Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lisa Sieburger 1991 GER 4 01:00:26 00:10:36 00:01:00 00:30:38 00:00:30 00:17:43
2 Valentina Zapatrina 1988 RUS 20 01:01:10 00:09:50 00:01:06 00:31:19 00:00:32 00:18:25
3 Mariya Shorets 1990 RUS 2 01:01:24 00:10:17 00:01:05 00:30:54 00:00:34 00:18:35
4 Claire Michel 1988 BEL 3 01:01:31 00:10:36 00:01:00 00:31:21 00:00:34 00:18:01
5 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 1 01:01:39 00:10:39 00:01:04 00:31:13 00:00:36 00:18:10
6 Inna Ryzhykh 1985 UKR 5 01:01:52 00:10:08 00:01:07 00:31:05 00:00:30 00:19:03
7 Sara Papais 1994 ITA 10 01:02:13 00:10:03 00:01:01 00:31:11 00:00:31 00:19:29
8 Pien Keulstra 1993 NED 26 01:02:21 00:10:52 00:01:04 00:30:59 00:00:33 00:18:55
9 Eva Skaza 1997 SLO 21 01:02:29 00:10:11 00:01:08 00:30:57 00:00:37 00:19:38
10 Pauline Purro 1990 SUI 17 01:03:09 00:10:18 00:01:04 00:30:57 00:00:35 00:20:18
11 Rebecca Kingsford 1990 NZL 6 01:03:34 00:10:14 00:01:07 00:30:55 00:00:34 00:20:46
12 Giulia Sforza 1995 ITA 19 01:03:43 00:10:10 00:01:06 00:31:03 00:00:30 00:20:56
13 Vira Sosnova 1995 UKR 11 01:03:44 00:10:36 00:01:10 00:32:37 00:00:32 00:18:50
14 Sarah Lester 1985 AUS 8 01:03:45 00:11:52 00:01:10 00:31:28 00:00:30 00:18:46
15 Jill Gloesener 1992 LUX 27 01:03:57 00:11:29 00:01:14 00:31:41 00:00:37 00:18:57
16 Hanna Maksimava 1993 BLR 12 01:04:36 00:11:20 00:01:01 00:32:03 00:00:34 00:19:40
17 Pernille Linder Christensen 1990 DEN 23 01:04:57 00:10:39 00:01:02 00:31:15 00:00:34 00:21:29
18 Gal Rubanenko 1998 ISR 28 01:05:03 00:10:43 00:01:03 00:32:39 00:00:32 00:20:09
19 Romana Slavinec 1990 AUT 9 01:05:17 00:11:03 00:01:04 00:32:16 00:00:32 00:20:23
20 Johanna Rellensmann 1990 GER 29 01:05:35 00:10:37 00:01:10 00:34:08 00:00:35 00:19:08
21 Anastasia Uvarova 1993 BLR 18 01:06:07 00:10:45 00:01:05 00:32:36 00:00:35 00:21:08
22 Heidi Thranum 1987 DEN 24 01:06:35 00:10:39 00:01:07 00:32:38 00:00:32 00:21:41
23 Jessica Hastings CAN 33 01:06:52 00:11:56 00:01:00 00:31:28 00:00:35 00:21:55
24 Valentyna Molchanets 1996 UKR 34 01:08:47 00:11:05 00:01:00 00:34:50 00:00:30 00:21:23
DNF Hrista Stoyneva 1995 BUL 22 DNF 00:10:54 00:01:06 00:34:18 00:00:10 00:00:00
DNF Antoanela Manac 1995 ROU 31 DNF 00:10:28 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yuval Gome 1996 ISR 32 DNF 00:11:46 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Esmee Peters 1995 NED 30 DNF 00:11:25 00:01:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ipek Oztosun 1994 TUR 14 DNF 00:11:03 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Molly Higgins 1991 USA 15 DNF 00:10:14 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: 750 m (1 lap), 20 km (4 laps), 5 km (2 laps). Water temperature 22.8ºC. Air Temperature 20ºC. Non Wetsuit swim. Technical Delegate: Kitty van Bloois/NED. Race Referee: Gen?dijs Airijancs LAT. Competition Jury: Kitty van Bloois/NED, Vilnis Pried?tis/LAT, Kathleen Smet/BEL.