Results: 2015 Madrid ETU Triathlon European Cup | Elite Men
Madrid, Spain • 10 May, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Uxio Abuin Ares 1991 ESP 4 01:55:40 00:18:33 00:01:24 01:03:29 00:00:30 00:31:46
2 Cesar Saracho 1994 MEX 2 01:55:43 00:18:34 00:01:22 01:03:31 00:00:30 00:31:48
3 Emilio Aguayo 1990 ESP 32 01:56:02 00:18:53 00:01:30 01:03:02 00:00:29 00:32:09
4 Aurelien Raphael 1988 FRA 1 01:56:25 00:18:02 00:01:29 01:03:52 00:00:27 00:32:35
5 Nan Oliveras 1993 ESP 28 01:56:29 00:19:04 00:01:24 01:02:42 00:00:28 00:32:52
6 Stuart Hayes 1979 GBR 61 01:57:03 00:18:58 00:01:33 01:02:54 00:00:28 00:33:11
7 David Bishop 1991 GBR 11 01:57:15 00:19:03 00:01:21 01:02:59 00:00:26 00:33:26
8 Matthias Steinwandter 1993 ITA 3 01:57:24 00:18:55 00:01:15 01:03:13 00:00:31 00:33:31
9 Diego Alfredo Perez Flores 1995 MEX 31 01:57:25 00:19:07 00:01:28 01:02:52 00:00:29 00:33:30
10 Genis Grau 1994 ESP 21 01:57:30 00:19:06 00:01:21 01:02:55 00:00:25 00:33:44
11 Léo Bergere 1996 FRA 29 01:57:36 00:19:00 00:01:27 01:01:50 00:00:28 00:34:52
12 Riccardo De Palma 1993 ITA 17 01:57:44 00:18:43 00:01:28 01:03:13 00:00:27 00:33:54
13 Ricardo Hernandez Marrero 1991 ESP 7 01:57:54 00:18:54 00:01:18 01:03:11 00:00:26 00:34:06
14 Pablo Dapena Gonzalez 1988 ESP 6 01:57:59 00:18:32 00:01:22 01:03:29 00:00:27 00:34:09
15 Adrian Haller 1988 SUI 23 01:58:06 00:19:10 00:01:25 01:02:52 00:00:54 00:33:46
16 Adrien Briffod 1994 SUI 12 01:58:16 00:19:01 00:01:20 01:03:04 00:00:26 00:34:26
17 Iestyn Harrett 1993 GBR 25 01:58:24 00:18:52 00:01:28 01:03:05 00:00:28 00:34:32
18 Raoul Shaw 1990 FRA 16 01:58:49 00:18:00 00:01:31 01:04:19 00:00:30 00:34:31
19 Menno Koolhaas 1995 NED 41 01:59:11 00:18:48 00:01:23 01:03:16 00:00:27 00:35:18
20 Thomas Strange Hansen 1993 DEN 49 01:59:18 00:19:09 00:01:29 01:02:45 00:00:26 00:35:30
21 João Francisco Ferreira 1993 POR 52 01:59:31 00:19:15 00:01:22 01:02:49 00:00:28 00:35:38
22 Liam Lloyd 1994 GBR 46 01:59:38 00:19:14 00:01:26 01:02:45 00:00:27 00:35:47
23 Diego Paz Sobreira 1992 ESP 40 01:59:53 00:19:07 00:01:24 01:02:51 00:00:26 00:36:06
24 Ricardo Vega 1993 MEX 5 01:59:56 00:19:01 00:01:30 01:02:52 00:00:30 00:36:04
25 Hunter Lussi 1993 USA 18 02:00:33 00:18:45 00:01:30 01:05:33 00:00:31 00:34:15
26 Luis Miguel Velasquez 1994 VEN 43 02:00:55 00:18:56 00:01:25 01:03:06 00:00:30 00:36:59
27 Joe Miller 1989 LUX 50 02:01:04 00:18:53 00:01:30 01:03:05 00:00:30 00:37:07
28 Maxime Hueber-Moosbrugger 1996 FRA 45 02:01:14 00:19:21 00:01:24 01:07:31 00:00:28 00:32:30
29 Alastair Rogers 1995 ITU 58 02:01:41 00:18:35 00:01:26 01:03:26 00:00:30 00:37:45
30 Patrick Rhyner 1989 SUI 8 02:01:48 00:19:10 00:01:26 01:02:49 00:00:32 00:37:52
31 Aleix Domenech 1995 ESP 33 02:02:28 00:19:12 00:01:27 01:02:46 00:00:29 00:38:36
32 Donald Hillebregt 1992 NED 34 02:02:29 00:18:56 00:01:30 01:02:58 00:00:38 00:38:28
33 Casper Stenderup Korch 1994 DEN 14 02:02:29 00:18:33 00:01:15 01:04:05 00:00:27 00:38:10
34 Ignacio Muller 1991 ARG 19 02:02:57 00:20:34 00:01:25 01:06:17 00:00:26 00:34:15
35 Kevin Tarek Viñuela 1995 ESP 54 02:03:12 00:18:32 00:01:26 01:03:30 00:00:32 00:39:14
36 Olivier Eschler 1987 SUI 42 02:03:22 00:19:26 00:01:22 01:07:25 00:00:26 00:34:43
37 Antonio Benito Lopez 1994 ESP 22 02:03:33 00:18:32 00:01:20 01:03:34 00:00:29 00:39:39
