Results: 2015 New Taipei ASTC Triathlon Asian Championships | Elite Men
New Taipei City, Chinese Taipei • 12 Jun, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Yuichi Hosoda 1984 JPN 6 02:00:18 00:20:54 00:00:19 00:59:48 00:00:21 00:38:59
2 Ryosuke Yamamoto 1979 JPN 11 02:00:32 00:20:47 00:00:19 00:59:58 00:00:20 00:39:10
3 Jumpei Furuya 1991 JPN 9 02:00:52 00:19:49 00:00:19 00:58:45 00:00:19 00:41:42
4 Hui Wai Wong 1995 HKG 12 02:03:06 00:19:53 00:00:19 00:58:42 00:00:21 00:43:53
5 Kohei Tsubaki 1991 JPN 8 02:04:43 00:20:52 00:00:19 00:59:53 00:00:21 00:43:20
6 Min Ho Heo 1990 KOR 1 02:05:17 00:20:51 00:00:19 00:59:51 00:00:15 00:44:04
7 Leong Tim Law 1993 HKG 7 02:05:47 00:19:57 00:00:19 01:00:44 00:00:22 00:44:28
8 Nikko Huelgas 1991 PHI 17 02:06:18 00:23:56 00:00:14 01:00:53 00:00:20 00:40:57
9 Ji Hong Lee 1992 KOR 20 02:08:13 00:22:17 00:00:19 01:02:27 00:00:20 00:42:52
10 Shiruba Taniguchi 1994 JPN 10 02:09:43 00:20:53 00:00:19 00:59:51 00:00:21 00:48:21
11 Jonard Saim 1988 PHI 22 02:10:05 00:23:57 00:00:17 01:00:51 00:00:21 00:44:42
12 Chon Yen Lee 1990 TPE 29 02:10:32 00:22:23 00:00:19 01:02:25 00:00:27 00:45:00
13 Ehsan Aminyan Dehkordi IRI 18 02:11:11 00:23:25 00:00:21 01:01:14 00:00:22 00:45:50
14 Dickson Tam Joe Dick 1986 HKG 15 02:12:02 00:22:02 00:00:19 01:02:41 00:00:26 00:46:36
15 Shen-Yen Hsieh 1985 TPE 14 02:12:25 00:20:16 00:00:19 01:00:28 00:00:23 00:51:02
16 Tuan Chun Chang 1994 TPE 19 02:14:31 00:23:26 00:00:19 01:01:16 00:00:21 00:49:11
17 Kuan Chauk Jonathan Ma 1988 SGP 25 02:16:11 00:23:58 00:00:19 01:00:54 00:00:24 00:50:39
18 John Chicano 1991 PHI 28 02:16:49 00:23:56 00:00:17 01:00:52 00:00:19 00:51:26
19 Wei-Chiang Chiou 1991 TPE 32 02:20:58 00:24:14 00:00:17 01:00:38 00:00:19 00:55:33
20 Deo Timbol PHI 27 02:22:10 00:24:02 00:00:17 01:00:54 00:00:28 00:56:30
21 Pei Yen Hsu 1991 TPE 21 02:23:15 00:23:55 00:00:20 01:00:55 00:00:27 00:57:41
22 Minachandra Singh Kshetrimayum 1990 IND 31 02:41:29 00:24:57 00:00:21 01:13:37 00:00:27 01:02:09
DNF Ji Hwan Kim 1990 KOR 2 DNF 00:19:55 00:00:19 00:58:39 00:00:21 00:00:00
DNF Hirokatsu Tayama 1981 JPN 3 DNF 00:19:52 00:00:19 01:00:51 00:00:23 00:00:00
DNF Valentin Mechsheryakov 1985 KAZ 4 DNF 00:20:19 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lawrence Fanous 1985 JOR 5 DNF 00:20:18 00:00:19 01:00:22 00:00:22 00:00:00
DNF Salman Teymouri 1987 IRI 16 DNF 00:26:19 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dilip Kumar 1989 IND 23 DNF 00:24:01 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (2 lap), Bike 40 km (4 laps), Run 10 km (4 laps) Water Temperature 30.1 ºC Air Temperature 33.0 ºC Non wetsuit swim. Technical Delegate:Ramon Marchan/PHI. Race Referee: Telia Cheung/HKG . Competition Jury: Shing Balwant/MAS, You-Feng Liou/TPE, Ramon Marchan/PHI, David Hoong/SIN.