01:02:45 00:00:29 00:31:42
10 Tom Richard 1993 FRA 20 01:53:32 00:18:24 00:00:27 01:03:32 00:00:28 00:30:39
11 Jérémy Quindos 1991 FRA 38 01:53:51 00:17:52 00:00:28 01:02:44 00:00:28 00:32:17
12 Gregory Barnaby 1991 ITA 32 01:54:08 00:17:59 00:00:24 01:03:58 00:00:30 00:31:15
13 Marco Corrà 1995 ITA 53 01:54:17 00:18:34 00:00:27 01:03:24 00:00:29 00:31:20
14 Dylan Magnien 1995 FRA 23 01:54:38 00:18:22 00:00:25 01:03:37 00:00:29 00:31:43
15 Cédric Oesterle 1985 FRA 37 01:54:43 00:18:35 00:00:27 01:03:23 00:00:30 00:31:47
16 Dario Chitti 1993 ITA 15 01:54:49 00:18:23 00:00:28 01:03:29 00:00:26 00:32:01
17 Frantisek Kubinek 1988 CZE 33 01:55:14 00:17:52 00:00:28 01:02:39 00:00:27 00:33:47
18 Yohan Saby 1993 FRA 26 01:55:31 00:18:35 00:00:26 01:03:23 00:00:29 00:32:36
19 Frantisek Linduska 1994 CZE 29 01:55:45 00:18:02 00:00:28 01:03:55 00:00:32 00:32:46
20 Jonathan Butler 1994 AUS 24 01:55:51 00:17:43 00:00:28 01:02:56 00:00:34 00:34:08
21 Lukas Pertl 1995 AUT 12 01:56:14 00:18:56 00:00:24 01:05:23 00:00:25 00:31:04
22 Jiri Kalus 1993 CZE 36 01:57:13 00:18:15 00:00:24 01:04:37 00:00:31 00:33:24
23 Max Neumann 1995 AUS 28 01:57:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
24 Thomas Davis 1995 GBR 46 01:57:48 00:18:29 00:00:30 01:03:41 00:00:37 00:34:30
25 Adrian Haller 1988 SUI 25 01:58:43 00:19:00 00:00:26 01:05:20 00:01:11 00:32:45
26 Arthur De Jaegher 1994 BEL 35 01:59:02 00:19:58 00:00:27 01:05:06 00:00:31 00:32:57
27 Theo Charre 1995 FRA 50 01:59:11 00:18:28 00:00:29 01:03:32 00:00:30 00:36:09
28 Martin Demuth 1995 AUT 43 01:59:37 00:18:13 00:00:25 01:03:51 00:00:36 00:36:30
29 Thomas Deffains 1992 FRA 56 01:59:50 00:19:23 00:00:28 01:06:06 00:00:29 00:33:22
30 Joel Tobin White 1994 AUS 14 02:00:17 00:18:30 00:00:29 01:03:26 00:00:27 00:37:23
31 Shen-Yen Hsieh 1985 TPE 22 02:01:23 00:18:08 00:00:26 01:06:17 00:00:33 00:35:56
32 Dariusz Kowalski 1990 POL 39 02:02:05 00:19:02 00:00:25 01:06:35 00:00:28 00:35:34
33 Lukas Cervenka 1995 CZE 58 02:03:29 00:17:47 00:00:29 01:04:15 00:00:36 00:40:20
34 Samuel Wade 1991 GBR 54 02:03:53 00:18:54 00:00:26 01:06:57 00:00:35 00:36:58
DNF Christoph Paul Clauss 1992 GER 52 DNF 00:18:26 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yegor Martynenko 1987 UKR 5 DNF 00:18:33 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Anton Kozlov 1991 RUS 41 DNF 00:18:33 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Flavio Sartori 1995 BRA 51 LAP 00:18:42 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Daniel Hofer 1983 ITA 4 DNF 00:18:59 00:00:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Robby Webster 1990 USA 17 LAP 00:19:55 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Thomas André 1990 FRA 34 DNF 00:20:04 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Arthur Horseau 1993 FRA 48 DNF 00:20:20 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrejs Dmitrijevs 1985 LAT 44 LAP 00:20:30 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dylan Sorensen 1990 USA 49 LAP 00:20:32 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tom Suetens 1994 BEL 31 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF João Francisco Ferreira 1993 POR 42 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Antoine Muller 1993 FRA 45 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Robert Wimmer 1994 GER 47 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alberto Eugenio Casillas Garcia 1989 LTU 59 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gregor Payet 1995 ITU 57 DNF 00:19:26 00:00:28 01:05:37 00:00:32 00:00:00
DNF Alastair Rogers 1995 GBR 40 DNF 00:17:45 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Xavier Grenier-Talavera 1995 CAN 9 LAP 00:17:47 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Christian Wilson 1996 AUS 18 DNF 00:17:53 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (3 laps); Bike 37.2 km (Connection 5k + 7 laps), Run 9.7 km (4 laps)
Water Temperature 21.2ºC, Air Temperature 21.8ºC. Non Wetsuit swim.
Technical Delegate:Friedrich Schwarz/AUT; Race Referee: Jiri Jelinek/CZE. Competition Jury: Friedrich Schwarz/AUT; Kris Piatkowski/POL; Lenka Kovarova/CZE