Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Antonio Benito Lopez 1994 ESP 7 00:58:13 00:08:24 00:00:00 00:33:12 00:00:00 00:16:38
2 Jonathan Wayaffe 1995 BEL 17 00:58:18 00:08:20 00:00:00 00:33:11 00:00:00 00:16:48
3 Jesus Gomar 1988 GEO 1 00:58:25 00:08:19 00:00:00 00:33:11 00:00:00 00:16:57
4 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 5 00:58:31 00:08:13 00:00:00 00:33:19 00:00:00 00:17:00
5 Jordi García Gracia 1992 ESP 10 00:58:34 00:08:17 00:00:00 00:33:18 00:00:00 00:17:00
6 Ignacio Gonzalez Garcia 1996 ESP 12 00:58:57 00:08:18 00:00:00 00:33:14 00:00:00 00:17:26
7 Ricardo Hernandez Marrero 1991 ESP 2 00:59:24 00:08:20 00:00:00 00:33:11 00:00:00 00:17:53
8 Bruno Raso 1991 ESP 15 00:59:34 00:08:13 00:00:00 00:33:20 00:00:00 00:18:02
9 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 8 00:59:41 00:08:47 00:00:00 00:33:36 00:00:00 00:17:19
10 Badr Siwane 1994 MAR 33 00:59:44 00:08:21 00:00:00 00:33:14 00:00:00 00:18:10
11 Camilo Puertas Fernandez 1994 ESP 28 00:59:57 00:08:22 00:00:00 00:33:16 00:00:00 00:18:19
12 Mehdi Essadiq 1986 MAR 9 01:00:09 00:08:19 00:00:00 00:33:18 00:00:00 00:18:33
13 Jools Beardon 1995 ESP 11 01:00:27 00:08:19 00:00:00 00:33:24 00:00:00 00:18:45
14 Carlos Galisteo Velasco 1996 ESP 31 01:00:43 00:08:09 00:00:00 00:33:29 00:00:00 00:19:05
15 Alexandre Nobre 1994 POR 6 01:00:46 00:08:23 00:00:00 00:34:00 00:00:00 00:18:24
16 Arthur Horseau 1993 FRA 18 01:01:02 00:08:51 00:00:00 00:33:34 00:00:00 00:18:38
17 Kevin Tarek Viñuela 1995 ESP 35 01:01:05 00:08:09 00:00:00 00:33:30 00:00:00 00:19:27
18 Alberto Eugenio Casillas Garcia 1989 LTU 21 01:01:48 00:08:52 00:00:00 00:33:37 00:00:00 00:19:20
19 André Dias 1996 POR 29 01:02:23 00:08:28 00:00:00 00:34:00 00:00:00 00:19:56
20 Luis Pedro Ferreira 1995 POR 36 01:03:23 00:08:50 00:00:00 00:34:55 00:00:00 00:19:38
21 Nuno Ribeiro 1996 POR 24 01:03:29 00:08:25 00:00:00 00:35:14 00:00:00 00:19:51
22 Guillermo Ferrer 1996 ESP 38 01:05:56 00:08:40 00:00:00 00:38:04 00:00:00 00:19:13
LAP Yazid Khaorma JOR 37 LAP 00:11:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Afonso Silvestre Garcia 1995 POR 32 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nan Oliveras 1993 ESP 3 DNF 00:08:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ivan Ivanov 1989 UKR 4 DNF 00:08:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (5 3/4 laps); Run 5 km (3 laps)
Water Temperature 21.2ºC; Air Temperature 24.0ºC; No wetsuit swim
Technical Delegate: Javier Chavarren/ESP.
Race Referee: Carmen Gomez/ESP
Competition Jury: Javier Chavarren/ESP, Majid Amahroq/MAR, Rabiaa Essaadouni/MAR