Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Omri Bahat 1998 ISR 1 00:58:33 00:08:57 00:00:24 00:31:35 00:00:10 00:17:25
2 Mikita Katsianeu 1996 BLR 2 00:59:09 00:09:03 00:00:30 00:33:13 00:00:15 00:16:06
3 Ran Sagiv 1997 ISR 4 00:59:32 00:09:12 00:00:25 00:33:10 00:00:20 00:16:23
4 Michał Oliwa 1997 POL 5 00:59:44 00:08:56 00:00:30 00:33:20 00:00:20 00:16:35
5 Jeremy Obrand 1996 CAN 9 00:59:54 00:09:32 00:00:28 00:32:48 00:00:20 00:16:44
6 Tadeas Fazekas 1996 SVK 3 01:00:06 00:09:28 00:00:26 00:32:51 00:00:16 00:17:03
7 Kamil Damentka 1998 POL 27 01:00:21 00:09:18 00:00:28 00:33:03 00:00:19 00:17:11
8 Henry Räppo 1998 EST 28 01:01:08 00:09:31 00:00:30 00:32:48 00:00:20 00:17:57
9 Noam Ronen 1997 ISR 25 01:01:15 00:09:50 00:00:26 00:33:53 00:00:18 00:16:46
10 Arturs Sprukts 1996 LAT 42 01:01:28 00:09:40 00:00:25 00:32:44 00:00:17 00:18:19
11 Luka Paliska 1997 CRO 10 01:01:31 00:09:27 00:00:44 00:33:59 00:00:24 00:16:55
12 Kutluhan Konuk 1997 TUR 8 01:01:34 00:09:24 00:00:27 00:32:56 00:00:22 00:18:23
13 Gültigin Er 1997 TUR 14 01:01:40 00:09:01 00:00:32 00:33:17 00:00:29 00:18:20
14 Savelijs Suharževskis 1999 LAT 16 01:02:07 00:09:30 00:00:32 00:32:47 00:00:26 00:18:50
15 Vadzim Hurchanka 1999 BLR 15 01:02:39 00:10:24 00:00:26 00:33:21 00:00:20 00:18:05
16 Kevin Vabaorg 1998 EST 19 01:02:42 00:09:21 00:00:43 00:32:46 00:00:20 00:19:30
17 Josip Živković 1998 CRO 43 01:02:47 00:09:16 00:00:31 00:33:01 00:00:17 00:19:39
18 Antonin Salamin 1998 SUI 32 01:03:00 00:09:33 00:00:32 00:32:42 00:00:20 00:19:51
19 Rom Reuveni 1998 ISR 34 01:03:47 00:10:32 00:00:27 00:34:41 00:00:15 00:17:50
20 Denis Dudko 1998 BLR 31 01:03:54 00:09:25 00:00:28 00:32:51 00:00:20 00:20:47
21 Andrei Ivanou 1999 BLR 40 01:04:56 00:10:23 00:00:30 00:33:17 00:00:23 00:20:20
22 Omer Michaely 1998 ISR 21 01:05:16 00:10:31 00:00:34 00:34:33 00:00:19 00:19:16
23 Titas Pumputis 1997 LTU 12 01:05:21 00:10:33 00:00:28 00:34:35 00:00:21 00:19:21
24 Konstantin Malnev 1999 BLR 35 01:06:06 00:09:57 00:00:33 00:35:09 00:00:23 00:20:02
25 Andrei Sergiu Chis 1999 ROU 23 01:06:10 00:10:30 00:00:54 00:35:33 00:00:24 00:18:48
26 Denis Plese 1998 CRO 39 01:06:27 00:11:36 00:00:31 00:34:48 00:00:21 00:19:07
27 Matyas Lokodi 1998 ROU 26 01:06:32 00:11:40 00:00:35 00:34:39 00:00:26 00:19:11
28 Timurs Mamedovs 1997 LAT 7 01:07:27 00:10:51 00:00:55 00:35:09 00:00:20 00:20:10
29 Gilad Putievski 1998 ISR 45 01:07:28 00:09:36 00:00:33 00:36:23 00:00:23 00:20:31
30 Jaunius Strazdas 1996 LTU 17 01:08:12 00:13:21 00:00:47 00:35:27 00:00:19 00:18:16
31 Andrei Mircea Balica 1999 ROU 41 01:08:14 00:09:59 00:00:28 00:36:30 00:00:22 00:20:53
32 Balazs Daroczi 1997 ROU 20 01:08:54 00:10:45 00:00:54 00:36:35 00:00:39 00:19:59
33 Idan Apsimon 1997 ISR 37 01:09:09 00:09:29 00:00:29 00:39:57 00:00:23 00:18:48
34 Aliaksandr Hurinovich 1996 BLR 18 01:10:25 00:10:45 00:00:34 00:35:36 00:00:28 00:23:00
35 Tadas Cesevicius 1999 LTU 33 01:14:30 00:10:47 00:01:24 00:40:19 00:00:25 00:21:33
36 Justinas Narkunas 1999 LTU 11 01:14:56 00:11:42 00:00:55 00:38:53 00:00:25 00:22:59
37 Povilas Gokas 1999 LTU 24 01:21:55 00:14:26 00:00:33 00:39:24 00:00:23 00:27:06
38 Aurimas Capyga 1997 LTU 38 01:26:27 00:13:09 00:01:31 00:44:39 00:00:42 00:26:24
DSQ Marek Strachota 1997 POL 6 DSQ 00:09:13 00:00:36 00:32:59 00:00:31 00:18:31
DSQ Rimantas Kanaverskis 1997 LTU 29 DSQ 00:13:47 00:01:00 00:37:08 00:00:33 00:24:02
DNF Niel Emerald 1998 ISR 22 DNF 00:00:10 00:00:01 00:00:07 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m, Bike 20 km (5 laps), Run 5 km (2 laps) Water temperature 16.5º C, Air temperature 25º C, Wetsuit swim, Technical Delegate:Howard Vine/GBR. Race Referee:Jane Vine/GBR. Competition Jury: Howard Vine/GBR, Laurynas Urbsys/LTU, Darius Borisas/LTU. Athletes #6 Strachota/POL and #29 Kanaverskis7ltu were DSQ for ignoring the TOs instructions .