38 Jonathan Wayaffe 1995 BEL 47 02:03:43 00:20:33 00:01:25 01:06:16 00:00:27 00:35:02
39 Alexandre Maire 1991 FRA 27 02:04:09 00:18:31 00:01:27 01:04:02 00:00:28 00:39:41
40 Jools Beardon 1995 ESP 37 02:04:20 00:19:30 00:01:25 01:06:16 00:00:29 00:36:40
41 Nathan Grayel 1995 FRA 63 02:05:00 00:19:13 00:01:24 01:07:29 00:00:28 00:36:28
42 Arthur De Jaegher 1994 BEL 44 02:05:12 00:20:32 00:01:26 01:05:34 00:00:31 00:37:10
43 Emile Blondel 1994 FRA 68 02:05:13 00:20:36 00:01:28 01:08:23 00:00:30 00:34:17
44 Raul Manso 1995 ESP 76 02:05:45 00:21:06 00:01:25 01:07:56 00:00:27 00:34:52
45 Henrik Klemmesen 1993 DEN 38 02:05:56 00:19:23 00:01:21 01:07:31 00:00:27 00:37:16
46 Luke Penney 1995 GBR 65 02:06:06 00:19:56 00:01:18 01:07:01 00:00:27 00:37:25
47 Roy Zuaretz 1994 ISR 48 02:06:31 00:19:18 00:01:28 01:07:31 00:00:27 00:37:49
48 Tommaso Crivellaro 1993 ITA 30 02:06:53 00:18:58 00:01:26 01:03:02 00:00:31 00:42:57
49 Guillermo Cuchillo Bermejo 1990 ESP 56 02:08:07 00:19:40 00:01:25 01:07:12 00:00:30 00:39:22
50 Alberto Eugenio Casillas Garcia 1989 LTU 75 02:08:26 00:21:38 00:01:32 01:07:16 00:00:35 00:37:26
51 Mario Arias 1995 ESP 73 02:08:56 00:21:08 00:01:24 01:07:56 00:00:35 00:37:53
52 Oscar De Nicolas Martinez 1995 ESP 70 02:11:54 00:21:23 00:01:30 01:07:33 00:00:32 00:40:56
LAP Afonso Silvestre Garcia 1995 POR 71 LAP 00:19:20 00:01:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Fernando Lopez De Sagredo 1993 ESP 26 LAP 00:20:35 00:01:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Georgios Alyfantis 1979 GRE 53 LAP 00:20:58 00:01:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Nikko Huelgas 1991 PHI 74 LAP 00:21:40 00:01:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Hans Korman 1989 EST 72 LAP 00:21:41 00:01:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Richard Horton 1993 GBR 60 LAP 00:23:10 00:01:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lucas Mola 1992 ESP 39 DNF 00:19:02 00:01:31 01:02:54 00:00:27 00:00:00
DNF Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 9 DNF 00:18:59 00:01:20 01:03:04 00:00:28 00:00:00
DNF Delian Stateff 1994 ITA 10 DNF 00:18:40 00:01:24 01:03:20 00:00:25 00:00:00
DNF Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 20 DNF 00:19:39 00:01:25 01:06:06 00:00:31 00:00:00
DNF Anthony Haynes 1995 GBR 59 DNF 00:19:26 00:01:26 01:07:26 00:00:27 00:00:00
DNF Rui Tenrinho 1993 POR 51 DNF 00:19:00 00:01:32 01:07:35 00:00:28 00:00:00
DNF Quentin Barreau 1995 FRA 64 DNF 00:19:02 00:01:31 01:07:42 00:00:29 00:00:00
DNF Luis Pedro Ferreira 1995 POR 69 DNF 00:20:35 00:01:27 01:08:28 00:00:31 00:00:00
DNF Elliot Smales 1994 GBR 66 DNF 00:19:02 00:01:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Itamar Alster 1995 ISR 67 DNF 00:19:05 00:01:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jack Hall 1994 GBR 55 DNF 00:19:05 00:01:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aymeric Petel 1992 FRA 24 DNF 00:19:28 00:01:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (2 laps) Bike 40 km (8 laps) Run 10 Km (4 laps). Technical Delegate:andreas Galanos/GRE. Race Referee:Petri Tena/ESP. Competition Jury: Andreas Galanos/GRE, Jorge Garcia/ESP, Kathleen Smet/BEL. Water temperature 23.5º C. Air temperature 28.5º C. Non wetsuit swim. Athletes number #34 Hillebregt/NED and #63 Grayel/FRA served a 15 seconds penalty during the run segment.