Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Cecilia Perez 1991 MEX 2 01:58:28 00:19:46 00:00:39 01:01:58 00:00:20 00:35:45
2 Elizabeth Bravo 1987 ECU 6 01:58:29 00:19:45 00:00:39 01:01:59 00:00:22 00:35:44
3 Kaitlin Donner 1989 USA 4 01:58:51 00:19:49 00:00:43 01:01:50 00:00:20 00:36:09
4 Paola Diaz 1992 MEX 27 01:59:51 00:19:48 00:00:42 01:01:53 00:00:22 00:37:06
5 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 34 02:00:23 00:18:14 00:00:45 01:03:25 00:00:24 00:37:35
6 Johanna Gartman 1993 USA 28 02:00:49 00:19:49 00:00:43 01:01:50 00:00:23 00:38:04
7 Valentina Carvallo 1985 CHI 9 02:01:04 00:21:02 00:00:41 01:01:41 00:00:05 00:37:35
8 Taylor Spivey 1991 USA 8 02:01:11 00:19:47 00:00:40 01:01:56 00:00:21 00:38:27
9 Romina Biagioli 1989 ARG 7 02:01:32 00:19:47 00:00:43 01:01:54 00:00:22 00:38:46
10 Dominika Jamnicky 1992 CAN 26 02:01:59 00:19:51 00:00:41 01:02:58 00:00:21 00:38:08
11 Beatriz Neres 1986 BRA 3 02:02:01 00:20:54 00:00:40 01:01:54 00:00:25 00:38:08
12 Romina Palacio Balena 1984 ARG 5 02:02:10 00:20:52 00:00:40 01:01:56 00:00:25 00:38:17
13 Vanesa De La Torre 1995 MEX 30 02:02:15 00:19:49 00:00:43 01:04:38 00:00:18 00:36:47
14 Nicole Welling 1990 USA 10 02:02:24 00:19:50 00:00:44 01:01:50 00:00:23 00:39:37
15 Diana Castillo 1993 COL 36 02:02:30 00:19:44 00:00:46 01:03:02 00:00:24 00:38:34
16 Karol-Ann Roy 1993 CAN 33 02:03:29 00:20:34 00:00:41 01:02:17 00:00:20 00:39:37
17 Michelle Mehnert 1989 USA 16 02:03:49 00:19:53 00:00:43 01:02:51 00:00:21 00:40:01
18 Anahi Leon 1988 MEX 1 02:05:10 00:19:42 00:00:40 01:03:18 00:00:20 00:41:10
19 Melissa Rios 1987 PUR 11 02:05:39 00:19:44 00:00:41 01:03:15 00:00:24 00:41:35
20 Elisabeth Boutin 1995 CAN 40 02:05:57 00:20:23 00:00:42 01:02:34 00:00:27 00:41:51
21 Fabiola Gomes 1994 BRA 38 02:07:28 00:20:33 00:00:44 01:02:13 00:00:27 00:43:31
22 Macarena Salazar 1995 CHI 37 02:07:42 00:19:42 00:00:47 01:03:08 00:00:22 00:43:43
23 Julie Stupp 1986 USA 12 02:07:59 00:18:55 00:00:45 01:02:44 00:00:22 00:45:13
DNF Valeria Avila 1995 CRC 20 DNF 00:21:03 00:00:43 00:59:58 00:00:00 00:00:00
DNF Andrea Berenice Gutierrez Gonzalez 1994 MEX 31 DNF 00:19:52 00:00:49 01:02:50 00:00:00 00:00:00
DNF Severine Bouchez 1994 BEL 41 DNF 00:21:01 00:00:44 01:02:06 00:00:00 00:00:00
DNF Maria Cristina Farez Pucha 1994 ECU 35 DNF 00:19:51 00:00:42 01:06:43 00:00:00 00:00:00
DNF Andrea Diaz 1992 MEX 32 DNF 00:19:53 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Luisa Baptista 1994 BRA 29 DNF 00:20:05 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Steffy Mishel Salazar Perez 1994 ECU 39 DNF 00:20:33 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Raquel Torres 1981 DOM 15 DNF 00:20:55 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 38.4 km (8 laps), Run 10 km (4 laps). Water temperature: 22ºC Air temperature 18º C No wetsuit swim Technical Delegate:Joyce Donaldson/USA. Race Referee:Esteban Benitez/MEX. Competition Jury: Joyce Donaldson/USA, Jaime Cadaval/MEX, Eric Angstadt/ESP.